خانه / ۱۳۹۰ / تیر

بایگانی ماهانه: تیر ۱۳۹۰

صادرات ريالي بنزين، راه كاري جهت مقابله با تحريم هاي پولي

در صورتي كه نفت و فرآورده هاي آن از جمله بنزين در بازارهاي جهاني به دلار فروخته شود، امكان دريافت بهاي آن بواسطه تحريم هاي پولي ميسر نخواهد بود. مشكلي كه مشابه آن در صادرت نفت به هند يا صادرات برق به عراق مشاهده مي شود. عليرغم آنكه كشف قيمت اولين محموله بنزين صادراتي در بورس كالا بر اساس دلار صورت گرفت، وليكن دريافت بهاي آن بر اساس يورو خواهد بود. حال سوال اين است كه با وجود تحريم هاي پولي از طرف اتحاديه اروپا، طرفهاي خريدار چگونه مي توانند بهاي محصول خريداري شده را به يورو بپردازند؟

توضیحات بیشتر »

اصل ۴۴: كلمه حقي كه از آن اراده ي باطل شده است

حضور نمايندگان بخش خصوصي در حاكميت به هيچ وجه با روح اصل ۴۴ سازگار نيست. عليرغم اين كه بعضي از اين مصوبات در فرايند تصويب خود به مشكلاتي برخورد و تصويب نشد، اما به نظر مي رسد بر كارشناسان و آگاهان جامعه باشد كه مدام خطر حضور بخش خصوصي در جايگاه هاي حاكميتي را گوشزد كنند و از تشكيل مافيا در نهادهاي قدرت جلوگيري كنند. اصل ۴۴ بايد به تفسير درست خود باز گردد و بر طبق آن دولت و مجلس فقط اختيارات حوزه ي اجرا را واگذار كنند و نه حوزه اختيارات حاكميتي را!

توضیحات بیشتر »

همايش دارايي هاي فكري و قواعد مالكيت صنعتي

همايش دارايي هاي فكري و قواعد مالكيت صنعتي، توسط موسسه دارايي­هاي فكري و فناوري مدرس و سازمان مديريت صنعتي و با همكاري ساير دستگاههاي متولي در تاريخ ۲۱ و ۲۲ تير برگزار خواهد شد.

توضیحات بیشتر »

هدف­گيري اصلاح نهادي و ساختاري

نام­گذاري امسال با عنوان "جهاد اقتصادي" از سوي مقام معظم رهبري فرصت­هاي ويژه­اي را در اختيار بدنه سياستگذاري كشور قرار مي­دهد تا به اصلاح برخي معضلات ديرپاي اقتصاد ملي همت بگمارند. الزام مهم توجه به اين بعد مهم جهاد اقتصادي، اتخاذ رويكردي سيستمي است تا بجاي تمركز مستقيم بر خروجي­ها، همانند ارتقاي صوري شاخص­ها و نمادهاي اقتصادي در سال جاري، بر فرايند­ها و سازوكارهاي ناقص اقتصاد ملي تمركز نمايند و اصلاح نهادي را اولويت اول خود قرار دهند.

توضیحات بیشتر »

دلايل اولويت‌دهي به بخش كشاورزي در جهاد اقتصادي

حضرت امام خميني (ره) و حضرت آية الله خامنه‌اي (مدظلّه) كشاورزي را به‌جهت تلاش براي تأمين مهمترين نياز انسان‌ها، نوعي جهاد برمي‌شمرند. در احكام اسلامي جهاد وظيفه‏اي غير قابل اجتناب است كه گاهي صورت عيني و گاهي صورت كفايي به خود مي گيرد. در نگاه اين بزرگوران كار كشاورزي نه فقط يك فعاليت اقتصادي بلكه نوعي واجب ديني به حساب مي‌آيد كه انجام آن بر عده‌اي از افراد جامعه كه توانايي انجام آن را دارند عينيت مي‌يابد. حتي اين حكم در زمان قتال با اجنبي متجاوز پابرجا است. براي مثال امام خميني (ره) در بحبوحه‌ي جنگ تحميلي در خطاب به كشاورزان، آنان را ارجمندترين مردم مي‌خواند و كار آنان را همچون رزمندگان ميدان جنگ، جهادي مي‌داند.

