خانه / ۱۳۹۰ / اردیبهشت

بایگانی ماهانه: اردیبهشت ۱۳۹۰

اهميت بخش كشاورزي در اقتصاد كشور

توجه به بازسازي مراكز صنعتي نبايد كوچك‌ترين خللي بر ضرورت رسيدن به امر خودكفايي كشاورزي وارد آورد، بلكه اولويت و تقدم ‌اين امر بايد محفوظ بماند و مسئولين بيشتر ‌از گذشته خود را مكلف به اجراي آن سازند ... مطمئناً خودكفايي در كشاورزي مقدمه‌ايست براي استقلال و خودكفايي در زمينه‌‌‌هاي ديگر...

توضیحات بیشتر »

كنترل سوداگري پيش شرط تداوم رونق غير تورمي بخش مسكن در سال ۹۰

پيش بيني آينده بازارهاي كلان اقتصادي مانند ارز و طلا، زمين و مسكن، سرمايه (بورس) و مانند آن همواره مورد علاقة فعالان اقتصادي است. بازار زمين و مسكن نيز طي سه سال گذشته همواره با تحليل ها و پيش-بيني هاي متعددي روبرو بوده است. يادداشت تحليلي پيش رو با بررسي عوامل اصلي تورم در بخش مسكن از تداوم رونق غير تورمي در اين بازار خبر مي دهد.

توضیحات بیشتر »

ضرورت حذف ارزهاي واسط در مبادلات دو جانبه تجاري ايران

ضروري است حذف ارز واسط از مبادلات دوجانبه ايران با طرف­هاي تجاري خود در دستور كار ايران قرار گيرد. به بيان ديگر، ضروري است كشور به سمتي حركت كند كه در مبادلات تجاري خارجي خود با هر كدام از شركاي خود، نياز به ارز كشور ثالثي نباشد. اين امر از پنج مسير قابل تحقق است كه بسته به نوع مبادله و كشور هدف، هر كدام از اين پنج مسير يا تركيبي از آن­ها قابل استفاده است.

توضیحات بیشتر »

تسهيلات ۲۵ ميليون توماني توليد صنعتي پروژه مسكن مهر متوقف نشود

در پي اجراي طرح مسكن مهر، سهم توليد صنعتي مسكن در كشور به بيش از ۲۵ درصد توليد مسكن رسيده است. مسكن مهر علاوه بر بهره‌گيري از روش‌هاي صنعتي توليد مسكن، تأثير مطلوبي بر توليد و استفاده از مواد و مصالح نوين ساختماني كه تأثير به‌سزايي در افزايش سرعت ساخت و همچنين صرفه‌جويي انرژي دارد، داشته است.

توضیحات بیشتر »

دريافت ريالي بهاي برق صادراتي؛ راه حل تداوم صادرات برق به عراق

تداوم و افزايش صادرات برق ايران به عراق، نيازمند راه­ حلي است كه طرف عراقي بتواند به راحتي بدهي­هاي معوقه خود را به ايران پرداخت نمايد. پرداخت ريالي بهاي برق راه­ِحل اين مشكل است. بر اين اساس طرف عراقي براي آن كه بتواند بدهي خود را به ريال بپردازد، مي­بايست از راهي به منابع ريالي دسترسي پيدا كند. يكي از درآمد­هاي ريالي قابل تصور براي عراق، صادرات كالا و ارائه خدمات به ايران مي باشد. اگر چه صادرات عراق به ايران از چند ده ميليون دلار بالاتر نمي­رود، اما دولت عراق مي تواند با جمع­آوري درآمدهاي ريالي حاصل از سفر زائران ايراني به عتبات عاليات، ريال مورد نياز را جهت پرداخت بدهي برق تامين نمايد

توضیحات بیشتر »

دريافت طلا در مقابل نفت راهكاري كارآمد براي تسويه بدهي نفتي هند به ايران

بر اساس اخبار منتشر شده دو كشور بر سر انتقال پول نفت از طريق يك بانك آلماني به توافق رسيده‌اند كه با توجه به همراهي اتحاديه اروپا با آمريكا در اعمال تحريم‌هاي پولي و بانكي دور از ذهن نيست كه در آينده نه چندان دور اين مسير نيز بواسطه اعمال محدوديت از سوي اين اتحاديه با مشكل مواجه شود. در واقع همانطور كه وزير دارائي هند نيز اشاره كرده است هنوز راهكاري بلند مدت براي مبادلاتِ ارزي ايران و هند پيدا نشده است

توضیحات بیشتر »

نقش پيشرفت­هاي علم و فناوري در الهام بخشي براي جهان اسلام

كشورمان از لحاظ برخورداري از اين منبع الهام بخشي، وضعيت بسيار مناسبي دارد. در طول سه دهه كه از انقلاب اسلامي مي­گذرد، به خصوص در دهه اخير، دست­آوردهاي بسياري در اين حوزه حاصل شده است. هر كدام از اين دست­اوردها توانسته است بر قدرت الهام بخشي انقلاب اسلامي اضافه نمايد

توضیحات بیشتر »

سرسام آور نيست؛ پلكاني است

سياستِ راهبردي دولت در هدفمندكردن حامل هاي انرژي خانگي مانند گاز " قيمتي - مقداري" است. اتخاذ اين سياست از سوي دولت به اين معني است كه به ازاي مصارف بيش از الگو، تعرفه افزايش يافته و به ازاي مصرف كمتر از آن تعرفه تشويقي منظور مي شود.

توضیحات بیشتر »

نمايشگاه سوريه تجلي ديپلماسي علم و فناوري ايران

توجه ويژه اي به حوزه علم و فناوري كه در ميان مسئولين ارشد كشور ما وجود دارد، سبب گرديد كه در هنگام ديدار رييس جمهور سوريه نمايشگاه اوليه برگزار گردد. مطمئنا گزينه هاي بسيار ديگري نيز براي به نمايش گذاشتن بوده و هست، اما اينكه نمايشگاه محصولات فناورانه انتخاب گرديد، به دليل اهميت دادن به اين حوزه از طرف مسئولين بوده است.

توضیحات بیشتر »

كلاف سر در گم صنعت و بازرگاني

به واسطه جدا بودن بخش صنعت و بازرگاني، سياست هاي بازرگاني كشور بر وارادات و تامين نيازهاي بازار داخلي بنا شده و عملا واردات محور اصلي بخش بازرگاني كشور است و نه صادرات! اگر چه تلاش هاي فرواني در حوزه صادرات صورت مي گيرد ولي بازهم اين سياست به دلايل مختلف از جمله راضي نگه داشتن عموم مردم و پايين نگه داشتن سطح عمومي قيمت ها و مقابله با تورم، به صورت يك طرفه به سمت واردات گرايش پيدا مي كند. از سوي ديگر عدم آشنايي بخش بازرگاني كشور از توانمندي ها و نيازهاي صنايع داخلي باعث مي گردد بسياري از اين توانمندي ها مغفول مانده و علي‌رغم وجود اين توانمندي چه در حوزه كالا و چه در حوزه خدمات واردات صورت گيرد كه هم باعث خروج ارز از كشور و هم باعث ضربه خوردن به بازار و توليد صنايع داخلي ميشود.

توضیحات بیشتر »