خانه / ۱۳۸۱ / اردیبهشت

بایگانی ماهانه: اردیبهشت ۱۳۸۱

منشور ملي تكنولوژي؛ تعريف و معيارها

امروزه كمتر صاحبنظري از اين حقيقت غافل است كه توسعة تكنولوژي جانماية توسعة صنعتي است. اما چنين به نظر مي­رسد كه تكنولوژي هنوز در نيمه پنهان ذهن سياستگذاران صنعتي كشور است. اگر چنين نبود، همزمان با تدوين استراتژي صنعتي، تدوين استراتژي تكنولوژي كشور (كه اقدامي مستقل و در عين حال مكمل استراتژي صنعتي است) نيز در دستور كار نهادهاي مسوول قرار مي­گرفت. منشور ملي تكنولوژي (National Charter of Technology) كه مفهوم، محتوا و كاركردهاي متنوع آن در اين نوشتار تشريح مي­شود، سنگ بناي استراتژي ملي تكنولوژي است، كه تدوين آن مي­تواند نشان­دهندة جابجايي تكنولوژي از نيمة پنهان ذهنها به روشنترين قسمت ذهن سياستگذاران كشور باشد. اين مطلب از هفته­نامة گسترش صنعت (۲۶/۱/۱۳۸۱) نقل مي­شود:

توضیحات بیشتر »

آشنايي با شركت صنايع تجهيزات نفت در گفتگو با مهندس تابانفر

با توجه به اهميت ساخت تجهيزات صنعت نفت در داخل كشور، ضروري است نظرات كارشناسان و سازندگان داخلي جمع‌آوري و به علاقه‌مندان ارائه شود. به همين منظور، گفتگويي با آقاي مهندس تابانفر، مشاور مديرعامل شركت صنايع تجهيزات نفت، فوق ليسانس مهندسي شيمي و داراي سابقه در صنعت نفت انجام گرفت. آنچه در زير ارائه شده است، نظرات مهندس تابانفر مي‌باشد:

توضیحات بیشتر »

لوله?هاي حفاري آلومينيومي، جايگزيني براي لوله?هاي حفاري فولادي در نفت

استفاده از لوله‌هاي سبك به جاي لوله‌هاي فولادي سنگين، از جمله مواردي است كه همواره مدنظر صنعتگران و فعالان در زمينة نفت و گاز بوده است. از سري كشورهايي كه توانسته‌اند در اين زمينه از لوله‌هاي آلومينيومي به طور موفق استفاده كنند، روسيه و كشورهاي مشترك‌المنافع مي‌باشند. در زير به جايگاه لوله‌هاي سبك آلومينيومي در اين كشورها و مزيت اين لوله‌ها در صنايع نفت و گاز پرداخته شده است:

توضیحات بیشتر »

پيشرفتهاي تكنولوژي LNG و كاهش هزينه?ها

با توجه به ذخاير عظيم گازي, امكان صادرات اين نعمت الهي براي كشور ما از مسائل مهم به‌شمار مي­رود. همانطور كه مي­دانيم صادرات گاز از دو طريق خط لوله و گازطبيعي مايع‌شده(LNG) ميسر است و از آنجايي كه تاسيسات LNG عموماً طرحهايي سرمايه­بر هستند, پيشرفت‌هاي فني در اين تاسيسات نقش مهمي در كاهش هزينه‌ها خواهد داشت. در كشور ما نيز قرار است كه توسعة فازهاي ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبي (طرح بزرگ استخراج گاز)، با تاكيد بر استفاده از اين صنعت انجام گيرد. با توجه به آنكه صنعت LNG به‌عنوان طرحي بكر براي كشور ما به‌حساب مي‌آيد، تعديل هزينه‌ها امري مهم در تداوم طرح محسوب مي‌شود. براي آشنايي بيشتر با پيشرفت‌هايي كه د راين راستا در دنيا به وجود آمده است، مطلب زير ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

نانوتكنولوژي و مهندسي (ديدگاههاي معاون تكنولوژي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران )

در همايش دوروزه "نانوتكنولوژي، انقلاب صنعتي آينده" كه دفتر همكار­ي­هاي فناوري رياست جمهوري در ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۸۰ برگزار نمود، مقالات متعددي ارائه شد. يكي از اين مقالات حاوي مطالب ارزشمندي بوده و مورد توجه شركت‌كنندگان در همايش نيز قرار گرفت. اين مقاله توسط آقاي مهندس ابراهيمي اصل، معاون تكنولوژي و نوآوري سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، تحت عنوان "نانوتكنولوژي و مهندسي" به همايش ارائه شده است كه متن كامل آن جهت استفاده علاقمندان در زير ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

استاندارد و صنعت كامپوزيت

تدوين و رعايت استانداردها، يكي از مهمترين كليدهاي موفقيت يك تكنولوژي در بازار مصرف است. در زير ابتدا خلاصه­اي از مقالة "استانداردها و صنعت كامپوزيت"، برگرفته از شمارة سوم نشرية كامپوزيت آورده شده و سپس باتوجه به بحث نظري "شبكه تكنولوژي"، تحليل مبسوطي در اين باره ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

نقش مواد جديد در سبك سازي خودروها (بررسي مقايسه?اي)

مواد اولية مورد نياز براي هر صنعت، نقش مهمي در كيفيت، قيمت و قابليت­هاي محصول توليد شدة آن صنعت دارد. اگر بتوان از موادي با كيفيت بهتر، قيمت كمتر و كارايي بيشتر در ساخت قطعات خودرو استفاده كرد، خودروهاي آينده علاوه بر آلودگي كمتر، از قيمت مناسب و قابليت­هاي بيشتر برخوردار خواهند بود. مهندس رحماني، مدير بخش تحقيقات مواد شركت ساپكو، در گفتگو با شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران، به بررسي اين موضوع پرداخته و گزينه­هاي مختلف جايگزين مواد مصرفي در خودرو را با يكديگر مقايسه نموده است

توضیحات بیشتر »

تفاوت روش­هاي جديد بهنژادي گياهان و روش اصلاح كلاسيك

كاربرد بيوتكنولوژي نوين در كشاورزي و انتقال ژن از جمله مواردي است كه در دنيا مورد توجه زياد واقع شده و توسط آن گياهاني با قابليت مطلوب بدست آمده است. مهندس عسگري سرپرست آزمايشگاه فيزيولوژي، بيوشيمي و پروتيوميكس مؤسسه تحقيقات بيوتكنولوژي كشاورزي، در گفتگو با شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران توضيحاتي در اين رابطه ارائه داد كه در زير آورده مي­شود:

توضیحات بیشتر »

نگاهي به آخرين وضعيت فازهاي اجرايي ميدان پارس جنوبي

ميدان گازي پارس جنوبي، بزرگترين ميدان گازي مستقل جهان محسوب مي­شود كه بر روي خط مرزي مشترك ايران و قطر در فاصلة ۹۷ كيلومتري جنوب ايران قرار دارد. با توجه به اهميت اين ميدان و فاز‌هاي مختلف بهره‌برداري از آن، در متن زير گزارشي از آخرين وضعيت فاز‌هاي اجرايي آن ارائه شده است. اين گزارش مي‌تواند به عنوان مقدمه‌اي بر اراية نظرات و تحليل‌هاي سازندة كارشناسان و تحليلگران كشور مفيد واقع شود:

توضیحات بیشتر »

آشنايي با شركت صنايع تجهيزات نفت

با توجه به اهميت ساخت تجهيزات صنعت نفت در داخل كشور به منظور كاهش واردات و ايجاد ارزش افزوده در صنايع داخلي همراه با انتقال مناسب تكنولوژي، معرفي توانايي‌هاي سازندگان داخلي اين صنعت در راستاي اهداف شبكة تحليلگران تكنولوژي مي‌باشد. در زير به معرفي شركت صنايع تجهيزات نفت پرداخته شده است. اين شركت سعي نموده است به عنوان يك شركت مادر، شركت‌هاي ديگري را در زمينة ساخت تجهيزات صنعت نفت راه‌اندازي نمايد. معرفي زير حاصل گفتگو با آقاي محسن محمدي، مدير طرح و برنامة شركت است:

