خانه / ۱۳۸۲ / شهریور

بایگانی ماهانه: شهریور ۱۳۸۲

آشنايي با پروژه ۳۰۰ ميليون دلاري آماك در جلوگيري از سوزاندن گازهاي همراه

جلوگيري از سوزاندن گازهاي همراه نفت و استفاده از آن، يكي از دغدغه‌هاي اصلي صاحب‌نظران و كارشناسان حوزة نفت و گاز مي‌باشد. آلودگي‌هاي شديد زيست محيطي سوزاندن اين گازها و از دست دادن فرصت‌هاي اقتصادي قابل توجه, از مهمترين علل اين دغدغه‌ها و نگرانيها است. طرح آماك كه مربوط به انتقال و تصفية گازهاي همراه در خوزستان مي­باشد، حركتي جهت جلوگيري از سوزاندن اين گازها و بهره‌گيري از آن مي‌باشد. در اين راستا, با مهندس سيد موسي آقايي لنكراني مدير پروژه آماك از شركت ايريتك كه يكي از پيمانكاران اين طرح مي­باشد, به گفتگو پرداختيم تا از نحوة انجام اين طرح‌ و ميزان پيشرفت آن اطلاع حاصل نماييم:

توضیحات بیشتر »

آشنايي با فعاليتها و قابليتهاي پژوهشگاه صنعت نفت در صنايع بالادستي( گفتگو با مهندس هندي)

بدون شك, مطالعات مربوط به مراحل اكتشاف و توليد در صنايع بالادستي نفت كشور از اهميت به­سزايي برخوردار است و هر سال شاهد تحولات بسياري در اين زمينه مي­باشيم. جهت اطلاع از تحولات و فعاليتهاي پژوهشي در اين زمينه, گفتگويي را با آقاي مهندس سيد­صالح هندي رئيس مركز مطالعات و پژوهش­هاي اكتشاف و توليد پژوهشگاه صنعت نفت انجام داده­ايم كه از نظر شما مي­گذرد:

توضیحات بیشتر »

بهترين روش بازيافت نفت, مسلماً روش پيشنهادي شركتهاي خارجي نيست (ديدگاه دكتر سجاديان)

به­كارگيري روش­هاي مناسب ازدياد برداشت, نقش مهمي در مديريت منابع هيدروكربوري ايفا مي­كند. در خصوص به­كارگيري مناسبترين روش ازدياد برداشت در مخازن نفت كشور, گفتگويي را با دكتر ولي­احمد سجاديان، مسئول طرح ازدياد برداشت پژوهشكده اكتشاف و توليد پژوهشگاه صنعت نفت انجام داده­ايم كه در زير به آن اشاره مي­شود:

توضیحات بیشتر »

مهندس طاهري: آزادسازي صنعت مخابرات تنها راه توسعه آن است

گروه مخابرات و ارتباطات ايتان، در راستاي پروژة تدوين استراتژي صنعتي كشور ، با هدف جمع­آوري نظرات و اطلاعات كارشناسان و صاحب­نظران مخابرات، اقدام به نظرخواهي از تحليل­گران اين حوزه نموده­است. اين گروه با اعتقاد به اينكه انتقال نظرها و تبادل آرا‌ي تحليل­گران و دست­اندركاران عرصه­هاي مختلف صنعت مخابرات، گامي در جهت شناخت و رفع مشكلات و موانع پيش­روي اين صنعت مي­باشد، پاسخ­هاي دريافت­شده را به صورت مشروح و كامل منتشر مي­نمايد. آنچه در ادامه مي­خوانيم ، پاسخ­هاي مهندس طاهري، مديرعامل شركت فراريز ارتباط به سوالات ما مي­باشد:

توضیحات بیشتر »

مهندس اسمي: تغيير مداوم سياستهاي دولت، مانع رشد صنعت مخابرات است

گروه مخابرات و ارتباطات ايتان، در راستاي پروژة تدوين استراتژي صنعتي كشور ، با هدف جمع­آوري نظرات و اطلاعات كارشناسان و صاحب­نظران مخابرات، اقدام به نظرخواهي از تحليل­گران اين حوزه نموده­است. اين گروه با اعتقاد به اينكه انتقال نظرها و تبادل آرا‌ي تحليل­گران و دست­اندركاران عرصه­هاي مختلف صنعت مخابرات، گامي در جهت شناخت و رفع مشكلات و موانع پيش­روي اين صنعت مي­باشد، پاسخ­هاي دريافت­شده را به صورت مشروح و كامل منتشر مي­نمايد. آنچه در ادامه مي­خوانيم، پاسخ­هاي مهندس اسمي، مديرعامل شركت پارس جلفا به برخي از سوالات ما مي­باشد:

