خانه / ۱۳۸۸ / آبان

بایگانی ماهانه: آبان ۱۳۸۸

امنيت در ICT ،چالش يا فرصت؟!

نفوذ فناوري‌ها و خدمات مخابرات در تمامي سطوح اجتماعي، سياسي و... جامعه و مردم، توسعة شبكه‌هاي جديد و گوناگون مخابراتي، ارائة خدمات جديد غيرمخابراتي بر بستر تكنولوژي‌ها و خدمات مخابراتي (مانند خدمات بانكي روي تلفن همراه)، همگرايي خدمات فناوري اطلاعات با خدمات مخابراتي (يا به بيان بهتر، توسعة كاربردهاي فناوري اطلاعات بر روي شبكه‌هاي مخابراتي) و بسياري رويدادها و روندهاي ديگر، اهميت پرداختن به موضوع امنيت در فضاي CT‌ را بيش از پيش آشكار مي‌كند.

توضیحات بیشتر »

بررسی و نقد سیاستهای دولت نهم در بخش اقتصاد مسکن

در بررسی و ارزیابی اقدامات و سیاست های دولت در بخش اقتصاد مسکن، ارائه مدل مطلوب برنامه ریزی اقتصاد مسکن که بتوان برمبنای آن برنامه ها و اقدامات دولت را نقد و بررسی کرد، نخستین گام شناخته می شود. به همین جهت در این گزارش نیز پس از بیان مفاهیم …

توضیحات بیشتر »

ضرورت ارتقاي صنعت و فناوري در جامعه (بخش سوم)

تأكيد ما بر نظريه پردازي بومي، به معني عدم استفاده از مطالعات و تحقيقات غني جهاني نيست، بلكه نكته جالب توجه آن است كه ما حتي در ترجمه مطالعات جهاني نيز ضعيف عمل كرده ايم و به نظر مي رسد گاهي از خود واضعان نظريه ها تندتر رفتار نموده ايم و به اصطلاح كاسه داغتر از آش گرديده ايم. اين رويكرد نيز ناشي از همين فقدان "بومي سازي" و "كاربردگرايي" و "نتيجه گرايي" در نظريه پردازيها است.

توضیحات بیشتر »

چهارمين گزارش تحليلي انديشگاه تحليلگران انرژي منتشر شد؛ ديپلماسي انرژي،بايدها و نبايدها

حضور موثر در عرصه بين‌الملل انرژي براي هر دو دسته از كشورهاي صادركننده و واردكننده، ناشي از يك برنامه‌ريزي دقيق، كارآمد و رقابتي است كه تضمين كننده منافع آن‌هاست و از آن به عنوان «ديپلماسي انرژي» ياد مي‌شود.

توضیحات بیشتر »

تشكيل دبير خانه دائمي ساخت داخل در مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه شريف

پيرو برگزاري موفقيت‌آميز اولين همايش ملي"ارتقاي توان داخلي؛ با رويكرد ساخت داخل"با توجه به پيگيري نتايج به‌دست آمده از اين همايش و تصميم شوراي راهبردي دبيرخانه دائمي ساخت داخل در مركز مطالعات تكنولوژي تشكيل شد.

توضیحات بیشتر »

نهالي كه به بار مي‌نشيند

سال ۷۹ يكي از پاسخ‌هاي متفاوتي كه به سئوال كليدي «چه بايد كرد؟» داده شد، سبب شد تا سرانجام مجموعه‌اي ايجاد شود كه بسياري از تناقضات و سئوالات مذكور را حل كند. مجموعه‌اي كه بعدها به نام «ايتان» (شبكه‌ي تحليل‌گران تكنولوژي ايران) معروف شد، از يك‌سو پاسخي بود به نيازها و مسايل متعدد كشور در عرصه‌هاي تخصصي و از سوي ديگر پاسخي بود به عطش تأثيرگذاري و آرمان‌گرايي فارغ‌التحصيلان و دانش‌جويان دغدغه‌مند رشته‌هاي فني و مهندسي و البته بعدها رشته‌هاي اقتصادي و مديريتي و... .

توضیحات بیشتر »