خانه / ۱۳۸۱ / بهمن

بایگانی ماهانه: بهمن ۱۳۸۱

اهميت عوامل درونزا در موفقيت انتقال تكنولوژي

پيران موضوع "انتقال تكنولوژي در صنعت پتروشيمي"، گروه نفت و گاز شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران، طي گفتگويي با دكتر محمود ترابي انگجي، عضو هيئت علمي دانشكدة فني دانشگاه تهران، به بررسي عوامل تاثيرگذار در اين زمينه پرداخت كه قبلاً در شبكه منعكس شد. در اين ميان "عوامل درونزا" به عنوان مهمترين عامل موفقيت در انتقال تكنولوژي، مورد بحث قرار گرفته و تاثيرات آن بر صنعت و در جهت حل مشكلات، ارزيابي گرديد. شرح اين بخش از گفتگو نيز از نظر مي‌گذرد:

توضیحات بیشتر »

فعاليت بخش تحقيق و توسعه در شركت ملي گاز ايران (گفتگو با دكتر نجيبي)

فعاليت‌هاي فعلي شركت ملي گاز ايران ماهيت اجرايي دارد و لذا امور پژوهشي، فعاليتي جديد به­شمار مي‌رود. در همين راستا و به منظور بيان نحوة فعاليت، توانايي‌ها و مشكلات مربوط به امور پژوهش در شركت ملي گاز ايران، گروه نفت و گاز شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران، گفتگويي را با دكتر سيد حسام نجيبي، رئيس امور پژوهشي شركت ملي گاز انجام داده‌است كه حاصل آن به نظر خوانندگان مي‌رسد:

توضیحات بیشتر »

رواج كاربرد پل‌هاي كامپوزيتي در دنيا

پروفيل‌هاي كامپوزيتي كه به روش پالتروژن تهيه مي‌شوند، كاربرد فراواني در ساخت پل‌ها دارند. پل‌هاي كامپوزيتي حاصل، در مقايسه با پل­هاي مشابه از جنس بتن و فولاد، از سبكي، طول عمر و سرعت نصب بيشتري برخوردارند و هزينة نصب كمتري دارند. متن فوق كه برگرفته از شماره‌هاي۱، ۳ و ۴ مجلة كامپوزيت است به معرفي اين كاربرد كامپوزيت‌ها مي‌پردازد:

توضیحات بیشتر »

راه‌هاي دستيابي به تكنولوژي‌هاي برتر و عام (ژنريك) كه نيازهاي اساسي صنايع كشور را رفع كنند

(مطالعه موردي: تكنولوژي مواد جديد، مانند سراميك‌هاي پيشرفته كه مثلاً به‌عنوان ديرگدازهاي پيشرفته مورد استفاده در صنايع فولاد، پتروشيمي و سيمان كاربرد دارند از چه راههايي توسعه مي­يابند)

توضیحات بیشتر »

راه‌هاي دستيابي به تكنولوژي‌هاي پيشرفته و عام (ژنريك) كه نيازهاي اساسي صنايع كشور را رفع كنند (هم?انديشي دوم: مطالعة موردي سراميك?هاي پيشرفت

مؤسسة آموزش و پژوهش سازمان مديريت و برنامه‌ريزي (موسسه نياوران)، براي تكميل و تنظيم برنامه چهارم توسعه تصميم گرفت با برگزاري هم‌انديشي‌هايي در موضوعات مختلف، نظرات متخصصين را نيز در تنظيم برنامه لحاظ نمايد. در همين راستا شبكه تحليل‌گران تكنولوژي ايران، با همكاري مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه صنعتي شريف، (به عنوان مجري هم‌انديشي‌هاي محور بيست و نهم)، هم‌انديشي‌هاي مختلفي را در حوزه مباحث تكنولوژي برگزار نمود. دو هم‌انديشي با عنوان "جايگاه تكنولوژي‌هاي نو و عام (ژنريك) در سياست‌هاي كلان كشور" با تأكيد بر تكنولوژي مواد جديد توسط گروه تكنولوژي مواد شبكه برگزارشد. در زير اسامي حاضران در جلسه دوم هم­انديشي و موضوعات محوري مورد بحث آورده شده­است: جلسة هم­انديشي دوم، مطالعه موردي سراميك­هاي پيشرفته:

