بایگانی ماهانه: دی ۱۳۸۸

گزارش خبري از آينده دلار و تغيير رويكرد تجاري امريكا

سهم دلار در ذخاير ارزي جهان طي سه ماه دوم ۲۰۰۹ به كمتر از ۶۲.۸ درصد كاهش يافته كه اين پايين ترين رقم طي ۱۰ سال اخير است. ديويد مالپاس رييس موسسه تحقيقاتي انسيما گلوبال در اين باره گفت: در حالي كه با كاهش شديد ارزش دلار روبرو هستيم، به كار بردن لفظ دلار قوي از سوي وزير دارايي آمريكا هيچ ارزش و معنايي ندارد.

توضیحات بیشتر »

پنج موضوع مهم در محروميت زدايي از مناطق محروم

مكانيزم هاي مختلفي وجود دارد كه دولت مي توانداجراي برنامه هاي توسعه را به بخش غير دولتي بسپارد در عين اينكه ابزارهاي حاكميتي و سياستي خود را نيز حفظ مي كند. از جمله اين مكانيزم ها توسعه گرها هستند كه مشابه آن قبلا در برخي بخشها مانند مسكن به طور موفق تجربه شده است.و فقط نياز است اين مدل در ساير بخش ها نيز مورد بررسي واقع شود.

توضیحات بیشتر »

ارائه مدلي براي ارزيابي احكام برنامه پنجم توسعه-۱

نقش اصلي نهادهاي حاكميتي در جهان جديد، «خط‌مشي‌گذاري عمومي» است. نهاد حاكميتي كه دربرگيرنده قواي سه‌گانه مي‌باشد، ابتدا خط‌مشي‌هاي عمومي را «تنطيم» مي‌كنند، سپس آن‌ها را به «اجرا» درمي‌آورند و آنگاه به «ارزيابي» آنچه اجرا شده است مي‌پردازند. خط‌مشي‌هاي عمومي جهت‌گيري‌هاي كلي هستند كه چگونگي عمل سازمان‌ها و موسسات حاكميتي را در آينده مشخص مي‌سازند و معمولاً براي مقابله با يك مشكل و مساله عمومي و به‌منظور حل آن پديد مي‌آيند.

توضیحات بیشتر »

چالشهاي مالكيت فكري در ايران

مالكيت‌هاي فكري اكنون يكي از باارزش‌ترين سرمايه‌ها در دادوستدهاي تجاري هستند.مقوله «مالكيت فكري» بيش از يك و نيم قرن است كه به عنوان يكي از زيرساخت‌هاي اساسي توسعه فناوري در دنيا مورد توجه مي‌باشد و از آن به عنوان يكي از ابزارهاي برتري‌‌جويي كشورها و شركت‌ها قلمداد مي‌كنند و عدم توجه به اين حوزه، ممكن است در آينده توسعه علمي و فناوري و به تبع آن توسعه صنعتي و اقتصادي را با مشكل جدي مواجه نمايد. همچنين جايگاه ترسيم شده ايران در سند بيست ساله نظام در بخش توسعه فناوري و تاكيدات مكرر مقام معظم رهبري و مسئولان كشور در اين زمينه گوياي اين مطلب است.

توضیحات بیشتر »

فرهنگ سازي اقتصادي در ايران؛ ضرورت ها و راهكارها-پاياني

در جامعه ما فارغ التحصيلان نظام آموزش و پرورش كشور كه وارد زندگي خانوادگي ـ اجتماعي شده و عهده دار مسؤوليتهاي مختلف مي شوند، به نحو سيستماتيك واجد اطلاعات مورد نياز از مفاهيم و اصول اوليه اقصادي نيستند. آموخته هاي قبلي آنها چه رسمي و از طريق برنامه هاي آشكار آموزش و پرورش و چه غير رسمي از طريق برنامه هاي پنهان خانواده، نهادهاي فرهنگي ـ آموزشي و رسانه هاي مختلف، به طور معمول ارتباطي به مسائل و مفاهيم اقتصادي و چهار مهارت فوق الذكر در عرصه امور اجتماعي و تدبير زندگي بر اساس عقلانيت اسلامي - بومي ندارد.

