بایگانی ماهانه: دی ۱۳۸۲

پتروشيمي، تكنولوژي و آلودگي محيط زيست (ديدگاه رئيس دانشكده محيط زيست دانشگاه تهران)

مقايسه آلايندگي صنايع كشورهاي درحال‌توسعه نظير ايران با كشورهاي توسعه‌يافته، نشانگر ارتباط مستقيمي ميان عدم برخورداري از تكنولوژيهاي روز با آلودگي محيط‌زيست مي‌باشد. بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه توسعه صنايعي مانند پتروشيمي، بدون استفاده ازتكنولوژي‌هاي روز كه مشكل آلودگي آن را حل نمايد، به‌هيچ‌وجه نبايد از طرف مسئولان كشور توصيه شود. در اين زمينه با دكتر نبي بيدهندي، رئيس دانشكده محيط‌زيست دانشگاه تهران به گفتگو نشستيم كه قسمتهايي از اين گفتگو در پي مي‌آي

توضیحات بیشتر »

گزارش اقدامات زيست محيطي پتروشيمي از زبان دكتر مرتضوي

گروه نفت و گاز شبكه تحليلگران ايران (ايتان) در راستاي بررسي وضعيت آلايندگي محيط زيستي پتروشيمي، گفتگوهايي را با تني چند از صاحب‌نظران محيط زيست ترتيب داد كه برخي از آنها در سايت اينترنتي شبكه آمده است. به منظور پيگيري ايرادات وارده از سوي اين كارشناسان، جلسه‌اي با دكتر سيد باقر مرتضوي، مشاور زيست محيطي مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي ترتيب داده شد و نظرات كارشناسان محيط‌زيست منتقل گرديد. در پاسخ، فعاليت‌هاي زيست محيطي پتروشيمي تشريح شده و به برخي ايرادات وارده پرداخته شد كه گزيده‌اي از آن در مطلب زير مشاهده مي‌شو

توضیحات بیشتر »

در پروژة جديد تغيير ساختار مخابرات، شركت زيرساخت همچنان دولتي باقي خواهدماند

در راستاي بررسي دقيق­تر برنامه­هايي تغيير ساختار مخابرات كشور، نظرات تحليل­گران اين حوزه را جويا شديم كه از آن جمله، مهندس روزي­طلب، معاون مديرعامل شركت طرح و توسعة شبكه­هاي مخابراتي شركت مخابرات ايران ، نكتة مهمي در خصوص شركت زيرساخت مخابرات بيان نمود. آنچه در ادامه مي­آيد، گزيده­اي از نظرات وي در اين مورد است:

توضیحات بیشتر »

ارزيابي بازار محصولات كامپوزيتي توليد شده به روش قالبهاي باز در كشور

محصولات مصرفي تهيه شده به روش قالب­هاي باز، يكي از بزرگترين بازارهاي مصرف كامپوزيت‌ها را شامل مي‌شود. براي راه‌اندازي يك واحد توليدي محصولات ياد شده، به سرمايه اندكي نياز است و يك فرد متخصص به‌پراحتي مي‌تواند از فرصت‌هاي موجود در اين بازار استفاده كند. آقاي تاملي مدير توليد شركت "باب فايبرگلاس" نظرات خود را در مورد پتانسيل‌هاي موجود در بازار محصولات مصرفي فايبرگلاس و فرصت‌هاي پيش‌رو با شبكه تحليل‌گران تكنولوژي ايران در ميان گزارده است:

توضیحات بیشتر »

نقدي بر سومين همايش ملي بيوتكنولوژي (نظرات دكتر اخوان سپهي)

دكتر عباس اخوان‌سپهي، عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال، مطلبي به شبكه ارسال كرده‌اند كه در آن ضمن ارايه گزارش كوتاهي از برگزاري سومين همايش ملي بيوتكنولوژي ايران، به نقد و بررسي برخي موارد مرتبط با آن پرداخته شده است:

توضیحات بیشتر »