خانه / ۱۳۹۱ / مرداد

بایگانی ماهانه: مرداد ۱۳۹۱

حلقه‌هاي مفقوده ارتباط صنعت و دانشگاه

براي بهبود رابطه‌ي نظام «عرضه‌ي دانش» و نظام «تقاضاي دانش» نياز است تا به غير از نهادهاي مستقيم زيرمجموعه‌ي خود اين دو نظام، نهادهايي واسطي زيرمجموعه‌ي نظام ارتباطي بين اين دو بخش وجود داشته باشند تا سازوكارهاي ارتباطي محقق شود. پژوهشكده‌هاي كاربردي و شركت‌هاي دانش‌بنيان كه براي تكميل نظام ملي نوآوري شكل مي‌گيرند از جمله‌ي چنين نهادهايي هستند.

توضیحات بیشتر »

استفاده از حربه نفت، خنده‌دارترين رفتار سياسي مشتي عقب‌افتاده است

رئيس جمهور گفت: جالب است كه استعمارگران از خود صنعت نفت نيز به عنوان حربه‌اي سياسي عليه توليدكنندگان آن استفاده مي‌كنند كه اين ديگر خنده‌دارترين رفتار سياسي مشتي آدم عقب‌افتاده سياسي است.

توضیحات بیشتر »

تجارت ۲۹ ميليارد دلاري ايران در ۴ماه/صادرات غيرنفتي به ۱۲ميليارد رسيد

رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي گفت: حجم تجارت ايران در چهار ماهه ابتداي سال جاري به ۲۹،۲ ميليارد دلار رسيد كه سهم صادرات غيرنفتي ۱۲ ميليارد دلار بوده است.

توضیحات بیشتر »

شكوفايي اقتصاد كشور با ثروت آفريني از طريق علم

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي علم را سرمايه‌اي جوشان و تمام‌نشدني براي كشور دانستند و با اشاره به نقش اقتصادِ مبتني بر دانش و علم در ارتقاي هويت ملي، قدرت سياسي و استقلال كشور تأكيد كردند: ايران، امروز در يك مقطع ماندگار تاريخي و حساس قرار دارد كه شناخت صحيح مسئوليت‌ها و ايفاي آن‌ها قطعاً ملت ايران را به افق‌هاي نويدبخش و آرمان‌هاي مورد نظر خواهد رساند.

توضیحات بیشتر »

۴ عامل گراني محصولات كشاورزي ‌و دامي /"طرح انتزاع" راه رسيدن بازار به تعادل

مديرعامل موسسه جهاد استقلال گفت: زماني كه سه سال پيش هزار تن چاي سنواتي را به هلند مي‌فرسنادند اين كشور با اين استدلال كه شرايط توزيع و انبارداري نامناسب شما كيفيت محصول را پايين آورده است نخريد و مثال‌هايي از اين دست زياد است.

توضیحات بیشتر »

بررسي سيستم هاي الكترونيكي خودرو (۱)

طبق برخي برآوردها حدود ۳۰ درصد از سود حاصل از صنايع خودرو از بخش الكترونيك خودرو تامين مي شود و اين نسبت در آينده رو به افزايش خواهد بود. اين در حالي است كه علي رغم اهميت و جايگاهي كه الكترونيك خودرو مي تواند در توسعه صنايع خودرو و افزايش رضايتمندي مشتريان داشته باشد، به پتانسيل هاي عظيم دانشگاهي و صنعتي كشور در بخش الكترونيك خودرو كم توجهي شده است و اين ظرفيت عظيم ملي در حال هدررفت مي باشد.

توضیحات بیشتر »

وضعيت بخش كشاورزي پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها

مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي وضعيت بخش كشاورزي (زراعت و دامپروري) را پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها بررسي كرد. به گزارش روابط عمومي مركز پژوهش ها، دفتر مطالعات زيربنايي اين مركز تاثيرات قانون هدفمند كردن يارانه ها بر زراعت و دامپروري را بررسي كرده و افزود:

توضیحات بیشتر »

چرا زعفران ايراني را به نام اسپانيا و امارات مي‌شناسند؟

اگرچه ايران ۹۶ درصد توليد زعفران دنيا را دارد و طي ۳۰ سال گذشته ۱۶.۵ برابر توليد افزايش يافته است اما مشكلاتي سر راه اين صنعت است كه درصورت عدم مديريت اين فرصت‌ها به تهديد تبديل خواهد شد.

توضیحات بیشتر »

توصيه‌هايي به دولت براي كاهش قيمت مسكن و اجاره‌بها

مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه علم و صنعت از مراكز فعال در زمينه سياست گذاري مسكن در شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران است. «فرهاد بيضايي» رئيس مركز مطالعات فناوري دانشگاه علم‌ ‌و صنعت، در گفتگوي اختصاصي با «برهان» به آسيب‌شناسي و بررسي عملكرد دولت در حوزه مسكن پرداخته و به اين سوال پاسخ داده كه راه‌كارهاي كنترل قيمت مسكن و اجاره‌بها چيست؟

توضیحات بیشتر »

ادغام وزارتخانه‌‌ها فيزيكي است نه محتوايي/اشكالات ساختاري "طرح انتزاع"

يك كارشناس ارشد مديرت و بودجه معتقد است:ادغام‌ها در ايران بيشتر فيزيكي است تا شعوري،وي بر همين اساس مي‌گويد طرح انتزاع وظايف كشاورزي از ساير وزارتخانه‌ها تنها جابجايي وظايف است،اما مشكل اصلي سر جاي خود باقي مي‌ماند.

توضیحات بیشتر »

اقتصاد مقاومتي؛ اقتصاد دفاعي يا ترميمي؟

دكتر عادل پيغامي، استاد اقتصاد و عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق عليه‌السلام ديدگاه‌هاي مختلف نسبت به «اقتصاد مقاومتي» و نيز الزامات تحقق آن را مورد تحليل و بررسي قرار داده است. بخش نخست اين يادداشت را در ادامه مي‌خوانيد:

توضیحات بیشتر »