خانه / ۱۳۸۸ / خرداد

بایگانی ماهانه: خرداد ۱۳۸۸

كاربردهاي فناوري نانو در مبارزه با خوردگي

در اين پوشش‌هاي نانوكامپوزيتي لايه لايه، يون‌هاي بازدارنده خوردگي قرار داده مي‌شود تا بتواند با نفوذ به سطح فلز پايه، آن‌ها را در برابر خوردگي محافظت كند و لايه انتهايي يك لايه سدكننده سيليكاتي است. اين پوشش‌ها نيز حفاظت خوردگي خوبي در مقايسه با پوشش‌هاي كروم نشان مي‌دهد.

توضیحات بیشتر »

ضرورت توسعه بنگاه هاي كوچك و متوسط در ايران (بخش پاياني)

نقطه تجاري ايران در سال ۲۰۰۱ ميلادي با عضويت رسمي و عملياتي در اتحاديه نقاط تجاري، به شبكه نقاط تجاري جهان متصل شد و فعاليت‌هاي خود را در جهت تحقق اهداف تعيين شده از طريق ايجاد و توسعه وب‌سايت دو زبانه نقطه تجاري ايران با آدرسwww.IRTP.com ادامه داد.

توضیحات بیشتر »

ضرورت توسعه بنگاه هاي كوچك و متوسط در ايران (بخش پاياني)

*نقطه تجاري ايران در سال ۲۰۰۱ ميلادي با عضويت رسمي و عملياتي در اتحاديه نقاط تجاري، به شبكه نقاط تجاري جهان متصل شد و فعاليت‌هاي خود را در جهت تحقق اهداف تعيين شده از طريق ايجاد و توسعه وب‌سايت دو زبانه نقطه تجاري ايران با آدرسwww.IRTP.com ادامه داد.

توضیحات بیشتر »

پيام رئيس جمهور به مناسبت روز ملي بهره‌وري

ضرورت بازيابي روحيه و منش استفاده درست از امكانات و فرصت‌ها بايد به يك نياز عمومي و پاسخ گويي به آن به يك عزم ملي مبدل شود. اينجانب از همه علماء و دانشمندان، مديران، صنعتگران، كشاورزان، بازرگانان و صاحبنظران براي تحقق اين هدف مقدس دعوت مي‌نمايم.

توضیحات بیشتر »

ضرورت توسعه بنگاه هاي كوچك و متوسط در ايران (بخش ۱ از ۲)

هم اكنون افزون بر ۳۵۰ ميليون واحد صنعتي - تجاري با بيش از دو ميليارد نفر كارمند در جهان فعاليت مي‌كنند كه بيش از ۹۰ درصد آن‌ها را مؤسسات كوچك و متوسط تشكيل مي دهند. برخي كارشناسان دانشگاهي معتقدند، توجه به صنايع كوچك و متوسط، جامعيت بخشيدن به روند پست مدرن در دايره اقتصاد است.

توضیحات بیشتر »

پيام تسليت رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت آيت الله بهجت

با دريغ و افسوس فراوان خبر يافتيم كه عالم رباني، فقيه عاليقدر و عارف روشن ضمير حضرت آيت‌الله آقاي حاج شيخ محمد تقي بهجت (قدس الله نفسه الزكيه) دار فاني را وداع گفته و به جوار رحمت حق پيوستند. براي اينجانب و همه ارادتمندان آن مرد بزرگ اين مصيبتي سنگين و ضايعه‌اي جبران ناپذير است. ثلم في الاسلام ثلمه لا يسدها شي.

توضیحات بیشتر »

اقتصاد كشاورزي (بخش پاياني)

*پرورش زنبور علاوه‌بر توليد عسل طبيعي بر بخش باغباني و پرورش ميوه‌هايي كه نياز به گرده‌افشاني دارند نيز تاثيرگذار مي‌باشد. پرورش زنبور معمولاً به‌شكل سنتي و نيمه‌سنتي انجام مي‌شود و به لحاظ اقتصادي يكي از كم هزينه‌ترين و پرسودترين موارد دامپروري مي‌باشد.

توضیحات بیشتر »

سهام عدالت و چالش‌هاي پيش‌‌رو

هيچ يك از كشورهايى كه در دهه ۱۹۹۰ اين سياست را اتخاذ كردند پس از سال ۲۰۰۰ از اين شيوه براى خصوصى‌سازى استفاده نكرده‌اند. در واقع اين سياست در ابتداى دهه ۱۹۹۰ متولد شد و در اواسط دهه به اوج شكوفايى رسيد و از سال ۱۹۹۸ با شكست آن در چك، كشورى كه پرچمدار اين سياست و الگوي موفق آن بود، به سياستى مرده تبديل شد.

