خانه / ۱۳۸۸ / آذر

بایگانی ماهانه: آذر ۱۳۸۸

ظرفيت هاي زيست فناوري براي بهينه سازي الگوي مصرف

اگر چه در نگاه اول رابطه بين زيست فناوري و رعايت الگوي مصرف دور از ذهن به نظر مي رسد، ولي با نگاهي موشكفانه مي توان ارتباط مستقيم كاربرد هاي اين فناوري را درك كرد. مواردي كه در ادامه به آنها اشاره شده است، تنها برخي از كاربردهاي زيست فناوري در رعايت الگوي مصرف در صنايع را نشان مي دهد و با هدف طرح ايده هاي كم و بيش اوليه در راستاي گشودن موضوع بيان شده است؛ كه با بررسي دقيق تر و همه جانبه در كاربردهاي مختلف زيست فناوري مي توان موارد بي شماري از اين مثال ها را بر شمرد.

توضیحات بیشتر »

ضرورت ارتقاي صنعت و فناوري در جامعه (بخش چهارم)

در كشور سخن از ايجاد فضاي رقابت از طريق رفع انحصارات و تقويت و تعدد شركتهاي خصوصي زياد شنيده مي شود، ولي كمتر مي شنويم كه سخن از "تنظيم رقابت" به ميان آيد. اين در حالي است كه بحث "سياستهاي رقابتي" يكي از مباحث مطرح در سياستهاي صنعتي كشورها است و كشورهاي مختلف سعي مي كنند از طريق اتخاذ سياستهايي از قبيل "رقابت كنترل شده"، "رقابت توام با همكاري" و امثالهم، ضمن بهره مندي از پيامدهاي مثبت فضاي رقابتي، از پيامدهاي منفي آن اجتناب نمايند.

توضیحات بیشتر »

زمين خواران بزرگ مخالفان اصلي اجراي كاداستر در كشور

بيست سال پيش وقتي كه زمزمه هاي آغاز به كار سيستم كاداستر در كشور به گوش رسيد، اين پرسش مطرح بود كه آيا مخالفت هاي برخي آقازاده ها و مفسدان، اجازه پيشرفت را به اين طرح خواهد داد يا خير؟...

توضیحات بیشتر »

مصطفي عالي نسب در نگاه استاد محمدرضا حكيمي -۲

وقتي در جلسه‌اي، چند نفر از تحصيل‌كردگان غربي، نظريات غرب‌گرايانه اقتصادي را ابراز كرده بودند، ايشان خيلي با ملاطفت گفته بود:«آنچه آقايان مي‌گويند، نظريه‌هايي است كه من رفته و از نزديك در كارخانه‌هاي غربي ديده‌ام. بنابراين از آنها بي‌خبر و بي‌اطلاع نيستم.» بعد جزوه‌اي (گزارش الحياه) را كه آيات و روايات اقتصادي در آن جمع شده بود، از جيبش درآورده و بالا گرفته بود كه:«ما شهيد داده‌ايم كه به اينها عمل شود و اينها عملي شود، والّا اين نظريات غربي چيزي است كه يكي از آنها را شاه هم انجام مي‌داد.‌»

توضیحات بیشتر »

نهالي كه به بار مي‌نشيند

آن‌چه تاكنون ذكر شد مروري بود بر تاريخ‌چه‌ي شكل‌گيري شبكه‌ي تحليل‌گران تكنولوژي ايران (ايتان) كه در خلال آن برخي از مباني فكري و فعاليت‌هاي كانون‌هاي تفكر نيز ذكر شد. در ادامه لازم است برخي از مزيت‌ها، جهت‌گيري‌ها، موفقيت‌ها و آسيب‌هاي پيش روي اين شبكه نيز اشاره نمود

توضیحات بیشتر »

مروري بر پيشرفت كند طرح كاداستر در ايران و روزنه اي براي برون رفت

با توجه به اينكه طرح كاداستر به صورت كنوني، به دليل ناديده انگاشتن ساير ابعاد آن (نظير كاداستر سياسي، مالي و زراعي) ناقص بوده و همچنين با توجه به مشكلات حاصل از عدم اعمال كاداستر و عدم حصول مزاياي ناشي از اجراي آن و همچنين ضرورت وجود نگاهي جامع به اين طرح، چاره اي نيست جز آن كه «طرح جامع كاداستر كشور» براي پوشش تمام اراضي كشور اعم از شهري، زراعي، صنعتي و... تهيه و عملياتي شود.

توضیحات بیشتر »