خانه / ۱۳۸۳ / آبان

بایگانی ماهانه: آبان ۱۳۸۳

نگاهي به مديريت جامع مخزن، سبك تيمي

متخصصان حوزة بالادستي صنعت نفت، در دهة اخير براي بهينه‌ساختن فرآيند توسعه و توليد از مخازن نفت، درصدد تدوين چارچوب‌ها و متدهايي برآمده‌اند تا بتوانند به هماهنگ‌كردن گروه و انسجام بخشيدن به اجزاي مختلف عمليات توسعة ميدان بپردازند و با اتلاف كمتر هزينه و زمان، حجم بيشتري از كار را با كيفيتي قابل قبول به انجام برسانند. حاصل اين تلاش‌ها، رشتة نوپاي مديريت مخازن است. در اين نوشتار سعي داريم برخي از وجوه و مباني تئوريك جديدترين متد مديريت مخزن (سبك تيمي) را روشن سازيم كه در آن بر تعامل گروهي و مشاركت واحدهاي دخيل در اجراي پروژه، تأكيد مي‌شود:

توضیحات بیشتر »

معرفي اجمالي بنياد سياست علم و تكنولوژي آمريكا

آشنايي با نحوة فعاليت نهادهاي فعال در زمينة سياستگذاري علم و تكنولوژي در دنيا، براي پايه گذاري نهادهاي مشابه در كشورمان ضروري است. بنياد سياست علم و تكنولوژي آمريكا يكي از نهادهايي است كه در زمينة سياست علم و تكنولوژي در اين كشور فعاليت مي‌كند. در اين نوشتار به معرفي پيشينه و فعاليت هاي اين مؤسسه پرداخته مي شود:

توضیحات بیشتر »

الگوي مطلوب توسعه درصنعت نفت ايران و زير ساخت‌هاي آن

بدون شناخت الگوي مناسب و بررسي شرايط رسيدن به آن، نمي‌توان راهبرد درستي براي رشد صنعت نفت پيش گرفت و اين مجموعه عظيم صنعتي را به طور هماهنگ و منسجم، به سمت مقصود راهبري كرد. در اين تحليل، دو الگوي توسعة نفتي بررسي شده و زيرساخت‌هاي لازم جهت تحقق الگوي مطلوب توسعه صنعت نفت در ايران پيشنهاد مي‌شود.

توضیحات بیشتر »

مقايسه دو ديدگاه خطي و فرايندي در ساختار سياست گذاري كشورها

در اين نوشته سعي شده است كه با بررسي دو ديدگاه متفاوت نسبت به مبحث سياستگذاري، خصوصيات هر ديدگاه بيان شود و پيشنهادهايي براي تبيين ساختار سياست‌گذاري كشور ارائه شود:

توضیحات بیشتر »

كاربرد بيوتكنولوژي در بخش جنگل

جنگل‌ها، سرمايه‌هاي ملي هر كشور محسوب مي‌شوند كه حفاظت و استفادة صحيح از آنها، علاوه بر ثروت‌آفريني، بقاي محيط‌زيست را نيز تضمين مي‌نمايد. در مطلب زير، راهكارهاي بيوتكنولوژي جهت حفظ و استفادة مناسب از اين سرمايه‌هاي ملي، ذكر گرديده است:

توضیحات بیشتر »

گزارش فعاليت محققان كشور در زمينه توليد كود بيولوژيك ازته

كود بيولوژيك ازته يكي از اقسام كودهاي بيولوژيك است كه در صورت توليد و مصرف آن در داخل كشور، مزاياي زيادي براي كشور به‌وجود خواهد آمد. مهندس سيامك عليزاده، عضو هيأت علمي پژوهشكدة بيوتكنولوژي كشاورزي و محقق توليد كودبيولوژيك ازته در اين پژوهشكده، در مطلب زير، ضمن بيان اهميت و كاربردهاي كود بيولوژيك ازته، فعاليت‌هاي انجام گرفته در اين خصوص را مورد بررسي قرار داده است:

توضیحات بیشتر »

بازار عرضه وتقاضاي فرآورده‌هاي حاصل از تبديل گاز به مايع (GTL) در آسيا

اگر چه هنوز استفاده از فناوري GTL در سطح جهان گسترش زيادي نيافته است، ليكن سرمايه‌گذاري قابل‌توجه كشورهاي صاحب منابع گاز نظير قطر، براي استفاده از اين تكنولوژي، نشانگر توسعه و سودآوري اين فناوري در آينده‌اي نزديك است. در اين مطلب به بررسي پيش‌بيني‌هاي ارائه‌شده در خصوص ميزان عرضه و تقاضاي محصولات حاصل از اين فناوري در سال‌هاي آتي پرداخته‌ايم:

توضیحات بیشتر »

تورم موجود در كشور موجب كاهش توان رقابتي توليدكنندگان داخلي مي‌گردد

صنعت مخابرات كشور ما از نيروي انساني متخصص و تعداد زيادي شركت‌هاي سازندة تجهيزات مخابراتي برخوردار است. درضمن، تقاضاي داخلي و حتي منطقه‌اي براي توليدات اين صنعت در حد بالايي است. با اين وجود، اين صنعت نتوانسته است جايگاه مناسبي را در بين كشورهاي صاحب تكنولوژي بدست آورد. شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران ـ‌ايتان‌ـ درصدد است، در قالب سلسله مطالبي، چالش‌هاي عمدة كاهش توان توليدكنندگان داخلي تجهيزات و همچنين ارايه‌دهندگان خدمات مخابراتي را بررسي كند. در اين راستا، آقاي مهندس كشوري، مديرعامل شركت كياتل، در گفتگو با اين شبكه به يكي از ابعاد اين مشكلات اشاره مي‌كند:

توضیحات بیشتر »

تأثير توسعة تحصيلات تكميلي بر كاهش مهاجرت نخبگان علمي (تجربة چند كشور)

مهاجرت نخبگان علمي يكي از مسائلي است كه تقريباً تمامي كشورهاي دنيا چه توسعه‌يافته، چه در حال توسعه و چه توسعه‌نيافته با آن درگيرند. در اين ميان، برخي كشورها به راه‌هايي براي كاهش مهاجرت نخبگان خود روي آورده‌اند. در اين مطلب،‌ اشاره‌اي كوتاه به تجربة برخي از كشورها مي‌كنيم:

توضیحات بیشتر »

چرا كيفيت بعضي از رزين‌هاي توليد داخل پايين است؟

اگر به عنوان يك توليدكنندة قطعات فايبرگلاس بخواهيد رزين پلي‌استر خود را از واحدهاي رزين‌ساز داخلي تهيه كنيد، خود را با طيف وسيعي از قيمت‌ها كه بين بشكه‌اي ۱۴۵ هزار تومان تا ۲۳۰ هزار تومان است، مواجه خواهيد ديد. گرچه ظاهراً همة اين رزين‌ها بايد داراي خواص يكسان يا مشابهي باشند، اما بعضي از آنها نمي‌توانند جوابگوي كيفيت مورد نياز شما باشد. مهندس علاقه‌بند، مديرعامل شركت شيمي پوشش كالا، در گفتگو با شبكه تحليل‌گران تكنولوژي ايران از راز اين عدم كيفيت مي‌گويد:

توضیحات بیشتر »

مديريت مخزن فراتر از مهندسي مخزن است (گفتگو با مهندس آل‌آقا)

يكي از موضوعات مهم و مطرح در مهندسي نفت، مديريت مخازن نفت و گاز است. توليد بهينه و بيشتر از مخزن مستلزم برنامه‌ريزي، سازماندهي و نظارت صحيح و قوي بر عمليات‌هاي مرتبط با مخزن و توسعه آن است. "مديريت مخزن" پاسخي به اين دغدغه‌هاست. متن ذيل حاصل گفتگويي است كه با مهندس آل‌آقا، مدير مهندسي نفت شركت متن (مهندسي و توسعه نفت)، صورت گرفته است:

توضیحات بیشتر »

تجربه­ي يك شركت پايين­دست پتروشيمي در تحقيقات كاربردي

مهندس خدابخش مديرعامل شركت داروپات­شرق در گفتگو با مركز مطالعات توسعه تكنولوژي دانشگاه صنعتي­اميركبير در زمينه چگونگي برقراري ارتباط صنعت با دانشگاه و كاربردي­كردن تحقيقات، تجربه­اي را مطرح كرده است كه مي­تواند به عنوان يك مطالعه­ي موردي مورد توجه قرار گيرد:

توضیحات بیشتر »

دكتر بروئرز: موفقيت صنعت پتروشيمي در گروي رهبريت هزينه، تكنولوژي و بازار

متن زير بخشي از سخنراني دكتر ورنر بروئرز، رئيس بخش پلي­الفين شاخه اروپايي بازل است كه در ششمين همايش صنعت پتروشيمي در تهران ارائه گرديد. بطور خلاصه، آنچه از سخنان دكتر بروئرز مي­توان برداشت كرد، اين است كه در شرايط كنوني دستيابي به بازار و حفظ آن از اهميت اساسي برخوردار است و با توجه به مشكلات ناشي از تعدد رقبا، بهترين راه براي كسب موفقيت اين است كه يك شركت در سه جنبه­ي "هزينه"، "تكنولوژي" و "بازار" پيش­رو باشد. به عقيده دكتر بروئرز در شرايط فعلي رويكرد شراكت و همكاري­هاي گوناگون، بهترين راه براي برخورداري از سه عامل فوق است:

توضیحات بیشتر »

كاهش حاشيه­ي سود صنايع پايه­ي پتروشيمي (نظرات نايب رييس شركت بازل)

رقابت زياد بين توليدكنندگان محصولات شيميايي(به خصوص پليمرهاي پايه) و سرمايه­گذاري­هاي گسترده در اين عرصه، باعث افزايش توليد و كاهش حاشيه سود در اكثر اين صنايع گرديده است. متن زير از مقاله آقاي "جورج ون اُس" نايب رئيس شركت بازل استخراج شده است و در ادامه تحليلي بر آن اضافه گرديده است:

توضیحات بیشتر »

پنج مشكل بزرگ صنايع پايين­دست پتروشيمي در همكاري با شركت بالادست

صنايع پايين­دست پتروشيمي از جمله صنايعي هستند كه از پتانسيل رشد قابل توجهي در كشور برخوردار بوده ولي با مشكلات مختلفي نيز روبرو مي­باشند. در راستاي بررسي وضعيت اين صنايع، مركز مطالعات توسعه تكنولوژي دانشگاه صنعتي اميركبير گفتگويي با مهندس خدابخش، مدير عامل شركت داروپات شرق، انجام داده است كه در آن به پنج مشكل بزرگ صنايع پايين­دست كه از طرف شركت ملي پتروشيمي ايجاد شده است اشاره گرديده است

توضیحات بیشتر »