خانه / ۱۳۸۳ / مهر

بایگانی ماهانه: مهر ۱۳۸۳

معرفي مركز پژوهش هاي علم و تكنولوژي دانشگاه كُلُرادو

آشنايي با مراكز سياست گذاري علم و تكنولوژي در كشورهاي مختلف جهان و نوع فعاليت آنها، به بهبود فعاليت سياست گذاران علم و تكنولوژي كشور ما كمك كند. در اين نوشته به معرفي مركز پژوهش هاي علم و تكنولوژي دانشگاه كُلُرادو پرداخته مي شود:

توضیحات بیشتر »

اهميت و ابعاد اقتصادي دستاورد اخير محققان كشور در تجاري‌سازي كود بيولوژيك فسفاته

كود بيولوژيك فسفاته بارور۲، يكي از انواع كودهاي بيولوژيك است كه محققان ايراني آن را به سطح توليد تجاري رسانده‌اند. توليد و مصرف اين كود مي‌تواند بخش مهمي از ۳۰۰ ميليون دلار هزينة خريد كود فسفاته از خارج كشور را تأمين سازد. متن زير كه براساس گفتگوي گروه بيوتكنولوژي شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران با دكتر ملبوبي، مديرعامل شركت زيست فناور سبز (توليدكننده كود بارور۲) تهيه شده است، به معرفي اين كود و كاربردهاي آن مي‌پردازد:

توضیحات بیشتر »

گزارشي از يك تجربة پژوهش تا توليد: كود بيولوژيك فسفاته بارور۲ فسفاته

تاسيس شركت زيست‌فناور سبز، حاصل تبديل يك كار پژوهشي به يك كار توليدي است؛ كاري در زمينة توليد كود بيولوژيك فسفاته كه محصول آن مي‌تواند جايگزين بخش عمده‌اي از واردات ۳۰۰ ميليون دلاري كودهاي فسفاته به كشور شود. مطلب زير حاصل گفتگوي گروه بيوتكنولوژي شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران با دكتر ملبوبي، مديرعامل اين شركت و عضو هيأت علمي پژوهشگاه ملي تحقيقات مهندسي ژنتيك است. در اين مطلب، مسير طي شده از پژوهش تا توليد كود بيولوژيك "بارور۲" بيان شده است:

توضیحات بیشتر »

ماجراي تلفن اينترنتي يا VOIP در كشور چه بود؟

راية سرويس VoIP يا تلفن اينترنتي توسط برخي شركت‌هاي خصوصي در كشور، مدتي انعكاس وسيع خبري داشت و تحليل‌هاي جسته و گريخته راجع به ماهيت آن و خسارت‌هايي كه شركت مخابرات از اين محل ديد و همچنين، علل عقب‌ماندن مسئولان مخابراتي از تحولات مخابرات در محافل و مطبوعات مطرح شد. در اين مقاله ابتدا سرويس VoIP با سرويس تلفن معمولي مقايسه شده است و ميزان كاربردآن در سطح دنيا مورد بررسي قرار گرفته است. در ادامه تاثيرات اين تكنولوژي از جنبه هاي گوناگون در كشور مورد بحث قرار گرفته است و ابهاماتي كه در رابطه با عملكرد شركت مخابرات ايران در اين راستا وجود دارد، عنوان شده است:

توضیحات بیشتر »

توليدكنندگان ايراني با صادرات آشنايي كافي ندارند

توليد يك محصول مرغوب به تنهايي تضمين‌كننده يك فروش موفق نخواهد بود. عرضه مناسب محصول و بازاريابي، هنري است كه بدون آن نمي‌توان به سودآور بودن توليد اميد داشت. مهندس علاقه‌بند مديرعامل شركت شيمي پوشش كالا، در گفتگو با شبكه‌ تحليلگران ايران به بررسي راهكارهاي گسترش صنعت رزين بالاخص لزوم آموزش صادرات به توليدكنندگان مي‌پردازد.

توضیحات بیشتر »

آماري از بازار مواد نانوذره

نانوذرات مواد نسبتاً گراني هستند؛ در حال حاضر قيمت انواع نانوپودرهاي توليدي در مقياس ده دلار تا چند صد دلار بر كيلوگرم قرار مي‌گيرند. بسته به حجم توليد، نوع ماده، خصوصيات پودر (اندازه ذرات، توزيع اندازه و خلوص)، روش توليد و عمليات‌هاي قبل از توليد، قيمت اين مواد متفاوت است. نانوذرات و محلول هاي كه از اين مواد براي كاربردهاي دارويي، توليد مي‌شوند حتي ممكن است قيمتي بالاتر از اين هم داشته باشد. متن زير برگرفته از بولتن انجمن سراميك آمريكا است كه تحليلي در مورد بازار اين محصولات ارايه داده است

توضیحات بیشتر »

مدير عامل شركت ملي صادرات گاز: در مورد نحوة بهره‌برداري از ذخاير گاز كشور استراتژي جامع نداريم

صنعت گاز، صنعتي نوپا است و نيازمند برنامه‌اي است كه توسعه صحيح آن را تحقق بخشد. به نظر برخي صاحبنظران، سياستهاي فعلي وزارت نفت براي توسعه اين صنعت فاقد چنين برنامه‌اي است. گروه نفت و گاز ايتان در گفتگويي با مهندس جوادي، مدير عامل شركت ملي صادرات گاز، به بررسي ضرورت اين برنامه و چگونگي اجراي آن پرداخت. همچنين در اين گفتگو به برخي ابهامات در خصوص مسئله صادرات گاز پاسخ داده شد:

توضیحات بیشتر »

موازي‌كاري سازمان‌هاي دولتي در ايجاد زيرساخت‌هاي مخابراتي؛ مثبت يا منفي

نياز روزافزون به ارتباطات پرسرعت باعث شده است نهادهاي متعددي در كشور، به موازات شركت مخابرات، اقدام به راه‌اندازي زيرساخت‌هاي مخابراتي كنند. اين در حاليست كه ساختارهاي آيندة شبكة مخابرات مبتني بر يكپارچگي در زيرساخت و همگرايي در اراية سرويس‌ها است و لازم است از تمامي زيرساخت‌هاي موجود به صورت يكپارچه بهره‌برداري شود تا ضمن تحقق ساختار نسل جديد، از اتلاف هزينه در انجام كارهاي موازي جلوگيري شود. نوشتار حاضر به اراية تحليلي از وضعيت در حال شكل‌گيري زيرساخت مخابرات كشور و پاره‌اي رخدادهاي پيش رو مي‌پردازد:

توضیحات بیشتر »

ISPها براي آنكه از گردونة رقابت حذف نشوند، به IDC تبديل شوند

مجتمع‌هاي خدمات اينترنت يا IDCها، مراكزي براي ذخيره و بازيابي اطلاعات اينترنتي هستند كه ايجاد آنها به توسعه فناوري‌ اطلاعات در سطح ملي و بكارگيري هرچه بيشتر توانمندي هاي بخش خصوصي منجر خواهد شد. در اين مقاله ابتدا IDC تعريف شده و خدمات آن معرفي خواهد شد. سپس مراحل مختلفي كه ISPها بايد براي تبديل شدن به IDC طي كنند، بررسي مي‌شود. در پايان، هدف از ايجاد اين مراكز به اجمال مورد بررسي قرار خواهد گرفت:

توضیحات بیشتر »