خانه / ۱۳۸۱ / مرداد

بایگانی ماهانه: مرداد ۱۳۸۱

مروري بر وضعيت بيوتكنولوژي در جهان

ترويج توانمندي‌هاي فناوري زيستي و ايجاد بسترهاي فرهنگي لازم در جامعه، در كنار برنامه‌ريزي هدفمند و سرمايه‌گذاري كافي، از جمله برنامه‌ها و اقداماتي است كه بايد براي توسعة اين علم و فناوري در كشور صورت گيرد. در مقالة زير سعي شده است وضعيت اين فناوري‌ نوين از نظر شاخص‌هايي چون سرمايه‌گذاري، بازده اقتصادي، فرآورده‌هاي تجاري و اشتغال‌زايي، در سطح جهاني مورد بررسي قرار گيرد:

توضیحات بیشتر »

انجمن مديريت تكنولوژي ايران، بالاخره پس از دو سال تصويب شد

انجمن علمي مديريت تكنولوژي ايران پس از دو سال در تاريخ ۱۱/۲/۸۱ مورد تصويب دفتر انجمن‌هاي علمي ايران وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري قرار گرفته و در تاريخ ۳/۴/۸۱ به هيأت مؤسسين ابلاغ گرديد.

توضیحات بیشتر »

معرفي شركت مرصوص كام

در راستاي معرفي شركت‌ها و مؤسسات بيوتكنولوژي كشور كه دستاوردهاي روشني داشته‌اند، معرفي شركت‌هايي كه در زمينة ارائة خدمات فني به واحدهاي بيوتكنولوژي فعالند نيز لازم مي‌باشد. شركت مرصوص‌كام، يكي از اين شركت‌ها است كه در زمينة راه‌اندازي محيط‌هاي كنترل شده، فيتوترون‌ها، گلخانه‌هاي تحقيقاتي و جديداً گلخانه‌هاي ترانس‌ژنيك فعاليت مي‌كند. معرفي اين شركت كه در زير ارائه شده است، از گفتگو با رئيس هيات مديرة آن استخراج شده است:

توضیحات بیشتر »

در مديريت كلان بيوتكنولوژي كشور حضور مدران قوي مهمتر از متخصصين است

بسياري از صاحب نظران بيوتكنولوژي كشور معتقدند كه يكي از معضلات اساسي در خصوص عدم توسعة بيو­تكنولوژي، نبود مديران متخصص در بخش‌هاي مختلف تصميم‌گيري در اين مورد است. اما دكتر رضا ­روستا آزاد، رئيس مركز مهندسي بيو­شيمي و محيط زيست دانشگاه صنعتي شريف، ضمن انتقاد از مديريت شوراي پژوهش‌هاي علمي كشور در اين خصوص، ديدگاه ديگري دارد كه در زير ارائه شده است. لازم به ذكر است دكتر روستا آزاد، خود عضو شوراي پژوهش‌هاي علمي كشور نيز مي­باشند:

توضیحات بیشتر »

مشكلات شركت‌هاي خدمات فني در عرصه بيوتكنولوژي كشور

مشكلاتي كه از طرف شركت‌هاي خصوصي فعال در عرصة بيوتكنولوژي كشور مطرح شود، مصداق "خوشتر آن باشد كه سر دلبران، گفته آيد در حديث ديگران" است؛ چرا كه اين شركت‌ها مشكلات مديريت دولتي را با گوشت و پوست خود لمس كرده و زبان گويايي براي آن خواهند بود. مشكلات فهرست‌وار زير از زبان مهندس قاضي مير‌سعيد، مدير عامل شركت مرصوص كام مطرح شده است كه اين شركت در زمينة ارائه خدمات فني و مهندسي در بخش بيوتكنولوژي كشور فعال است:

توضیحات بیشتر »

معرفي طرح­هاي توسعة مجتمع‌هاي پتروشيمي كشور

شركت ملي پتروشيمي ايران در برنامه­ريزي­هاي انجام شده در برنامه ميان‌مدت خود، علاوه بر طرح­هايي كه در منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي و منطقه ويژه اقتصادي- انرژي پارس در دست اجرا دارد طرح­هايي را نيز به عنوان طرح­هاي توسعه در مجتمع­هاي مختلف كشور در دست اجرا دارد. در ذيل اين طرح­ها به اجمال معرفي مي­گردند تا مقدمه‌اي باشد بر ارائة نظرات صاحب‌نظران در اين رابطه:

توضیحات بیشتر »

پالايشگاه فجر جم، نمونه­اي موفق از بهينه­سازي توليد

كشور ايران دومين كشور داراي منابع گازي در جهان است و در سال‌هاي اخير، بر استفاده بهينه و مطلوب از اين ذخاير عظيم و بعضاً مشترك با كشورهاي همسايه تاكيد زيادي شده ­است. اما در اين فرايند، بايد به ‌نقش متخصصان كشورمان كه با ايده­هاي سازندة خود باعث رشد تكنولوژي و شكوفايي اقتصاد و صنعت نفت گرديده­اند، توجه خاصي مبذول گردد. از جمله پروژه­هايي كه مي­توان در اين زمينه نام برد، پالايشگاه فجر جم است كه در زير معرفي شده است. علي‌الخصوص، متخصصان كشور توانسته‌اند بدون احداث واحد جديد و تنها با بهينه‌سازي در پالايشگاه فجر جم، حدود ۵۰ درصد ظرفيت آن‌را افزايش دهند كه موضوع قابل‌توجهي است. گزارش زير, از بازديد اخير گروه نفت و گاز شبكه از منطقة كنگان تهيه شده است:

توضیحات بیشتر »

روند تغييرات در صنعت نفت و نقش فناوري به‌عنوان يكي از محركهاي تغيير

تحولات اخير بازار انرژي و وقايع پس از ۱۱ سپتامبر، تاثيرات زيادي را بر اقتصاد جهان به جا گذاشت و عكس‌العمل دولت‌ها و شركت‌هاي بزرگ چند‌مليتي را در موضوعاتي همچون نحوة سرمايه‌گذاري و سرعت پروژه‌هاي جاري در مناطق مختلف جهان به‌همراه داشته است كه اين موضوع در به‌كارگيري تكنولوژي جديد نيز تاثير خواهد داشت. جهت آشنايي بيشتر با فعاليت‌هاي شركت‌هاي بين‌المللي نفتي در اين زمينه، سخنراني ريچارد پني‌گوئيين، رييس منطقه‌اي شركت بي.پي كه در كنفرانس سالانة مؤسسة مطالعات بين‌المللي انرژي (پاييز ۸۰) در تهران ايراد شده است، در ادامه از نظر خوانندگان خواهد گذشت:

توضیحات بیشتر »

معرفي تكنولوژي بهبود انتقال حرارت در مبدل‌هاي پوسته – لوله‌اي

توجه به محدوديت سوخت‌هاي فسيلي در دنيا موجب شده است كه امروزه موضوع بهينه‌سازي مصرف انرژي در واحدهاي فرآيندي، بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد. يكي از تكنيك‌هاي بهينه‌سازي مصرف انرژي، تكنيك HTE است كه در زير معرفي شده‌است. نويسندة متن ارسالي زير، در پايان معرفي تكنولوژي، به اقدامات انجام شده در پژوهشگاه صنعت نفت در راستاي دستيابي به اين تكنولوژي و موفقيت‌هاي به‌دست آمده اشاره كرده‌است.

توضیحات بیشتر »

چگونه صنعت سراميك ايران مي تواند يك ميليارد دلار صادرات داشته باشد

دكتر نعمتي، عضو هيأت علمي دانشگاه صنعتي شريف معتقد است: صنعت سراميك ايران در بخش سراميك­هاي متعارف (مانند كاشي، نسوز، شيشه و سيمان) گسترش كمي خوبي يافته است ولي از نظر توسعة كيفي بايستي اقداماتي را صورت داد. وي صادرات يك ميليارد دلاري از اين صنعت را به‌عنوان هدف نهايي اعلام مي‌كند. در زير ديدگاه مختصر و مفيد ايشان نقل مي‌گردد:

توضیحات بیشتر »

سراميكهاي پيزوالكتريك وكاربردهاي آن

پيزوالكتريك­ها گروهي از سراميك­هاي پيشرفته هستند كه كاربردهاي وسيعي در صنايع الكترونيك، صنايع مصرفي، پزشكي و صنايع نظامي دارند. كاربرد سنسورهاي پيزوالكتريكي در صنايع مختلف از جمله صنايع غذايي، دارويي، لوازم برقي و خودرو در حال پيشرفت است. در زير گزارشي از كاربرد، مقياس بازار و مسائل فني اين مواد نقل شده و سپس تحليلي راجع به وضعيت اين تكنولوژي در كشور ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

توليد مواد سراميكي انعطاف پذير به كمك نانوتكنولوژي

ضعف عمدة مواد سراميكي در كاربردهاي مهندسي، ترد بودن و عدم انعطاف­پذيري اين مواد است. خبر زير بيانگر پيشرفتي با كمك نانوتكنولوژي است كه به وسيلة آن ضعف سراميك­ها از لحاظ انعطاف­پذيري تا حد زيادي بر طرف مي­شود

توضیحات بیشتر »

تلاش براي اقتصادي كردن استفاده از الياف كربن در خودرو هاي كامپوزيتي

تلاش براي اقتصادي كردن استفاده از الياف كربن در خودروهاي كامپوزيتي كامپوزيت الياف كربن، علي­رغم استحكام بسيار بالا، به­دليل گران­بودن الياف كربن هنوز نتوانسته است جايگاه لازم را در صنعت خودرو پيدا كند. مطلب زير نشانگر مطالعاتي است كه در جهت اقتصادي كردن اين كامپوزيت‌ها براي استفاده در خودرو در دنيا انجام مي‌شود:

توضیحات بیشتر »

معرفي انجمن سراميك ايران

انجمن سراميك ايران در سال ۱۳۷۱ و به منظور گسترش و پيشبرد علم ­و فناوري سراميك، توسعه كمي و كيفي نيروهاي متخصص و بهبود آموزش و پژوهش تشكيل شده و در حال حاضر به عنوان بنيادي غير انتفاعي در زمينه­هاي علمي، پژوهشي و فني فعاليت مي­نمايد.

توضیحات بیشتر »

كره با نظام اموزش كاربردي خود، مزيتهاي ايران براي توسعه صنعتي را بي اعتبار ساخت

در متن زير گزارشي راجع به مطالعات سازمان ملل در سال ۱۳۵۲, با موضوع "مقايسه ايران و كره از جهت آمادگي براي صنعتي شدن" ارائه شده و اهميت آموزشهاي كاربردي در فرايند صنعتي شدن مورد تاكيد قرار گرفته است:

توضیحات بیشتر »