خانه / ۱۳۹۲ / اردیبهشت

بایگانی ماهانه: اردیبهشت ۱۳۹۲

گذري بر چالش‏‌هاي نظام علم و فناوري در كشور

ايران در علم‏ وفناوري رشد خوبي را در دهه گذشته تجربه كرده است. شاخص اصلي اين رشد، افزايش مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي، توليد علم و افزايش توان فناورانه در برخي حوزه‌ها نظير زيست‌فناوري، نانوفناوري و انرژي هسته‌اي بوده است. با اين وجود، همچنان چالش‌هايي اساسي در بهره‌برداري از اين دستاورد وجود دارد. مسائلي همچون تجاري‌سازي و افزايش سهم فناوري و نوآوري در توليد ناخالص داخلي از چالش‏هاي پيش‏ روي پيشرفت فناوري كشور است. در اين متن تلاش مي‌شود تا علل برخي از اين چالش‏هاي متناسب با نقش دولت در آن تشريح گردد.

توضیحات بیشتر »

دلايل افزايش شديد قيمت گوجه فرنگي/ راه چاره چيست؟

گرچه در روزهاي آتي و با ورود محصولات مناطق جنوبي با كاهش قيمت اين محصول مواجه خواهيم بود اما آنچه كه باعث نگراني در اين خصوص است، قدرت عواملي مانند واسطه ها است كه قيمت محصول را بدون ضابطه مشخص و به صورت كاملا آزادانه تعيين مي كنند.

توضیحات بیشتر »

اولويت‌هاي صندوق توسعه در سال ۹۲/ پشتيباني مؤثر از واحدهاي توليدي

عضو هيات عامل صندوق توسعه ملي با اشاره به پشتيباني موثر از واحدهاي توليدي موجود در كشور به عنوان مهم‌ترين اولويت اين صندوق در سال ۹۲ گفت: يكي ديگر از ماموريت‌هاي مهم صندوق حضور در بازارهاي مالي بين‌المللي است.

توضیحات بیشتر »

گزارش انديشكده بلفر از تغيير الگوي جمعيتي در جهان اسلام

انديشكده آمريكايي بلفر در گزارشي به تغيير نمودار جمعيتي در جهان اسلام و روند رو به كاهش زاد و ولد در ميان مسلمانان پرداخته و آينده نه چندان روشني را براي جمعيت مسلمانان جهان ترسيم كرده است.

توضیحات بیشتر »