خانه / ۱۳۸۲ / آذر

بایگانی ماهانه: آذر ۱۳۸۲

پيش زمينه هاي خصوصي سازي مخابرات (ديدگاه مهندس روزي طلب)

آنچه در ادامه مي­خوانيم، گزيده­اي از گفتگوي شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران با مهندس روزي­طلب، معاون مديرعامل شركت طرح و توسعة شبكه­هاي مخابراتي شركت مخابرات ايران ، در بارة پيش­زمينه­هاي خصوصي­سازي مخابرات است:

توضیحات بیشتر »

برخي از فعاليتهاي بخش بيوتكنولوژي مركز تحقيقات بيولوژي سلولي و مولكولي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي

مركز تحقيقات بيولوژي سلولي و مولكولي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، يكي از مراكز جوان پژوهشي كشور در زمينه بيوتكنولوژي پزشكي است. دكتر بهرام كاظمي، رئيس بخش بيوتكنولوژي اين مركز و عضو هيئت علمي گروه انگل‌شناسي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، در گفتگو با گروه بيوتكنولوژي شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران (ايتان)، مطالبي را راجع به فعاليت‌ها و پروژه‌هاي اين مركز و همچنين محصول‌گرا بودن تحقيقات آن ارايه كرده است كه در متن حاضر به گوشه‌هايي از آن‌ها اشاره مي‌شود:

توضیحات بیشتر »

ضرورت و نحوة برنامه ريزي وزارت صنايع و معادن براي گسترش هدفمند صنايع بيوتكنولوژي

بيوتكنولوژي با گسترش مرزهاي دانش و ماهيت بين‌رشته‌اي خود توانسته است سرنوشت بسياري از علوم، فنون و صنايع را همانند يك كلاف درهم پيچيده به‌هم مرتبط سازد. امروزه كاربردهاي مؤثر و شناخته‌شده‌اي از بيوتكنولوژي در اكثر صنايع، از جمله صنايع غذايي، دارويي، پزشكي، كشاورزي، نفت، مواد شوينده، معادن، نساجي و غيره وجود دارد.

توضیحات بیشتر »

آيا توسعه توليد كاشي و سراميك در كشور با توسعه بازار همراه خواهد شد؟

يكي از صنايعي كه در سال­هاي اخير سرمايه‌گذاري‌هاي وسيعي در كشور روي آن صورت گرفته است و از حاشية سود بالايي نيز برخوردار بوده است، صنعت كاشي و سراميك است. تهديد بزرگ پيش روي اين صنعت در شرايط فعلي، افزايش بي‌روية تعداد توليدكنندگان كاشي و سراميك در كشور است كه اگر براي توسعة بازار آنها فكري نشود، بدون شك منجر به ورشكستگي تعداد زيادي از توليدكنندگان كشور خواهد شد. متن زير حاصل گفتگوي شبكه تحليل‌گران تكنولوژي ايران (ايتان) با مهندس شجيعي عضو هيئت مديره شركت سيناكاشي و ديدگاه‌هاي وي در اين خصوص است:

توضیحات بیشتر »

آيا قيمت كاشي و سراميك در كشور واقعي است؟

اگر گذرتان به بلوار آيت‌ا... كاشاني تهران حد فاصل ميدان صادقيه و ميدان نور بيفتد و مشغله فكري خاصي نداشته باشيد، متوجه تعداد زيادي نمايندگي و نمايشگاه كاشي و سراميك در سمت چپ خيابان مي‌شويد. شايد آنچه از ذهن شما مي‌گذرد نتيجه عملي‌اش به دهان گرفتن سرانگشت تعجب باشد كه چقدر كارخانجات كاشي زياد شده است و بعد لبخندي بر لبانتان نقش مي­بندد كه حاصل استدلال اقتصادي شما است: حتما افزايش عرضه باعث كاهش قيمت خواهد شد. اما آيا واقعاً اينگونه است؟

توضیحات بیشتر »

كيفيت: كليد ورود كشور به بازار جهاني كامپوزيتها

بنيان‌گذاران شركت‌هاي مايكروسافت، جنرال­الكتريك، ناسيونال و دوو در خاطرات منتشر‌شدة خود مشتركاً بر يك نكتة كليدي تأكيد ويژه‌اي دارند: "به بازارهاي جهاني بيانديشيد!". تحقق روياي نفوذ به بازارهاي برون‌مرزي، در عرصة فناوري‌هاي نو كه هنوز توسط غول‌هاي چندمليتي اشباع نشده­اند، ممكن­تر از ساير بازارهاست. در گفتگوي گروه مواد و نانوتكنولوژي شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران، با مهندس زاهدي، كارشناس كامپوزيت و دكتر هاشمي مديرعامل شركت اچ‌بي كامپوزيت، راهكارهاي تحقق اين امر مورد بررسي قرار گرفته است:

توضیحات بیشتر »

وضعيت آموزش بيوتكنولوژي كشاورزي در دانشگاه تهران از زبان مدير گروه

آموزش يكي از محورهاي اصلي توسعه است و توجه به آن از اولويت‌هاي برنامه‌ريزي در هر كشور مي‌باشد؛ چرا كه از طريق آموزش مي‌توان نيروي متخصص كارآمد در هر رشته و از جمله در بيوتكنولوژي تربيت كرد. اما آموزش بيوتكنولوژي در كشور، از نظر كميت و كيفيت دچار مشكلات عديده‌اي مي‌باشد. در اين نوشتار كه حاصل گفتگوي گروه بيوتكنولوژي شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران با دكتر بهمن يزدي‌صمدي، رييس گروه بيوتكنولوژي دانشكدة كشاورزي دانشگاه تهران مي‌باشد، با وضعيت آموزش بيوتكنولوژي كشاورزي در دانشگاه تهران و برخي مشكلات آن از زبان دكتر يزدي‌صمدي آشنا مي‌شويم:

