خانه / ۱۳۸۱ / تیر

بایگانی ماهانه: تیر ۱۳۸۱

حد انتقال تكنولوژي را منطقي بودن سرمايه‌گذاري تعيين مي‌كند

امكان انتقال تكنولوژي تعمير، ساخت و نهايتاً طراحي توربين‌هاي‌گازي در ايران، از جمله مواردي است كه نظرات متفاوتي در مورد آن وجود دارد. برخي اين تكنولوژي را پيچيده دانسته و ورود آن را براي كشور به‌صرفه نمي‌دانند، برخي همچون دكتر اكبر غفوريان معتقدند به علت وجود بازار بسيار بزرگ براي آن در كشور، بايستي به سمت كسب اين تكنولوژي حركت كنيم و ضمن آنكه پروژه‌هاي انتقال تكنولوژي موفقي داشته‌ايم, اگر لازم باشد امكان تحقيقات بومي و ساخت آن در داخل كشور را نيز داريم. در اين ميان، برخي معتقدند بايستي به منطقي بودن سرمايه‌گذاريها توجه نموده و از مشاركت با شركتهاي بزرگ بهره بگيريم. آنچه در پي مي‌آيد، نظرات "علي خيرانديش"، مجري طرح "تعميرات توربين‌هاي‌گازي" شركت صنايع تجهيزات نفت است كه در گفتگو با گروه نفت و گاز شبكة تحليگران تكنولوژي مطرح شده و در راستاي ديدگاه سوم مي‌باشد:

توضیحات بیشتر »

استفاده از نانوتكنولوژي براي تصفية آب آشاميدني در چين

يكي از كاربردهاي مهم نانوتكنولوژي، نانوفيلتراسيون مي­باشد. اين تكنولوژي امكان جداسازي ذرات در مقياس نانو از آب را فراهم مي­كند. در زير، خبري از كاربرد نانوتكنولوژي در تصفية آب آشاميدني در چين نقل شده است

توضیحات بیشتر »

قطر؛ استفاده از فرصتها در بهره برداري از گاز

ميدان پارس جنوبي, بزرگترين منبع‌ گازي ‌جهان, بين دوكشور جمهوري‌اسلامي‌ايران و كشور قطر مشترك مي­باشد. قطر با برنامه­ريزي منسجم خود, بهره­برداري از اين ميدان را از مدتها پيش شروع نموده‌است و پروژه­هاي ديگري را نيز براي گسترش استفاده از آن در سر مي­پروراند. در زير به برخي برنامه­هاي توسعه و ميزان فروش گاز اين كشور از ميدان پارس جنوبي اشاره شده‌است.

توضیحات بیشتر »

بررسي تاثير دو نوع قرارداد بر آموزش نيروي انساني

انتقال دانش فني در قالب يك قرارداد، در صورتي مي­تواند تحقق يابد كه آن قرارداد متضمن الزامات و راهكارهاي مناسب براي انتقال دانش فني باشد. دراين زمينه مقاله­اي تحت عنوان ‹‹مديريت كلان پروژه­ها، راهكارها و تجارب›› از طرف آقاي "محسن قادري" در اولين همايش مديريت پروژه ارائه شده است كه گزيده‌اي از آن در اينجا ارائه مي‌شود:

توضیحات بیشتر »

گزارشي از ابعاد مختلف توسعه بيوتكنولوژي در كره‌جنوبي

در مقالة زير، سعي شده است ابعاد مختلف سرمايه‌گذاري، تحقيقاتي، تجاري، بستر سازي فرهنگي، وضعيت نيروهاي انساني و نقش انجمن‌ها و تشكل‌ها در توسعة بيوتكنولوژي در كرة جنوبي به اختصار مورد بررسي و تبيين قرار گيرد. قبل از ارائة مقاله فهرست مطلب آن ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

براي تعيين متولي بيوتكنولوژي بايستي نظرات كليه دست‌اندركاران را جمع‌آوري و لحاظ كرد

با دكتر علي هاتف سلمانيان، معاون مركز ملي تحقيقات مهندسي ژنتيك و تكنولوژي زيستي, در رابطه با حوزه‌هاي نوين بيوتكنولوژي از جمله واكسن‌هاي نوتركيب گفتگويي انجام شده ك ه شبكه منعكس گرديد. در ادامة بحث, ديدگاه‌هاي دكتر سلمانيان را راجع به توليت بيوتكنولوژي و ضرورت تدوين استراتژي ملي بيوتكنولوژي جويا شديم كه در زير ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