توضیحات بیشتر »

از اپتيك فايبر تا فايبرگلاس(ماجراي تلاشهاي يك محقق جهت توليد الياف شيشه به روش ابداعي)

همزمان با پايان گرفتن جنگ ۸ ساله و بروز شكست‌هايي در محيط‌هاي تحقيقاتي، تب افراطي "خودكفايي" كه ناشي از تحريم‌هاي نظامي و تفكر انقلابي دهة شصت بود، فروكش كرد. اما شيوع تفريطي تصور "ناتوان بودن محققين داخلي" و "عدم نياز به توليد داخل" كه ناشي از لغو تحريم‌ها بود، بسياري از دستاوردهاي تحقيقاتي و توسعة تكنولوژي را كه اميد مي‌رفت زماني به توليد بيانجامد، به بوتة فراموشي سپرد. در اين بين برخي از محققين فارغ از اين افت‌وخيز، همچنان آهسته و پيوسته مسير تجاري‌سازي تحقيقات را مي‌پيمودند. متن زير به تصويركشيدن ماجراي تلاش يكي از محققان است. در متن زير، صرفنظر از تحليل نكات فني و امكان‌سنجي طرح مورد بحث، با نقل قول‌هايي از مهندس حميدرضا علوي، گاهشماري تحليلي از تلاش‌هاي وي در جهت توليد الياف شيشه ارايه گرديده است.

توضیحات بیشتر »

صنعت فولاد ايران در جهان چه جايگاهي دارد؟ (گزارش آماري)

جهت آغاز اراية تحليل‌هايي از صاحب‌نظران و مسئولين پيرامون صنعت فولاد، لازم است گزارش آماري در خصوص ميزان توليد و مصرف، صادرات و واردات و اشتغالزايي و غيرة صنعت فولاد در جهان و ايران ارايه شود. متن زير كه با استناد به آمار ارايه شده توسط مؤسسه بين‌المللي آهن و فولاد (ويرايش سال ۲۰۰۳) تهيه شده است جايگاه ايران و وضعيت صنعت فولاد جهان را به اختصار نشان مي‌دهد:

توضیحات بیشتر »

نظرات مهندس برزگر در مورد برنامه هاي پنج سالة بخش مخابرات در كشور

برنامة چهارم توسعة كشور در حال تهيه و تدوين مي­باشد و يكي از بخش­هايي كه حتماً بايد در اين برنامه، سياست­ها و برنامه­هاي دولت راجع به آن را مشخص نمود، بخش "مخابرات و ارتباطات" است. مشكلات اصلي مخابرات و نيازهاي كشور در اين بخش و ارائة چشم­اندازي واقع­بينانه از تكنولوژي­هاي وابسته، حداقل نكاتي است كه بايد در تدوين برنامة چهارم توسعة مخابرات به آنها توجه شود. براي آشنايي با روند تدوين برنامه­ها در بخش مخابرات و نيز بررسي وضعيت برنامة چهارم، پاي صحبت­هاي مهندس برزگر، صاحب امتياز و مديرمسئول ماهنامة دنياي مخابرات و ارتباطات (در دست انتشار) نشستيم. ماحصل اين گفتكو را در زير مي­خوانيد:

توضیحات بیشتر »

گوشه هايي از كاربردها و دستاوردهاي مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي در عصر حاضر

امروزه دانش و فن مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي در عرصه‌هاي بسيار متنوع مانند كشاورزي، تغذيه و مواد غذايي، دامپروري، شاخه‌هاي مختلف علوم پزشكي و صنايع دارويي، صنايع تخميري، صنايع نظامي، انرژي، محيط‌زيست و بهداشت بشر، استفاده‌هاي بسيار ارزشمندي پيدا كرده است. دكتر محمدرضا نوري دلويي، استاد گروه ژنتيك پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران، در اين مقاله ضمن اشاره مختصر به برخي از كاربردها و توانايي‌هاي اقتصادي مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي در زمينه‌هاي گوناگون پزشكي، كشاورزي و صنعت، چند دستاورد مهم آن پيرامون ژن‌درماني، طرح بين‌المللي ژنوم انسان، سرطان، توليد جانوران و گياهان ترانس‌ژنيك (مهندسي ژنتيك ‌شده) و شبيه‌سازي يا همسانه‌سازي موجودات را نيز بيان مي‌نمايد:

توضیحات بیشتر »

اگر با تكنيك‌هاي غيرنانويي آشنا نباشيم در صنعتي كردن فناوري نانو اشتباه خواهيم كرد

