خانه / ۱۳۹۰ / مهر

بایگانی ماهانه: مهر ۱۳۹۰

چالش ها و فرصت هاي پيش روي بخش كشاورزي

اگر توليد افزايش يافته به همان اندازه زمين‌هاي زير كشت هم افزايش يافته است. بهترين عبارت مقام معظم رهبري است كه ظرفت توليد ما بيش از وضع موجود است كه بسياري مفاهيم هم در آن نهفته است. استحقاق ما بيش از آن چيزي است كه وجود دارد،البته صرفا ارائه عدد مطلق نيز كافي نيست و بايد بگويند كه با مصرف چه اندازه از منابع به اين رقم توليد رسيده‌اند.

توضیحات بیشتر »

ساماندهي خدمات تلفن اينترنتي در كشور/ ارائه پروانه VOIP توسط رگولاتوري

سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي از ساماندهي خدمات تلفن اينترنتي كه چند سالي است محل اختلاف بخش خصوصي ارائه دهنده اين خدمات و شركت دولتي ارتباطات زيرساخت است، خبر داد و اعلام كرد كه از اين پس پروانه ارائه خدمات VOIP توسط اين سازمان حاكميتي صادر مي شود.

توضیحات بیشتر »

خوشه هاي صنعتي درافق برنامه پنجم

حدود دو دهه است كه توسعه صنعتي مبتني بر شبكه‌ها و خوشه ها، به عنوان يك استراتژي نوين مورد توجه برنامه ريزان و سياست‌گذاران در كشورهاي صنعتي و در حال توسعه مي باشد. در كشورمان نيز كم تر از يك دهه است كه ادبيات اين موضوع وارد دستگاه هاي اجرايي شده و در ساليان اخير گام هاي قابل توجهي درپياده سازي اين الگو با همكاري نهادهاي مرتبط، متخصصين داخلي و برخي نهادهاي بين المللي برداشته شده است.

توضیحات بیشتر »

بنياد زمين‌هايش را براي مسكن مهر بدهد

وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه ۲۲ هزار ميليارد تومان تسهيلات براي مسكن مهر پرداخت شده است، گفت: بنياد شهيد و كميته امداد مي‌توانند زمين‌هايي را كه در اختيار دارند، براي ساخت مسكن مهر اختصاص دهد.

توضیحات بیشتر »

آغاز پذيره نويسي بورس انرژي

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار از پذيره نويسي بورس انرژي در ماه جاري خبر داد. علي صالح آبادي درگفت وگو با ايسنا از پذيره نويسي بورس انرژي در مهرماه خبر داد و گفت: بورس انرژي قطعا درمهر ماه پذيره نويسي مي شود ولي زمان دقيق آن به واريز پول موسسين بستگي دارد.

توضیحات بیشتر »

هزينه فرصت سوانح ترافيكي در سبد نظام سلامت

وضعيت ايران در سال ۲۰۰۸ بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهاني ۳۲ كشته به ازاي هر ۱۰۰ هزار نفر جمعيت بوده است در حالي كه متوسط جهاني ۸/۱۳ كشته مي باشد. در ۱۰ سال منتهي به سال ۲۰۰۸، ۲۳۵ هزار نفر كشته و ۳ ميليون و ۶۵۰ هزار نفر نيز مجروح ناشي از تصادفات وجود داشته است كه ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار نفر از آنها دچار معلوليت دائم شده اند

توضیحات بیشتر »

پرداخت تسهيلات به بافت فرسوده با سود ۱۲ درصد

وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه علت كندي در پرداخت تسهيلات به بافت هاي فرسوده تعيين نرخ بانكي آن بوده است، گفت: سرانجام شوراي پول و اعتبار با نرخ سود ۱۲ درصد براي تسهيلات بافت هاي فرسوده موافقت كرد.

توضیحات بیشتر »

خلع يد چين از اجراي يك طرح جديد نفتي در ايران

همزمان با بهره برداري از طرح توسعه ميدان نفتي مسجدسليمان توسط شركت CNPCI چين، شركت ملي نفت ايران با پيشنهاد واگذاري عمليات راهبري، نگهداري و تعميرات بخش بالادستي اين ميدان نفتي به شركت چيني مخالفت كرد.

توضیحات بیشتر »

سرنوشت توليد بعد از هدفمندي؟!

بسياري از كار‌شناسان اقتصادي معتقدند اين امر باعث نابودي توليد و بسته شدن كارخانه‌هاي توليدي شده است. مبهم بودن محل تخصيص هفت‌هزارو ۷۰۰ميليارد تومان كار را به جايي رسانده كه رييس اتاق بازرگاني ايران با انتقاد از عدم پرداخت سهم ۳۰درصدي توليد از درآمد هدفمندي يارانه‌ها و محدود شدن حمايت‌ها به اعطاي تسهيلات، گفت: اين موضوع از نظر واحدهاي توليدي نمي‌تواند باعث واقعي شدن قيمت‌ها شده و تنها بدهي واحدهاي توليدي را افزايش مي‌دهد.

توضیحات بیشتر »

رايزني‌ براي ‌تغيير برخي مسير‌هاي هوايي با هدف توسعه ترانزيت مسافري

ايران موقعيت مناسبي در بخش ترانزيت هوايي مسافري دارد كه البته در راستاي تقويت اين امر بايد در نقشه هوايي تغييراتي ايجاد شود به همين دليل سازمان هواپيمايي با مقامات مرتبط در حال رايزني است تا تغييراتي در نقشه هوايي كشور ايجاد كند.

توضیحات بیشتر »

سوپرماركت‌هاي سوخت راه اندازي شد/ كاهش قاچاق بنزين و گازوئيل به تركيه

يك مقام مسئول در شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با اشاره به راه اندازي سوپر ماركت هاي عرضه سوخت در مناطق صعب العبور و روستايي از كاهش قاچاق بنزين و گازوئيل به تركيه با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها خبر داد.

توضیحات بیشتر »

ذخيره سازي خوشـــه اي گندم

انبارداري خوشه گندم اگر به طور صحيح انجام گيرد نياز كاذب كشور را به سيلوهاي گران قيمت و هزينه بر كم خواهد كرد. تا زماني كه گندم با خوشه انبار شود دماي توده گندم بالا نمي رود و به علت وجود خلل و فرج تهويه هوا به راحتي انجام مي گيرد. البته ذخيره سازي خوشه گندم بايد همراه با پاك كردن خوشه گندم از هر گونه ذرات خارجي، غير ضرور و مضر باشد

توضیحات بیشتر »