عمده مخالفتها در برابر توسعه بيوتكنولوژي، ريشه در ناآگاهي دارند

بيوتكنولوژي يك تكنولوژي توانزا است كه به طور بالقوه قابليت تأثيرگذاري و تحول در ساير تكنولوژي­ها را در خود نهفته دارد. هر روز حوزه­هاي جديدي به‌كاربردهاي بيوتكنولوژي اضافه مي‌شود. با دكتر علي هاتف سلمانيان، معاون مركز ملي تحقيقات مهندسي ژنتيك و تكنولوژي زيستي, در رابطه با حوزه‌هاي نوين بيوتكنولوژي از جمله واكسن‌هاي نوتركيب گفتگويي انجام شده كه ديدگاههاي وي در رابطه با واكسن‌هاي نوتركيب قبلاً در شبكه منعكس گرديد. در ادامة بحث, ديدگاه‌هاي دكتر سلمانيان راجع به مخالفت‌هاي موجود و تقابل با توسعة بيوتكنولوژي در كشور را جويا شديم كه در زير ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

داشته‌ها و بايدها در حوزه واكسن‌هاي نوتركيب (ديدگاه دكتر سلمانيان)

فرآورده­هاي نوتركيب، از جمله واكسن­هاي نوتركيب، محصولات جديدي هستند كه در نتيجه ظهور فناوري زيستي پا به عرصه نهاده­اند. به مدد اين فناوري، بسياري از واكسن­ها كه پيش از اين امكان توليد اقتصادي آنها فراهم نبوده است، به مرحله توليد و كاربرد رسيده­اند. خوشبختانه فناوري ساخت اين گونه مواد از پيچيدگي خاصي برخوردار نمي­باشد و با اندكي توجه و سرمايه­گذاري و بهره­گيري از توان تخصصي پژوهشگران كشور مي­توان امكان توليد آنرا در داخل فراهم ساخت. ضرورت اين مسئله و توسعه اين حوزه از صنعت بيوفناوري را در گفتگو با دكتر علي هاتف سلمانيان، معاون مركز ملي تحقيقات مهندسي ژنتيك و فناوري زيستي مورد بررسي قرار داده­ايم كه به نظر علاقمندان مي­رسد:

توضیحات بیشتر »

ضرورت برنامه‌ريزي جدي جهت ايجاد صنايع بيوتكنولوژي پزشكي در كشور (ديدگاه دكتر كرمي)

دكتر علي كرمي، در مقالة زير ضمن معرفي حوزه‌هاي مختلف بيوتكنولوژي پزشكي و ارائة آمارهايي از درآمدهاي اين حوزه, بر ضرورت توجه به آن در كشور تأكيد نموده است. ضمن تشكر از ايشان بخاطر ارسال مقالة زير، توجه علاقمندان به مطالعة آن جلب مي‌شود:

توضیحات بیشتر »

بحران دارو را جدي بگيريم

دارو و تكنولوژي‌هاي وابسته به آن يكي از مباحثي است كه متأسفانه در كشور ما كمتر مورد توجه واقع شده است. در چندسالة اخير، صنعت داروسازي با پيشرفت بيوتكنولوژي و تولد علم بيوانفورماتيك از پاية شيميايي به بيوتكنولوژيكي تغيير مسير داده است و بدين­گونه، اين صنعت با سرعت زيادي در حال تحول است. مطلب زير ابراز نگراني‌هاي دكتر مهبودي رئيس بخش تحقيقات بيوتكنولوژي انستيتو پاستور ايران، در اين زمينه مي­باشد:

توضیحات بیشتر »