توضیحات بیشتر »

بررسي خصوصي سازي مخابرات كشور از ديدگاه دكتر هاشمي فشاركي

برخي صاحبنظران معتقدند كه در تدوين برنامه سوم توسعه، به بحث خصوصي‌سازي مخابرات به صورت علمي نگاه نشده بود و ديدگاه جامع و مشخصي نسبت به اين مسئله و اثرات و پيامدهاي آن وجود نداشت. دكتر هاشمي­فشاركي، مدير گروه خصوصي­سازي و آزادسازي مركز تحقيقات مخابرات ، در اين زمينه نظرات خود را با شبكة تحليل­گران تكنولوژي ايران در ميان گذارده است:

توضیحات بیشتر »

چند مقدمه و پيشنهاد در زمينة بازاريابي صادراتي محصولات پتروشيمي

با توجه به جايگاه صنعت پتروشيمي به عنوان يكي از اولويت‌هاي نانوشتة كشور، وضعيت بازاريابي محصولات پتروشيمي با هدف صادرات، بسيار حائز اهميت خواهد بود. در اين زمينه با استفاده از مآخذ مذكور در انتهاي متن حاضر، مطالبي در قالب شش بخش زير بيان شده و سپس ۵ پيشنهاد مطرح شده است. البته ممكن است اين پيشنهادات هم‌اكنون در بازرگاني پتروشيمي كشور در حال عمل شدن نيز باشد، اما به‌هرحال توجه اصولي‌تر به اين محورها، آينده روشنتري را براي جايگاه ايران در بازار جهاني رقم خواهد زد.

توضیحات بیشتر »

تجربياتي از توسعه بيوتكنولوژي در هند

آشنايي با نحوة طراحي و اجراي سياست‌هاي كلان توسعه بيوتكنولوژي در كشورهاي در حال توسعه مي‌تواند براي ما درس‌آموز باشد؛ به‌خصوص آنكه هر يك از اين كشورها، سياست مخصوص به خود را در پيش گرفته ا‌ست. ببينيم كشور هندوستان، به‌عنوان يك كشور در حال توسعه مهم در زمينه بيوتكنولوژي، چه راهكارهايي براي توسعه اين زمينه علمي بكار گرفته است:

توضیحات بیشتر »

تحولات آينده صنعت پليمر و تأثيرات بيوتكنولوژي و نانوتكنولوژي بر آن

مطلب زير، از سخنراني آقاي دكتر باريكاني در ششمين همايش علوم و تكنولوژي پليمرها استخراج شده است و به تحولات آينده صنعت پليمر و تأثيرات رشد بيوتكنولوژي و نانوتكنولوژي بر آن اشاره­اي مي­كند. دكتر باريكاني، عضو هيئت علمي پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران و استاد نمونه كشور در سال ۱۳۸۲ مي­باشد:

توضیحات بیشتر »

ديدگاه­هاي مديرعامل شركت بازرگاني پتروشيمي ايران درباره استراتژي توليد پليمرهاي پايه

دفتر مطالعات توسعه تكنولوژي دانشگاه صنعتي اميركبير در ادامه گفتگو با مديران و صاحبنظران صنعت پتروشيمي، در زمينه استراتژي توسعه صنعت پتروشيمي با آقاي مهندس احتياطي مديرعامل شركت بازرگاني پتروشيمي ايران گفتگو كرده است كه نظرات وي در زمينه استراتژي توليد پليمرهاي پايه به صورت مشروح در زير آورده شده است

توضیحات بیشتر »

دكتر ترابي: صنايع پتروشيمي ريسك­دار هستند لذا بايستي بسيار دقت كرد و برنامه داشت.

دكتر ترابي انگجي، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران معتقد است صنايع شيميايي به ويژه صنعت پتروشيمي، صنايع ريسك­داري محسوب مي­شوند و براي سودآوري اين صنايع­، داشتن برنامه­ريزي استراتژيك بسيار مهم است. در ادامه، ديدگاه­هاي دكتر ترابي در زمينه صنعت پتروشيمي كه در گفتگو با گروه پليمر و پتروشيمي دفتر مطالعات توسعه تكنولوژي ايراد شده است مي­آيد

توضیحات بیشتر »

در توسعة صنعت مخابرات، بايد به قانون حداكثر استفاده از توان سازندگان داخلي عمل شود

گروه مخابرات و ارتباطات ايتان، در راستاي پروژة تدوين استراتژي صنعتي كشور ، با هدف جمع­آوري نظرات و اطلاعات كارشناسان و صاحب­نظران مخابرات، اقدام به نظرخواهي از تحليل­گران اين حوزه نموده­است. اين گروه با اعتقاد به اينكه انتقال نظرها و تبادل آرا‌ء تحليل­گران و دست­اندركاران عرصه­هاي مختلف صنعت مخابرات، گامي در جهت شناخت و رفع مشكلات و موانع پيش­روي اين صنعت مي­باشد، پاسخ­هاي دريافت­شده را به صورت مشروح و كامل منتشر مي­نمايد. آنچه در ادامه مي­خوانيم ، پاسخ­هاي مهندس معادي رودسري، مديرگروه صنايع و معادن دفتر مطالعات زيربنايي مركز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي به سوالات ما مي­باشد:

توضیحات بیشتر »