خانه / ۱۳۸۳ / تیر

بایگانی ماهانه: تیر ۱۳۸۳

تعيين توالي يكي از ژنهاي انگل ليشمانيا در ايران

تشخيص بيماري ليشمانيوز (سالك)، يكي از حوزه‌هاي پژوهشي در زمينه انگل‌شناسي پزشكي است كه در سال‌هاي اخير توجه جهاني گسترده‌اي را به خود جلب كرده است. در اين ميان محققان ايراني نيز تلاش‌هايي را براي ابداع روش‌هاي پيشرفته‌تر انجام داده‌اند كه با توجه به گسترش اين بيماري در برخي از مناطق كشور، حائز اهميت مي‌باشد. دكتر بهرام كاظمي، رييس بخش بيوتكنولوژي مركز تحقيقات بيولوژي سلولي و مولكولي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، در گفتگو با گروه بيوتكنولوژي شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران (ايتان) به بيان يكي از اين طرح‌ها پرداخته است:

توضیحات بیشتر »

بررسي وضعيت شبكة ديتا در كشور

در جهان امروز فناوري اطلاعات و ارتباطات چنان روند رو به رشدي پيدا كرده كه تمام مسايل فرهنگي، اقتصادي و سياسي را تحت تاثير خود قرار داده است. با توجه به اينكه اين فناوري يك فناوري بنيادي است، توجه به زيرساخت فيزيكي آن (شبكه ديتا) مي‌تواند بسياري از مسايل مرتبط با اين حوزه را مرتفع سازد. در تحليل زير ضمن ارايه آمارهايي در ارتباط با وضعيت شبكه ملي ديتا، به معرفي و شناسايي ساختار اين شبكه و بررسي پتانسيل­هاي موجود در ساختار شبكه ملي ديتا و ضعف‌‌هاي آن پرداخته شده است:

توضیحات بیشتر »

براي توسعة‌ صنعت مخابرات به تدوين استراتژي نياز داريم (ديدگاه مهندس قنبري)

همايش "تلفن همراه، چالش­ها و چشم­اندازها" به همت "گروه علمي خبري طيف دانشگاه صنعتي اميركبير" و با حمايت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، شركت مخابرات ايران و برخي شركت­هاي مخابراتي و نيز شبكة تحليل‌گران تكنولوژي ايران برگزار گرديد. در اين همايش سخنرانان به بررسي وضعيت شبكة ارتباطات سيار كشور پرداختند. مطلب زير، بخشي از سخنراني مهندس قنبري، معاون برنامه‌ريزي و فناوري اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين همايش است كه وي ضمن آن، با اشاره به تجربة موفق‌ صنعت تلفن ثابت، راهكارهايي را براي بهبود وضعيت تلفن همراه و توسعة صنايع مرتبط ارايه مي‌دهد. اين سخنراني در آذرماه ۱۳۸۲ انجام شده است:

توضیحات بیشتر »

نقد و بررسي مشكلات محيط‌زيست پتروشيمي كشور (جمع‌بندي ديدگاه‌هاي جمعي از كارشناسان و مسئولان)

به كرات در رسانه‌هاي عمومي شنيده‌ايم كه صنايع نفت و گاز كشور، به خصوص صنايع پتروشيمي كه ذاتاً جزو صنايع آلوده‌كنندة محيط زيست هستند، در زمينة رعايت مسائل محيط زيستي استاندارد يا جايزة جديدي گرفته‌‌اند. اين تبليغات به حدي است كه حتي سايتهاي اينترنتي ويژه‌اي براي اطلاع‌رساني در مورد مسائل زيست محيطي پتروشيمي به وجود آمده است. اما در مقابل، برخي كارشناسان نظرات متفاوتي دارند. در جهت بررسي اين موضوع، گروه نفت و گاز شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران، به گفتگو با جمعي از كارشناسان و مسئولان مرتبط پرداخته و علل آلودگي صنايع پتروشيمي، اقدامات انجام شده در راستاي كاهش اين آلودگي و نواقص موجود را مورد بررسي قرار داده است. جمع‌بندي از اين گزارش، كه در هر مورد مشخصات كارشناس گويندة نظرات نيز ذكر شده است، در زير ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