آشنايي مختصر با واكسن‌هاي DNA

يكي از شاخه‌هاي ژن‌درماني, استفاده از واكسن‌هاي DNA است. در اين روش، به منظور ايجاد ايمني در بدن، ژن‌هاي خاصي وارد بدن مي‌شوند. به عبارت دقيق‌تر ايمني سازي توسط DNA صورت مي‌گيرد. بدين صورت كه DNA از باكتري و يا ويروس عفونت‌زا جدا و تخليص مي‌گردد و پس از انجام عملياتي بر روي آن، از طريق بمباران ذرات حامل يا تزريق توسط سوزن وارد سلول مي‌شود. در نتيجه، شاخص‌هاي آنتي ژني در خود سلول ساخته مي‌شود. برخي افراد پيدايش اين نوع از واكسن‌ها را انقلاب سوم در واكسيناسيون ناميده‌اند. هر چند هنوز اكثر فرآورده‌هاي اين نوع واكسن، در مرحلة تحقيقاتي مي‌باشند و به سطح استفادة كلينيكي براي انسان نرسيده‌اند، اما آشنايي مختصر با آن براي كارشناسان و تصميم‌گيران كشور لازم به‌نظر مي‌رسد كه در زير ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

بازار بزرگ توربين گازي در كشور و نتايج پروژه‌هاي انتقال تكنولوژي

ايران عليرغم در اختيار داشتن مخازن بزرگ گاز در جهان، عملاً نتوانسته است در زمينة تكنولوژي صنايع مرتبط با آن جايگاه قابل قبولي به خود اختصاص ‌دهد كه از جملة اين موارد، صنايع مربوط به انتقال گاز است. بررسي نقش ايران در بازار تجهيزات انتقال گاز، به‌خصوص توربوكمپرسورها، از يك سو مي‌تواند به اتخاذ تصميم‌گيري‌هاي صحيح كمك كند و از سوي ديگر بررسي عملكرد گذشته, مي‌تواند به نوعي از تكرار اشتباهات جلوگيري كند. در همين راستا گفتگويي با دكتر اكبر غفوريان، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف و مديرعامل شركت فن‌آوران قادر انجام شده است كه ضمن بررسي بازار توربين گازي در ايران، به بررسي ميزان توفيق كشور در انتقال تكنولوژي ساخت توربوكمپرسور مي‌پردازد:

توضیحات بیشتر »

كاربرد روش ميكروبي در ازدياد برداشت مخازن نفتي

صيانت از مخازن نفتي به منظور افزايش طول عمر آنها، همواره از دغدغه­هاي كشورهاي دارندة نفت به شمار مي­رود. سالانه مبالغ زيادي در جهان، صرف بودجه‌هاي تحقيقاتي بر روي روش­هاي ازدياد برداشت از مخازن نفتي مي­گردد و دارندگان اين ذخاير مي­كوشند تا با روش­هاي جديدتر، كم هزينه­تر و با كارايي بالاتر، از منابع خود بهره جويند. يكي از راه‌هاي جديد در افزايش بازده مخازن نفتي، روش ميكروبي (MEOR) مي­باشد كه كارشناسان احتمال مي­دهند كه در آينده يكي از روشهاي مهم ازدياد برداشت گردد. مطلب حاضر به منظور آشنايي اجمالي با اين روش تهيه شده و اميد است با توجه به اهميت موضوع، آغازي براي تحقيقات بيشتر در اين زمينه باشد:

توضیحات بیشتر »

ميزان دستيابي به تكنولوژي توربوكمپرسور

ضرورت جذب دانش فني ماشين‌هاي دوار و بخصوص توربوكمپرسور، از جمله مواردي است كه اكثر كارشناسان در مورد آن اتفاق نظر دارند. اگر موفق به اين امر نشويم، هزينه‌هايي كه بابت خريد و نگهداري آن بايد بپردازيم، بسيار سنگين و قابل توجه خواهد بود. اگر چه ايران مدتي است تلاش مي‌كند دانش فني توربوكمپرسور را بدست آورد، اما در عمل با مشكلاتي مواجه شده كه گذشتن از سد‌ آنها عوامل خاص خود را مي‌خواهد. در حال حاضر قرارداد ساخت برخي از قطعات اين دستگاه‌ها در داخل امضاﺀ شده است (به عنوان نمونه قرارداد آلستوم پاور با شركت توربوكمپرسور ايران), اما قسمت‌هاي مهم و حساس در اختيار ايران قرار داده نخواهد شد و اين در حالي است كه صاحبان اين تكنولوژي حاضر به تاييد آنچه در ايران ساخته مي‌شود نيستند. دكتر اكبر غفوريان، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف و مديرعامل شركت فن‌آوران قادر, در گفتگو با شبكه به بررسي اين دو موضوع پرداخته است:

توضیحات بیشتر »