خانه / ۱۳۸۲ / اسفند

بایگانی ماهانه: اسفند ۱۳۸۲

نقش توليدكنندگان در گسترش بازار (مطالعه موردي: پروفيل‌هاي پالترون)

توسعة بازار، راهكارهاي مختلفي همچون فرهنگ‌سازي، استانداردسازي، استفاده از مقررات و غيره دارد؛ اما در اين ميان نقش خود توليدكنندگان بسيار مهم است و ساير راهكارهاي نيز به كمك يك حركت صنفي، بسيار سريعتر و آسانتر قابل انجام هستند. مهندس بازرگاني، مديرعامل شركت كامپوزيت آسيا كه توليدكنندة پروفيل‌هاي پالتروژن‌ است، در نشستي با شبكه تحليل‌گران تكنولوژي ايران (ايتان)، از بازار ايران و نقش توليدكنندگان در گسترش اين بازار مي‌گويد:

توضیحات بیشتر »

برخي تهديدهاي فراروي صنعت كاشي و سراميك از زبان رئيس انجمن توليدكنندگان كاشي

صنعت كاشي نيز مانند صنايع ديگر كشور با مسائل و تهديدات خاص خود روبرو است كه مي­تواند بر دورنماي آن تاثيرات نامطلوبي بگذارد؛ پايين بودن كيفيت، پيوستن به WTO، كاهش تأثير مزيت­هاي نسبي و عدم برنامه­ريزي صحيح براي صادرات مازاد توليد كه در آينده ايجاد خواهد شد، از جمله آنهاست. مهندس سيدكمال سيدمحسني، مديرعامل شركت سامان كاشي و رئيس انجمن توليدكنندگان كاشي ايران، در گفتگو با شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران (ايتان) به بيان برخي از اين مسائل پرداخته است

توضیحات بیشتر »

نتايج حاصل از اتخاذ سياست‌هاي مديريت مصرف انرژي در شركت باتري‌سازي نيرو

به عقيدة متخصصين سازمان بهره‌وري انرژي ايران، (سابا)، شركت باتري‌سازي نيرو در اجراي سياست‌هاي بهينه‌سازي مصرف انرژي از موفق‌ترين صنايع كشور به حساب مي‌آيد. شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران (ايتان) در جلسه‌اي با مديران انرژي اين شركت آقايان مهندس جباري (رئيس كميتةفني انرژي شركت)، مهندس نيكو (مدير طرح‌هاي صنعتي شركت)، مهندس نصيري (مدير انرژي و معاون پشتيباني فني كارخانة ذوب فلزات شركت)، مهندس دولتي (مدير انرژي كارخانة فرآورده‌هاي نسوز قدر) و مهندس طباطبايي (معاون هماهنگ كنندة شركت) به بررسي سياست‌هاي اين شركت در زمينة مصرف انرژي پرداخته است. مطلب زير حاصل اين جلسه مي‌باشد:

توضیحات بیشتر »

ديدگاه‌هاي دكتر صنعتي پيرامون وضعيت بيوتكنولوژي در ايران و جهان

متن زير از سخنراني دكتر محمد حسين صنعتي، رييس مركز ملي تحقيقات مهندسي ژنتيك و تكنولوژي زيستي در مراسم افتتاحيه سومين همايش ملي بيوتكنولوژي اقتباس شده كه به وضعيت بيوتكنولوژي در ايران و جهان پرداخته است:

توضیحات بیشتر »

ديدگاه دكتر معين در مورد وضعيت بيوفناوري كشور و اهداف تعيين شده در سند بازنگري شده ايران سبز

دكتر مصطفي معين، وزير سابق علوم، تحقيقات و فناوري و رييس سومين همايش ملي بيوفناوري، در مراسم افتتاحيه اين همايش، ضمن تحليل وضعيت بيوفناوري در كشور، برخي اهداف كمي مذكور در سند بازنگري شدة ايران سبز را بيان نمود:

توضیحات بیشتر »

بيانيه پاياني سومين همايش ملي بيوتكنولوژي ايران و پيشنهادات آن براي توسعه بيوتكنولوژي

مراسم اختتاميه سومين همايش ملي بيوتكنولوژي با حضور جمعي از متخصصين و صاحب‌نظران بيوتكنولوژي كشور در تاريخ ۲۰ شهريور ۱۳۸۲ در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد. در اين مراسم، بيانيه سومين همايش ملي بيوتكنولوژي به شرح زير قرائت شد:

توضیحات بیشتر »

تحليلي بر موضوعات مقالات ارايه شده در سومين همايش ملي بيوتكنولوژي

سومين همايش ملي بيوتكنولوژي ايران از هجدهم تا بيستم شهريور ماه ۱۳۸۲ در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد. نكات جالب‌توجهي در نحوة توزيع و طبقه‌بندي مقالات در حوزه‌هاي تخصصي مربوطه در اين همايش به چشم مي‌خورد كه در متن زير مورد بررسي قرار گرفته است:

توضیحات بیشتر »

مقدمه اي بر شبكه هاي نسل جديد

دنياي مخابرات، امروزه با سرعت چشمگيري در حال دگرگوني و گسترش است. كشور ما نيز به عنوان بخش كوچكي از دهكدة جهاني، بايد با اين تغييرات سريع، هماهنگي و همراهي كند و طبعاً اين مساله هزينه­هاي اجتناب ناپذيري را براي ما ايجاد مي­كند. بنابراين بايد به اين سوال پاسخ دهيم كه در برنامه­ريزي­هاي كوتاه­مدت و بلند­مدت براي طراحي شبكة مخابرات كشور، چه عواملي را بايد مد­نظر قرار داد تا اين هزينه­ها را به حداقل رساند. در نوشتار حاضر به توصيف اوليه­اي از شبكه­هاي نسل جديد مخابرات مي­پردازيم:

توضیحات بیشتر »

شرايط رقابتي، تنها با صدور مجوز فعاليت براي بخش غيردولتي حاصل نمي‌شود

اختلالات شبكه تلفن همراه و مسايل پيراموني آن، يكي از مباحث مطرح در بخش مخابرات كشور است. استفاده از توان بخش خصوصي در قالب اجازة فعاليت به اپراتور دوم تلفن همراه، همانند بسياري از كشورهاي خارجي، يكي از راه­حل­هاي مطرح در اين زمينه است و به همين دليل وزارت ICT برنامه­ريزي گسترده­اي براي برگزاري مناقصة آن انجام داده است. خانم مهندس علوي، معاون دفتر امور پست و مخابرات سازمان مديريت و برنامه­ريزي، در گفتگو با هفته­نامة برنامه (ارگان سازمان مديريت و برنامه­ريزي) نظرات خويش را در مورد مشكلات اين پروژه بيان كرده است كه گزيده اي از آن را در مطلب زير مي­خوانيم:

توضیحات بیشتر »