تحليل توسعة بيوتكنولوژي از منظر چرخة عمر تكنولوژي

پيشرفت تكنولوژي در طول زمان از الگوي شناخته‌شده‌اي تبعيت مي‌نمايد كه اگر به درستي شناخته شود، كاربرد فراواني در برنامه‌ريزي آن تكنولوژي در سطح ملي و بنگاه دارد. شناخت كامل اين الگو كه از آن با عنوان چرخة عمر تكنولوژي (Technology Life cycle) يا TLC نام برده مي‌شود، يكي از اركان كليدي مديريت تكنولوژي به شمار مي‌رود. در اين مقاله، ضمن بيان برخي مفاهيم چرخة عمر تكنولوژي، كاربرد آن در مديريت توسعة بيوتكنولوژي مورد بررسي قرار گرفته است:

توضیحات بیشتر »

مشكلات شبكة موبايل كشور از زبان مدير ارتباطات سيار شركت مخابرات

همايش " تلفن همراه، چالش­ها و چشم­اندازها " در تاريخ ۲۴ آذرماه ۱۳۸۲ به همت "گروه علمي خبري طيف دانشگاه صنعتي اميركبير" و با حمايت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، شركت مخابرات ايران و برخي شركت­هاي مخابراتي و نيز شبكة تحليل‌گران تكنولوژي ايران برگزار گرديد. در اين همايش سخنرانان به بررسي وضعيت شبكة ارتباطات سيار كشور پرداختند. مطلب زير، بخشي از سخنراني مهندس همتي، مدير كل امور ارتباطات سيار شركت مخابرات در اين همايش است كه وي ضمن آن، به مشكلات شبكة تلفن همراه كشور اشاره كرده است:

توضیحات بیشتر »

پارك علوم زيستي كلرادو: بزرگترين پارك علوم زيستي آمريكا

مطلب زير گزارشي از يك پارك علمي موفق در زمينة ايجاد و تسريع جريان دانش و فناوري ميان دانشگاه‌ها‌، مراكز تحقيق و توسعه، شركت‌هاي خصوصي و بازار است. پارك علوم زيستي كلرادو، علاوه بر حمايت از شركت‌هاي بالغ، تشكيل و رشد شركت‌هاي نوپاي خلاقيت-محور را نيز از طريق مراكز رشد و فرايندهاي زايشي تسهيل كرده و خدمات متنوعي همراه با فضا و دسترسي به تجهيزات با كيفيت به شركت‌هاي عضو ارايه مي‌دهد. در ذيل برخي از ويژگي‌هاي مهم پارك مذكور مورد بررسي قرار گرفته است:

توضیحات بیشتر »

لزوم توجه به تكنولوژيهاي جديد تبديل گاز به مواد شيميايي و سوخت

صادرات گاز با هدف ارزآوري، از اولويت‌هاي وزارت نفت به شمار مي‌رود. ليكن بدليل خواص ويژه گاز طبيعي، انتقال و فروش آن با مشكل روبروست. تبديل گاز طبيعي به مواد شيميايي مي‌تواند گامي مهم در راستاي انتقال آسان و بازاريابي موفق‌ گاز طبيعي باشد. در اين مطلب به معرفي برخي تكنولوژي‌هاي تبديل گاز به مواد شيميايي و بيان مزاياي استفاده از آنها پرداخته‌اي

توضیحات بیشتر »

