خانه / ۱۳۸۹ / آذر

بایگانی ماهانه: آذر ۱۳۸۹

هدفمند شدن يارانه ها تقاضاي فناوري را بالا مي برد

دكتر منوچهر منطقي ،مديرعامل سازمان صنايع هوايي نيروهاي مسلح و دبير همايش مديريت فناوري در برنامه اين هفته كليد علم و فناوري با اشاره به تاثيرات هدفمند شدن يارانه ها در استفاده از فناوري ها گفت: با واقعي شدن يارانه ها و افزايش قيمت انرژي قيمت محصول توليدي نيز افزايش خواهد يافت و براي كاهش مصرف انرژي و متعادل نگه داشتن قيمت محصولات نياز به دو نوع فناوري نرم و سخت مي باشد

توضیحات بیشتر »

مخاطرات تأمين انرژي و ضرورت تدوين اطلس انرژي كشور-پاياني

تنوع بخشي به سبد انرژي، نيازمند آگاهي دقيق از پتانسيل‌هاي كشور در بهره-مندي از حامل‌هاي مختلف و تحليل آثار اين امر است. از اين رو تهيه يك اطلس جامع انرژي براي كشور پيش نياز مديريت سبد انرژي است. ليكن اطلس انرژي به حالت يك نقشه، تأمين كننده انتظارات نيست. بلكه ارائه اطلاعات و تحليل‌هاي موردنياز در ابعاد مختلف اقتصادي، امنيتي، فني و تكنولوژيك و مسائل اجتماعي است كه مي‌تواند به ايجاد سبد بهينه انرژي بينجامد.

توضیحات بیشتر »

مخاطرات تأمين انرژي و ضرورت تدوين اطلس انرژي كشور-۱

در مطالعه پيش رو، به بررسي وضعيت سبد انرژي ايران از گذشته تاكنون و اقدامات صورت گرفته براي اصلاح آن پرداخته خواهد شد. در ادامه نگاهي اجمالي به سبد انرژي متوسط جهاني و برخي كشورها خواهد شد. همچنين به صورت خلاصه به پتانسيل‌هاي منطقه‌اي كشور در حوزه انرژي اشاره خواهد شد. در نهايت تلاش مي‌شود تا با تكيه بر پتانسيل‌هاي موجود در جهت تنوع بخشي به سبد انرژي كشور، راهكارهايي براي مديريت آن ارائه شود.

توضیحات بیشتر »

نخبگان، فرصت آفريني و توليد ثروت از علم و تحقيقات دانشگاهي

مهمترين بستر توليد ثروت از علم و تحقيقات دانشگاهي، وجود فضاي اعتماد ميان نخبگان دانشگاهي و صنعتگران است. تاكيد بر اين تصورات كه تحقيقات دانشگاهي، صرفا تئوريك و بدور از واقعيات صنعت كشور است، و يا اينكه صنعتگران، از دانش و فناوري روز بي خبر بوده، و از دستاوردهاي دانشگاهي استقبال نمي كنند، هيچ ثمري جز دور نگاهداشتن دانشگاه و صنعت از يكديگر نداشته است

توضیحات بیشتر »

گير كار توليد علم اقتصاد تراز انقلاب اسلامي كجاست؟

مسائل اقتصادي در انقلاب اسلامي نيز لزوما بايد از طريق تجربه مستقيم و عمل مستقيم و نظارت و كار آمايش سرزميني و مطالعه ميداني و آن هم با انگيزه و ايمان انقلابي همراه باشد. در غير اين صورت ناهنجاري هاي اداري وضعيت كشور را به ناكجا آباد سوق مي دهد و معلوم نيست كه آيا باز بحران هاي گذشته به سراغ انقلاب نيايند.

توضیحات بیشتر »

جمع بندي نشست «بنياد ملي نخبگان، اهداف، شيوه ها و عملكردها»

حمايتهاي مستقيم بلاعوض، براي بخشهاي كم توان جامعه بكار گرفته مي شود و اعضاي بنياد نخبگان، بيشتر از آنكه نيازمند دريافت جوايز مالي اعطايي بنياد باشند، علاقمند هستند تا فرصت گره گشايي از مسايل واقعي كشور به آنها سپرده شود كه در كنار آن شايد درآمدي نيز داشته باشند. سيستم تعريف مساله و ارايه آن به اين افراد، و مشاركت آنها در حل اين مسايل بايد در بنياد فراهم شود.

توضیحات بیشتر »