برخي از متخصصان فناوري نانو در كشور، معتقدند اگر در مرحلة صنعتي‌كردن فناوري نانو، با تكنيك‌هاي غيرنانويي در حوزة مربوطه آشنا نباشيم، مرتكب اشتباهات بزرگي در انتخاب‌هاي خود خواهيم شد. متن زير خلاصه‌اي از نظرات دكتر محمدابراهيم ابراهيمي، توليدكننده قطعات سراميك‌هاي مهندسي است كه اين موضوع را با اراية مثال‌هايي از صنعت سراميك، مطرح نموده است:

توضیحات بیشتر »

ترموپلاستيك الاستومرها جايگزين مناسبي براي بسياري از قطعات لاستيكي هستند

دسته‌اي از مواد پليمري كه در حال حاضر مورد توجه ويژه‌اي قرار گرفته‌اند به ترموپلاستيك­الاستومرها( TPE ) معروف هستند كه اين مواد را مي‌توان حد واسط پلاستيك‌ها و لاستيك‌ها در نظر گرفت. متن زير ديدگاه­هاي مهندس فرخزاد، كارشناس شركت گسترش مواد پيشرفته (وابسته به سازمان گسترش و نوسازي صنايع) در مورد اين مواد است:

توضیحات بیشتر »

اهميت تزريق گاز به مخازن نفت از ديدگاه دكتر وطني

يكي از گزينه­هاي مهم در استفاده از ذخاير گازي كشور, تزريق گاز به مخازن نفت به منظور افزايش ضريب بازيافت مي­باشد. مطلب زير چكيده­اي از گفتگوي گروه نفت و گاز شبكه با آقاي دكتر وطني استاديار دانشكده فني دانشگاه تهران مي­باشد كه پيرامون اهميت ترزيق گاز به مخازن نفت است. از نظر دكتر وطني، اقتصادي‌ترين گزينه در جهت استفاده از گاز، تزريق آن به مخازن نفت مي­باشد و تزريق گاز بايد اولويت اول برنامه­ريزي در جهت استفاده از ذخاير گازي كشور باشد:

توضیحات بیشتر »

بررسي ابعاد و راههاي جلوگيري از سوزانده شدن گازهاي همراه نفت در كشور

بهره‌برداري بهينه از گازهاي همراه ميادين نفتي، به عنوان يكي از رسالت­هاي مهم شركت ملي نفت ايران همواره مورد تاكيد بوده است؛ ولي متاسفانه هنوز مقادير قابل توجهي از اين گازها در كشور سوزانده مي­شود. اين در حالي است كه مطابق مطالعات انجام شده، طرح‌هاي جمع‌آوري گازهاي همراه و جلوگيري از سوزاندن آنها, در بسياري از موارد صرفة اقتصادي نيز دارد. در مطلب زير كه به بررسي ابعاد و راه‌هاي جلوگيري از سوزانده‌‌شدن گازهاي همراه كشور مي‌پردازند، از نتايج مطالعات مؤسسه مطالعات بين‌المللي انرژي استفاده شده است:

توضیحات بیشتر »

اهميت تزريق گاز به مخازن نفت از ديدگاه دكتر وطني

يكي از گزينه­هاي مهم در استفاده از ذخاير گازي كشور, تزريق گاز به مخازن نفت به منظور افزايش ضريب بازيافت مي­باشد. مطلب زير چكيده­اي از گفتگوي گروه نفت و گاز شبكه با آقاي دكتر وطني استاديار دانشكده فني دانشگاه تهران مي­باشد كه پيرامون اهميت ترزيق گاز به مخازن نفت است. از نظر دكتر وطني، اقتصادي‌ترين گزينه در جهت استفاده از گاز، تزريق آن به مخازن نفت مي­باشد و تزريق گاز بايد اولويت اول برنامه­ريزي در جهت استفاده از ذخاير گازي كشور باشد

توضیحات بیشتر »

ضرورت نگاه دقيقتر به مديريت استفاده از منابع گازي كشور (ديدگاه مهندس آل آقا)

يكي از مقوله­هاي مهمي كه در مديريت استفاده از منابع گازي بايد به آن توجه كافي مبذول نمود, استفاده از گاز به عنوان عاملي براي ازدياد برداشت از ذخاير نفت كشور است. در راستاي رسيدن به تصويري از وضعيت مطلوب مديريت منابع گازي در كشور، گفتگويي را با مهندس علي­اكبر وحيدي آل­آقا مدير مهندسي نفت شركت مهندسي و توسعه نفت (متن) انجام داده­ايم كه در ادامه به آن اشاره مي­شود:

توضیحات بیشتر »