خانه / ۱۳۹۱ / اردیبهشت

بایگانی ماهانه: اردیبهشت ۱۳۹۱

ايران و سوريه رقم مبادلات خود را با سوريه به ۲ ميليارد دلار مي رسانند

وزراي اقتصاد و بازرگاني و صنعت ، معدن و تجارت ايران و سوريه با تاكيد بر اشتراكات فرهنگي ، مذهبي و اجتماعي ملت دو كشور بر بهره گيري از فرصت هاي مناسب براي تعميق مناسبات و توسعه روابط تاكيد كردند .

توضیحات بیشتر »

انتشار سند ملي حمايت از توليد ملي ظرف هفته‌هاي آينده

معاون امور صنايع و اقتصادي وزارت صنعت،‌معدن وتجارت از تدوين پيش‌نويس سند ملي حمايت از توليد ملي خبر داد و گفت: پيش نويس اين سند در حال تدوين و نهايي شدن است و تا چند هفته آينده منتشر خواهد شد.

توضیحات بیشتر »

شوراي عالي فضاي مجازي مشكل تداخل وظايف در حوزه IT را بر طرف ميكند

دبير ستاد توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات معاونت علمي‌و فناوري رياست‌جمهوري با بيان اينكه در بسياري از كشورها بخش IT از نظر مديريتي در بالاترين سطح مديريتي قرار دارد؛ اظهاركرد: دليل اين مسئله روشن است زيرا موضوع IT مسئله اي فرابخشي و فراقوه اي است و بايد از سطح اختيار و تصميم‌گيري بالايي برخوردار باشد تا بتواند به طور موثر در توسعه اقتصادي – اجتماعي كشور موثر باشد.

توضیحات بیشتر »

حمايت شصت ميليارد ريالي بنياد ملي نخبگان از مراكز نخبه‌پرور در سال ۹۰

رييس بنياد ملي نخبگان با اعلام حمايت شصت ميليارد ريالي بنياد ملي نخبگان از مراكز نخبه‌پرور در سطح دانش‌آموزي در سال گذشته از اجراي طرح شهاب در ۱۲ استان كشور در سال جاري خبر داد.

توضیحات بیشتر »

برداشت‌هاي غلط از نام امسال نكنيم

يكي از تجارب سال‌هاي پيش در برخورد با شعارهاي سال، بعضي برداشت‌هاي غلط و نابجاي افراد و جريان‌هاي مختلف از اين شعارها و مصادره‌ي به مطلوب آنها بوده است. علاوه بر اين انحراف، در سال جاري پيچيدگي مسأله‌ي رونق توليد ملي اين خطر را نيز به ذهن متبادر مي‌كند كه انديشه‌هاي غلط ديگري جايگزين و ترويج شود كه چه‌بسا در آينده به جهت‌گيري‌هاي ملي هم بينجامد و هزينه‌هاي گزافي را بر كشور تحميل كند.

توضیحات بیشتر »

آحاد مردم با مصرف توليد داخلي عزم خود را براي مقابله با دشمن آشكار كنند/بازديد رهبر انقلاب از شركت داروپخش

رهبر معظم انقلاب اسلامي قوام و استحكام اقتصاد كشور را نيازمند تلاش بي وقفه قواي مجريه، مقننه و قضاييه دانستند و تاكيد كردند: آحاد مردم نيز با مصرف توليد داخلي، عزم خود را براي مقابله با دشمن آشكار كنند.

توضیحات بیشتر »

ايران انعطاف‌پذيري بسيار بالايي در برابر تحريم‌ها دارد

يك انديشكده انگليسي با اشاره به مذاكرات موفقيت آميز استانبول مي‌نويسد كه هرچند تحريم‌ها و نابساماني اقتصادي باعث تضعيف ايران شده اما اين كشور نشان داده كه انعطاف‌پذيري بسيار بالايي دارد؛ موضع ايران تغيير نكرده است و از حق غني‌سازي خود كوتاه نخواهد آمد.

توضیحات بیشتر »

هفتمين قسمت ثريا/ارتباط ضعيف دانشگاه و كشاورزي افزايش فارغ التحصيلان بيكار

برنامه تلويزيوني ثريا چهارشنبه ۶ ارديبهشت، موضوع برنامه خود را به بررسي مشكلات و چالش هايي كه در ارتباط ميان دانشگاه و كشاورزي در كشور وجود دارد اختصاص داد.مهمانان اين برنامه دكتر قديمي مدير كل دفتر حمايت آموزش عالي وزارت علوم، دكتر فلسفي معاون تحقيقات ، ترويج و آموزش كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي بودند.

توضیحات بیشتر »

ارزش اجتماعي برند

امروزه بسياري از سازمان‌ها به اين باور رسيده‌اند كه يكي از با ارزش‌ترين دارايي‌هاي آنها، برندهاي محصولات و خدمات آنهاست. در دنياي پيچيده و پرچالش امروز همه ما چه به عنوان يك فرد و چه به عنوان يك مدير، با گزينه‌هاي روزافزون و كاهش زمان براي تصميم‌گيري و انتخاب مواجه هستيم.

توضیحات بیشتر »

آيا كشورهاي توسعه يافته مي كوشند تا رمز موفقيت خود را پنهان كنند؟

اين تدبيري هوشمندانه و بسيار متداول است كه وقتي كسي به اوج عظمت و قدرت مي رسد، نردباني را كه با آن صعود كرده است را سرنگون مي كند تا پس از خود، ديگران را از ابزار صعود محروم كند. تجارت آزاد ميان كشورهايي كه سطوح مشابهي از توسعه صنعتي دارند، مفيد است. اما بين كشورهايي با سطوح مختلف توسعه يافتگي، تنها براي كشور توسعه يافته مفيد است.

توضیحات بیشتر »

پذيرش حساب نشدۀ كپي‌رايت جهاني، تحميل هزينۀ گزاف به كشور

پس از كش و قوس‌هاي فراوان، وزارت ارشاد لايحۀ عضويت در كنوانسيون برن را به مجلس ارائه كرد كه با استقبال كميسيون فرهنگي مجلس مواجه شده است. در صورت تصويب اين لايحه در مجلس، ايران عضو كنوانسيون برن مي‌شود و ملزم به رعايت قانون كپي رايت دربارۀ محصولات خارجي خواهد بود.

توضیحات بیشتر »

بررسي سياست هاي برزيل در زمينه صنعت

در دهه‌ي ۱۹۳۰ برزيل فرايند توسعه‌ي صنعتي خود را بر اساس راهبرد «جايگزيني واردات» آغاز نمود. در اين دوره صنايع نساجي، غذايي، سيمان، آهن و فولاد، كاغذ، شيميايي، ماشين‌آلات الكتريكي و الكترونيكي، خودروسازي، صنايع پالايش نفت و پتروشيمي، و صنايع داروسازي مورد توجه و حمايت قرار گرفتند. همچنين در اين دوره ورود سرمايه‌هاي بين المللي به برزيل شدت گرفت. شركت‌هاي مهم اروپايي همچون بوش، اريكسون، مرسدس بنز، فيليپس و همينطور شركت‌هاي آمريكايي، خصوصا در صنايع خودرو‌سازي، پتروشيمي، شيميايي، لوازم بهداشتي و خانگي وارد برزيل شدند.

توضیحات بیشتر »