توضیحات بیشتر »

حركت به سمت صنايع تكنولوژي برتر و نوسازي صنايع قديمي بر اساس اين رويكرد (مطالعة موردي توسعة صنايع فولاد و فلزات اساسي)

مؤسسة آموزش و پژوهش سازمان مديريت و برنامه‌ريزي (موسسه نياوران)، براي تكميل و تنظيم برنامه چهارم توسعه تصميم گرفت با برگزاري هم‌انديشي‌هايي در موضوعات مختلف، نظرات متخصصين را نيز در تنظيم برنامه لحاظ نمايد. در همين راستا شبكه تحليل‌گران تكنولوژي ايران، با همكاري مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه صنعتي شريف (به عنوان مجري هم‌انديشي‌هاي محور بيست و نهم)، هم‌انديشي‌هاي مختلفي را در حوزه مباحث تكنولوژي برگزار نمود. دو هم‌انديشي با عنوان "جايگاه تكنولوژي‌هاي نو و عام (ژنريك) در سياست‌هاي كلان كشور" با تأكيد بر تكنولوژي مواد جديد توسط گروه تكنولوژي مواد شبكه برگزارشد. در زير اسامي حاضران در جلسه اول هم­انديشي و موضوعات محوري مورد بحث آورده شده­است:

توضیحات بیشتر »

جدال سازندگان در مناقصه‌هاي داخلي, قيمت پايين و تنزل كيفيت

جهت حل مشكلات سازندگان تجهيزات صنعت نفت, از ديدگاه‌ها و راهكارهاي مفيد ارايه شده توسط كارشناسان اين شركت‌ها مي­توان بهره كافي جست؛ اين كارشناسان به هر حال در بطن بسياري از مسائل و مشكلات مي‌باشند؛ در اين راستا به خلاصه‌اي از مطالب مطرح شده در گفتگو با مهندس محمدرضا انصاري، مدير توسعه و كاربرد شركت پرگاسيران اشاره مي‌شود:

توضیحات بیشتر »

توليد فراورده‌هاي بيولوژيكي نوتركيب و افزودني‌هاي خوراك دام، طيور و آبزيان، دو اولويت صنعت بيوتكنولوژي كشور

نگاهي به واردات افزودني‌هاي خوراك دام، طيور و آبزيان از يك طرف و توجه دنيا به بيوتكنولوژي نوين خصوصاً محصولات نوتركيب نشان مي‌دهد كه اين دو مورد از اولويت‌هاي صنعت بيوتكنولوژي كشور مي‌باشند. در اين خصوص شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران (ايتان) گفتگويي را با دكتر سيدعباس شجاع‌الساداتي، رئيس دانشكدة فني و مهندسي و عضو هيئت علمي گروه بيوتكنولوژي صنعتي دانشگاه تربيت مدرس داشته است كه جهت اطلاع علاقمندان در زير آورده مي‌شود:

توضیحات بیشتر »

كاربردهاي بيوتكنولوژي در صنايع غذايي

مطالعات صورت گرفته نشان داده است كه جمعيت جهان تا اواسط قرن حاضر، دو برابر خواهد شد و اين در حالي است كه اكنون نيمي از كودكان جهان از غذاي كافي محروم هستند. همچنين فشار از طرف مصرف‌كنندگان، خصوصاً در كشورهاي صنعتي، باعث شده است كه توليد محصولات غذايي بطرف استفاده‌ از مواد افزودني "طبيعي" و بكارگيري روش‌هاي فرآوري نزديكتر به روش‌هاي طبيعي، جهت پيدا كند. نكات، به همراه ساير مزايايي كه وجود داشته‌اند، روش‌هاي بيوتكنولوژي در صنايع غذايي را گسترش داده‌اند. با توجه به گسترش صنايع غذايي در كشور ما، آشنايي مختصر با كاربردهاي بيوتكنولوژي در صنايع غذايي مفيد به نظر مي‌رسد:

توضیحات بیشتر »

گزارش اجمالي دستاوردها و مشكلات موسسه تحقيقات صنعتي بيوتكنولوژي كوشافرآورگيتي

دستاوردهايي كه محققين در يك شركت تحقيقاتي و با كمترين امكانات و ساده‌ترين تجهيزات بدست مي‌آورند، ضمن آنكه وجود قابليت‌هاي انساني قابل توجه در كشور را نشان مي‌دهد، حاكي از آن است كه ورود به عرصة بيوتكنولوژي نوين براي كشور ما دور از دسترس نيست، البته به شرط آنكه به مشكلات ذكر شده در گزارش زير نيز بيانديشيم و در پي رفع آن‌ها باشيم.

توضیحات بیشتر »

استفاده از ضايعات كشاورزي، اقتصادي‌ترين روش توليد پروتئين افزودني به خوراك دام، طيور و آبزيان(ديدگاه دكتر شجاع‌الساداتي)

با توجه به موضوع امنيت غذايي و بخصوص پروتئين، در دنيا روش‌هاي مختلفي براي توليد پروتئين به روش ميكروبي ايجاد شده‌است. اين روش‌ها عمدتاً به مادة اوليه‌اي بستگي دارد كه بعنوان سوبسترا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. امروزه دو مادة اولية متانول و ضايعات كشاورزي بدليل ايمني و سلامت غذايي، براي توليد پروتئين بصورت "ضايعات غني شدة پروتئين" يا "پروتئين تك ياخته (SCP)" مطرح هستند. دكتر سيد عباس شجاع‌الساداتي، رئيس دانشكدة فني مهندسي و عضو هيئت علمي گروه بيوتكنولوژي صنعتي دانشگاه تربيت مدرس، در گفتگو با شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران (ايتان) به نكات قابل توجهي در اين خصوص اشاره نمود كه جهت اطلاع خوانندگان در زير آمده ‌است:

توضیحات بیشتر »

دكتر صنعتي: سرنوشت مبهم و تأمل‌برانگيز تولي‌گري ايمني زيستي در كشور

رعايت اصول و قوانين ايمني زيستي (Biosafety) از ضروريات بهره‌برداري ايمن از بيوتكنولوژي نوين و كاهش نگراني‌هاي جامعه از مخاطرات احتمالي بيوتكنولوژي در جهت حفظ سلامت محيط‌زيست (انسان، حيوانات، ريزسازواره‌ها و ساير اجزاي اكوسيستم‌) مي‌باشد. لذا اكثر كشورهاي جهان با تعيين مرجع رسمي و تدوين قوانين مربوطه، به لزوم رعايت اين اصول در سراسر جهان تاكيد دارند. اما تدوين قوانين و تعيين جايگاه مرجع رسمي و ملي آن در ايران از جمله موضوعاتي است كه علي‌رغم تاكيدات مكرر متخصصين بيوتكنولوژي به اهميت حياتي آن، هنوز در هاله‌اي از ابهام قرار دارد.

توضیحات بیشتر »

مزاياي استفاده از كامپوزيت در صنعت ساختمان ايران

مواد مركب با خواص بهينة خود بازار وسيعي را در سراسر جهان به خود اختصاص داده­اند. طبق آمار، ميزان مصرف فولاد آمريكا در سال ۱۹۹۰ كمتر از سال ۱۹۶۰ شده است درحالي كه توليد ناخالص ملي آن در همين سال ۲.۵ برابر بيشتر از سال ۱۹۶۰ بوده است. ظهور و رونق تكنولوژي مواد مركب نيز درست در همين دورة زماني بوده و يكي از مهمترين دلايل كاهش مصرف فولاد در جهان مي‌باشد. از آنجا كه صنعت ساختمان بزرگترين مصرف كنندة محصولات مواد مركب مي­باشد، در گفتگويي با مهندس موسوي از اعضاي مؤسسة كامپوزيت ايران به بررسي زواياي اين مسأله پرداخته شده است:

توضیحات بیشتر »