توضیحات بیشتر »

لزوم تعيين تكليف ادغام هاي شتاب زده در شرايط تحريم و هدفمندي يارانه ها

ادغام ۸ وزارت خانة كليدي اقتصادي و زيربنايي كشور شامل مسكن و شهرسازي، راه و ترابري، نفت، نيرو، صنعت و معدن، بازرگاني، رفاه و تأمين اجتماعي و كار و امور اجتماعي در شرايطي كه از يك سو اقتصاد كشور شاهد جراحي بزرگ هدفمند كردن يارانه ها است و از سوي ديگر دشمنان قسم خورده انقلاب، تحريم هاي نيمه سخت اقتصادي را به قوت در دستور كار قرار داده اند در اين زمان اقدامي نسنجيده و غير كارشناسي است. زيرا اين امر باعث كاهش پيوستگي مديريتي در اركان اين وزارت خانه ها شده است و اين وزارت خانه ها را در مدت زمان باقي مانده ۲ ساله از دولت فعلي وارد مسائل حاشيه اي ادغام كرده و عملاً كارايي آن­ها را كاهش داده است.

توضیحات بیشتر »

كانون تفكر و راه‌رفتن روي آب

در كانون تفكر، شما داريد روي آب راه مي‌رويد؛ اگر هرجا مكث كنيد خودتان غرق مي‌شويد. كافي است به نقاطي كه لازم است، تلنگري وارد كنيد. آن‌وقت اگر جبهه كاري‌تان گسترده باشد (درفضاهاي علمي، اجرايي و رسانه‌اي)، خواهيد ديد اين تلنگرها دير يا زود تبعات عظيمي در جامعه به بار مي‌آورد. پس هم‌ و غم‌تان را پس از ساخت چتر فكري، روي گسترش جبهه كاري ‌تان قرار دهيد.

توضیحات بیشتر »

كليد توسعه صنعتي كشور در صندوق نفت نبوده، نيست و نخواهد بود!

تداوم اين‌‌گونه طرح‌ها كه از سالها پيش در كشور مرسوم است نشان مي‌دهد كه مديران و كارشناسان صنعتي اين كشور، با اين همه سعي و خطاي صورت گرفته، هنوز دواي درد عقب ماندگي صنعتي ايران را در تزريق تسهيلات و اعتبارات جستجومي‌كنند!

توضیحات بیشتر »

نحوه استحاله جهاد سازندگي و روحيه جهادي در نظام اداري پس از دهه ۶۰

جهاد سازماني بود متفاوت با همه سازمانهاي معاصر خود! ولي متاسفانه به لحاظ برخي سهل انگاري ها در ثبت و ضبط مختصات ويژه فرهنگي آن و اصرار بر تبديل آن به بوروكراسي ماشيني، بسياري از ويژگي هاي منحصر به فرد خود را از دست داد و به سازماني معمولي با مختصات سازمان هاي متداول ايراني تبديل شد. بدينسان سازهاي متناسب با اهداف انقلاب، به سازهاي متناسب با نظام هاي اداري پيش از آن تغيير ماهيت داد؛ در حالي كه ماهيت اين نهاد، با ادهوكراسي هاي مستقل تناسب بيشتري داشت؛

توضیحات بیشتر »

لزوم توجه به ملاحظات برنامه‌ريزي در تدوين سند راهبردي نخبگان

يكي از اين اصول توجه به سطح نخبگي است. يعني نخبگي از استعداد تا ظهور نخبه به معناي واقعي كلمه يك طيف است. برخي واقعاً نخبه‌اند، كساني هم صرفاً استعداد نخبگي را دارند، يعني چند تا سيگنال نشان مي‌دهند كه مي‌تواند آدم توانمند و موفقي باشد، كساني هم هستند كه بينابين‌اند ما بايد بتوانيم سطح‌بندي كنيم، يعني در هر كدام از اين سطوح سياست‌گذاري متمايز باشد.

توضیحات بیشتر »

خنثي تحريم‌هاي مالي عليه ايران با استفاده از ريال و حذف ارزهاي واسط دلار و يورو

انجام معاملات بين‌المللي كه عمدتاً با ارزهايي همچون دلار و يورو صورت مي‌گيرد، امكان رصد كردن (Monitoring) معاملات را در اختيار بانك‌هاي مركزي امريكا و اتحاديه اروپا به عنوان تأييدكنندگان ارز مورد معامله قرار مي‌دهد. هر چند استفاده از تكنيك‌هاي بانكي براي خنثي‌سازي تحريم‌ها مي‌تواند در كوتاه مدت مؤثر باشد اما اتخاذ راهبرد بلند مدت به منظور ايجاد ساختارهاي جديد در نظام مبادلات خارجي كشور، منطبق بر شرايط موجود و مبتني بر كاهش استفاده از ارزهاي واسط ضروري است.

توضیحات بیشتر »