توضیحات بیشتر »

انتشار ويژه نامه مسكن مهر روزنامه خراسان با همكاري مشترك دو گروه از ايتان

ويژه نامه مسكن مهر روزنامه خراسان با همكاري مشترك مركز مطالعات توسعه منطقه اي خراسان رضوي و گروه سياستگذاري زمين و مسكن مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه علم و صنعت منتشر شد

توضیحات بیشتر »

تبليغات صحيح بانكي در ايران و چالشهاي آن

دكتر مصباح‌الهدي باقري، دكتراي بازاريابي و مدير گروه بازرگاني دانشكده‌ي معارف اسلامي و مديريت دانشگاه امام صادق عليه‌السلام و از استادان پردغدغه و توانمند اين حوزه است. ايشان درباره تبليغات بانكي و چالشهاي آن در ايران عقيده دارد "اگر مي‌خواهيم تبليغات خلاق بانكي داشته باشيم، هم بايد استراتژي مستقل تبليغاتي داشته باشيم و هم بايد مفهوم بانك كاملاً شفاف و روشن شود. چون اگر مفهوم بانك بومي نشود و وارداتي باشد، حتي بهترين تبليغ ما هم وارداتي بوده و تقليدي از بهترين تبليغ ديگران خواهد بود."

توضیحات بیشتر »

روش‌شناسي پژوهش در مسايل پيش‌رفت كشور، مسئله اين است!

انتشار متون ترجمه‌اي در حوزه‌ي مديريت، روزافزون شده و گستره‌اي از مخاطبان حرفه‌اي و غيرحرفه‌اي را به خود جذب كرده است. كتاب‌هاي مديريتي ـ از متون سنگين دانش‌گاهي گرفته تا كتاب‌چه‌هايي با طراحي شيك و حاوي جملات قصار سخن‌وران امريكايي مديريت ـ در ويترين كتاب‌فروشي‌ها انباشته شده است. اما خبري از نظريه‌پردازي و كاوش‌هاي علمي مديريت در داخل كشور در دست نيست.

توضیحات بیشتر »

انتشار گزارش تحليلي"آسيب شناسي برنامه هاي توسعه در ايران" -كاري از شبکه کانون های تفکر ایران

در اين تحقيق سعي شده است با گردآوري نظرات نخبگان و كارشناسان توسعه و همچنين مجريان امر تدوين و اجراي برنامه‌هاي توسعه قبلي، از طريق مطالعات كتابخانه‌اي و مصاحبه‌هاي حضوري، آسيب‌هاي اساسي برنامه‌هاي توسعه در چهار محور كلي استخراج شود و نتيجه كار در اختيار تدوين‌كنندگان برنامه‌ پنجم توسعه قرار گيرد.

توضیحات بیشتر »

فرهنگ سازي اقتصادي در ايران ؛ضرورت ها و راهكارها-۱

عليرغم وجود ده ها ميليون كلاس درس، مليونها صفحه محتواي آموزشي و حتي هزاران صفحه بررسي شيوه هاي فرهنگ سازي اقتصادي و هزاران برنامه صوتي - تصويري در دنيا كه به آموزش اقتصاد مشغول اند، هنوز در ايران كم نيستند كساني كه آموزش اقتصاد را در غير از رشته دانشگاهي اقتصاد، امري ناممكن، محال يا تعريف نشده مي دانند و به طور اجمالي بايد گفت فرهنگ سازي و تعليم و تربيت اقتصادي در ايران به شدت مغفول مانده است و البته اين امر در ايران بايد بر مبناي مدل هاي بومي و اصول اسلامي تبيين و ترويج گردد.

توضیحات بیشتر »