توضیحات بیشتر »

چگونه از امكانات و تجهيزات آزمايشگاهي استفادة بهينه كنيم؟ (مطالعة موردي: آزمايشگاه فيزيولوژي مولكولي

مهندس "حسين عسگري"، سرپرست آزمايشگاه فيزيولوژي مولكولي، بيوشيمي و پروتيوميكس مؤسسة تحقيقات بيوتكنولوژي كشاورزي است. وي در مصاحبه با شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران، ضمن معرفي آزمايشگاه فيزيولوژي مولكولي، عدم استفادة بهينه از امكانات و تجهيزات آزمايشگاهي را به­عنوان يكي از موانع رشد بيوتكنولوژي و ساير حوزه­هاي علمي در كشور مطرح نمود و به ريشه­يابي علل و راه­حل­هاي آن پرداخت كه در زير ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

نتايج نظرسنجي در مورد نانوتكنولوژي (در حاشية همايش نانوتكنولوژي، انقلاب صنعتي آينده)

همايش "نانوتكنولوژي، انقلاب صنعتي آينده"، ۱۴ و ۱۵ اسفندماه ۱۳۸۰ از طرف كميته مطالعات سياست نانوتكنولوژي وابسته به دفتر همكاري­هاي فناوري رياست جمهوري برگزار شد. در اين همايش كه تعداد زيادي از اعضاي هيأت علمي دانشگاه­ها، متخصصين ايراني مقيم خارج، دانشجويان، مديران صنايع و صنعتگران كشور حضور داشتند، موضوعات مختلفي از جمله چشم­اندازهاي نانوتكنولوژي در جهان، تأثيرات آن بر اقتصاد جهاني، اهميت نانوتكنولوژي براي ايران، پتانسيل­هاي موجود و زيرساخت­هاي لازم براي ورود به عرصه نانوتكنولوژي و غيره مورد بحث و بررسي قرار گرفت. شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران (ITAN)، در حاشيه اين همايش اقدام به برگزاري يك نظرسنجي در بين شركت­كنندگان اين همايش كرد. اين نظرسنجي شامل دو سوال بنيادي زير بود:

توضیحات بیشتر »

فرهنگ سازي عمومي براي رشد تكنولوژي (تجربه هيونگ ساپچوي در كره)

در هر كشوري، عوامل متعددي دست به دست هم مي­دهند و توسعه تكنولوژيكي آن كشور را باعث مي­شوند. اصولاً نمي­توان يك بخش را از ديگر بخش­هاي اجتماعي جدا نموده و به صورت مجزا براي آن برنامه­ريزي كرد. در كشورهاي توسعه نيافته كه فرهنگ جامعه، آشنايي چنداني با علم و تكنولوژي به عنوان مهمترين عامل رشد ندارد، توسعه علم و تكنولوژي وابسته به تغيير نگرش عامه به اين مقوله خواهد بود.

توضیحات بیشتر »

پروتيوميكس چيست؟

پروتيوميكس از جمله تكنيك­هاي جديد مهندسي ژنتيك مي­باشد كه چشم انداز كاربردهاي وسيع آن در شاخه­هاي مختلف علمي و فني از جمله، پزشكي، داروسازي، كشاورزي و غيره روشن است. اين شيوة نوين، نويدبخش آتيه­اي درخشان در حيطة علوم زيستي بخصوص بيوتكنولوژي است و بنظر مي­رسد پس از ژنوميكس، راهگشاي جنبه­هاي ناشناخته­اي از علوم باشد. مطلب زير كه از سايت www.taglichbrothers.com انتخاب وترجمه شده است، به اين موضوع پرداخته است:

توضیحات بیشتر »