توضیحات بیشتر »

اقتصاد كشاورزي (بخش ۱ از دو)

*در دنيا، ايران به‌عنوان تنها كشوري كه بيش از ۶۰۰ نوع خرما توليد مي‌كند، مقام اول تنوع اين محصول را دارا مي‌باشد؛ اما به ‌لحاظ صادرات خرما ايران در رتبه‌هايي غير از رتبه اول قرار دارد. اين محصول از جنوب غربي تا جنوب شرقي كشور مهم‌ترين محصول باغي محسوب مي‌شود و بيشرين سطح زيركشت در جنوب كشور را شامل مي‌شود.

توضیحات بیشتر »

توريسم سلامت در ايران (بخش پاياني)

*از آنجايي كه جاذبه‌هاي توريسم درماني اغلب در مناطق كمتر توسعه يافته در سطح كشور قرار گرفته اند، تجهيز آن‌ها به مراكز درماني استاندارد،‌ علاوه‌بر مرتفع ساختن نيازهاي درماني مردم اين مناطق، فرصت‌هاي اشتغال‌زايي مناسبي را براي بوميان آن بخش‌ها به‌وجود مي‌آورد و حضور گردشگران داخلي و خارجي در اين مناطق زمينه رونق اقتصادي را در اين بخش‌ها فراهم مي‌كند.

توضیحات بیشتر »

راهبردهاي پيشرفت و تعالي كشور در حوزه بازيهاي رايانه‌اي

* عدم رعايت حقوق مالكيت معنوي در كشور، موجب شده افرادي كه وارد اين صنعت مي‌شوند و محصولاتي توليد مي‌كنند، بازگشت سرمايه مناسبي نداشته باشند؛ همچنين باعث شده تا بهترين بازي‌هاي جهاني با قيمتي نزديك به رايگان در بازار داخل كشور توزيع شوند؛ در نتيجه عدم رونق بازار، مشكلات بعدي را به دنبال مي‌آورد.

توضیحات بیشتر »

: توريسم سلامت در ايران (بخش ۱ از ۲)

*ايران داراي ظرفيت‌هاي متعددي جهت جذب توريسم سلامت مي‌باشد كه از جمله آن‌ها مي‌توان به چشمه‌هاي آب معدني در اكثر استان‌هاي كشور، مناطق كويري در قم، بخش‌هاي درماني ناباروري دريزد، دندانپزشكي، مراكز دياليز و انواع جراحي‌هاي قلب، پلاستيك و چشم در مشهد و تهران اشاره نمود.

توضیحات بیشتر »

كاركردهاي نفت در نظام اجتماعي ايران

درآمدهاي حاصل از نفت كه فرهنگ ضد بهره‌وري را در غالب نهادها و سازمان‌هاي كشور اشاعه داده‌اند، جايگزين فرهنگ شرعي و سنتي كار و قناعت در جامعه شده‌اند؛ به‌طوري كه هم‌‌اكنون بسياري از كشورهاي توسعه‌يافته، الگوي مصرفي متعادل‌تري از الگوي مصرفي كشور ما را در دستور كار خود دارند. اين معايب عمده و عميق در فرهنگ اجتماعي و اقتصادي ما، به‌گونه‌اي آشكار به تزريق بي‌محاباي درآمدهاي نفتي در نظام اقتصاد ملي باز مي‌گردد

توضیحات بیشتر »

كاركردهاي نفت در نظام اجتماعي ايران

مقدمه كاركرد نفت در جريان تحولات تاريخ معاصر ايران و مسير اقتصادي كشور در سده اخير، از جمله مسائل راهبردي در تحليل‌هاي اقتصادي و اجتماعي ايران محسوب مي‌شود. واقعيت آن است كه با اكتشاف نفت و نياز روزافزون دنياي صنعتي به آن در مقام بزرگ‌ترين و مهم‌ترين منبع تامين انرژي و منابع اوليه انواع پليمرها و پلاستيك‌ها، مسير اجتماعي و اقتصادي بسياري از كشورها و همچنين ايران، به‌كلي تغيير كرد. ورود نفت به بازارهاي جهاني، صورت، ساختار و كاركرد تمامي نهادهاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و حتي فرهنگي كشور را به‌شدت تحت تاثير خود قرار داده است. به‌طوري كه ماهيت و هويت اين نهادها را وابسته به خود كرده است و اگر نفت نمي‌بود، تمامي مناسبات و معادلات سياسي، اقتصادي و اجتماعي كشورهايي چون ايران دست‌خوش تغييرات و تحولات اساسي مي‌گرديد.

توضیحات بیشتر »