لزوم توجه به تكنولوژيهاي جديد تبديل گاز به مواد شيميايي و سوختي

صادرات گاز با هدف ارزآوري، از اولويت‌هاي وزارت نفت به شمار مي‌رود. ليكن بدليل خواص ويژه گاز طبيعي، انتقال و فروش آن با مشكل روبروست. تبديل گاز طبيعي به مواد شيميايي مي‌تواند گامي مهم در راستاي انتقال آسان و بازاريابي موفق‌ گاز طبيعي باشد. در اين مطلب به معرفي برخي تكنولوژي‌هاي تبديل گاز به مواد شيميايي و بيان مزاياي استفاده از آنها پرداخته‌ايم:

توضیحات بیشتر »

گزارش كوتاهي از برگزاري اولين سمينار مشترك ايران و آلمان

اولين سيمنار مشترك ايران و آلمان در زمينة نانومواد، به همت دانشكدة مهندسي مواد و متالورژي دانشگاه علم و صنعت ايران (قطب علمي مواد پيشرفته)، در روزهاي سيزدهم و چهاردهم ارديبهشت‌­ماه سال جاري (۲۰۰۴May ۲-۳)، در تالار امام‌خميني(ره) آن دانشگاه برگزار شد.

توضیحات بیشتر »

پيشرفت فازهاي ۲ و ۳ ميدان گازي پارس جنوبي, از نظر مدير كنترل پروژة اين فازها

مهندس احمدي, مدير كنترل پروژة فازهاي ۲ و۳ ميدان گازي پارس جنوبي (از طرف شركت نفت‌وگاز پارس)، در مراسم صدور اولين محموله ميعانات گازي ميدان پارس جنوبي (ارديبهشت سال جاري در عسلويه), به تشريح آخرين وضعيت پيشرفت فازهاي ۲ و ۳ اين ميدان پرداخت كه در ادامه به‌نظر خوانندگان ميرسد:

توضیحات بیشتر »

مروري بر ويژگي‌هاي شبكة تلفن‌ ثابت كشور و تحولات آينده

از زمان اختراع تلفن در سال ۱۸۷۶، براي بيش ازيك قرن، اين وسيله نقش منحصر به فردي را در دنياي ارتباطات ايفا كرده است. امروزه هر چند شيوه‌هاي جديد ارتباط (همچون تلفن همراه) ظهور كرده‌اند، ولي نياز به استفاده از تلفن ثابت، به دليل داشتن مزاياي خاص همچنان از جايگاه ويژه‌اي در ارتباطات هزارة سوم برخوردار است. شبكه‌هاي تلفن ثابت در اين فاصله دچار تغييرات گسترده‌اي شده و سرويس‌هاي جديدي بر روي آنها تعريف شده است. اين نوشتار به مروري كلي بر ساختار شبكة تلفن ثابت و وضعيت فعلي شبكة كشورمان و همچنين روند تحول‌هاي آتي شبكة تلفن ثابت و مؤلفه‌هاي تأثيرگذار بر اين روند خواهد پرداخت:

توضیحات بیشتر »

معرفي تكنولوژي آنتن‌هاي هوشمند در شبكه‌هاي بدون سيم (استفادة بهينه از باند فركانسي)

در سال‌هاي اخير، تقاضا براي استفاده از شبكه‌هاي مخابراتي بدون سيم رشد فزاينده‌اي داشته است. اين افزايش تقاضا، در نسل دوم و سوم شبكه‌هاي بدون سيم بيشتر مشاهده مي‌شود و ممكن است در آيندة نزديك به يك مشكل جدي منجر شود؛ اين مشكل جدي چيزي نيست جز پر شدن باند فركانسي. تكنولوژي آنتن‌هاي هوشمند، مرحلة جديدي از نبرد همه‌جانبه با اين مشكل جدي و استفادة بهينه از باند فركانسي و افزايش ظرفيت در شبكه‌هاي مخابراتي است. در نوشتار حاضر، به معرفي اين تكنولوژي خواهيم پرداخت:

توضیحات بیشتر »