خانه / ۱۳۸۰ / آذر

بایگانی ماهانه: آذر ۱۳۸۰

گستردگي كاربردهاي بيوتكنولوژي

هرچند در مورد بيوتكنولوژي و كاربردهاي آن، اطلاع‌رساني فراواني در جامعه انجام شده و به چشم مي‌خورد ولي همچنان در اين زمينه نياز به انتشار مطالب بيشتر احساس مي‌شود. در اين راستا مقاله‌اي از دكتر مقصودي، رئيس دانشكدة بيوتكنولوژي موسسة آموزشي-تحقيقاتي صنايع دفاعي، در ماهنامة صنايع هوايي انتخاب شده است كه به طور مختصر و مفيد به كاربردهاي بيوتكنولوژي در صنايع مختلف، از جمله صنعت هوايي پرداخته است. خلاصه‌اي از اين مقاله را در زير ملاحظه مي‌فرماييد:

توضیحات بیشتر »

معرفي تكنولوژي سازه?هاي پيش ساخته سبك در صنعت ساختمان

صنعت ساختمان و پروژه­هاي عمراني به گواهي آمار و ارقام، از لحاظ سرمايه و حجم نيروي انساني درگير، بزرگترين صنعت در كشور مي­باشد. رشد سريع جمعيت و افزايش تقاضا، نياز به كاهش زمان تحويل پروژه­هاي عمراني و كاهش زمان برگشت سرماية سرمايه­گذاران و عواملي از اين قبيل باعث شده­اند تا ضرورت ايجاد تحول در شيوه­هاي سنتي صنعت ساختمان روزبه­روز بيشتر شود. روش­ "سازه­هاي پيش­ساخته سبك" كه يكي از تكنولوژي­هاي نوپا در عرصه ساخت و ساز­هاي عمراني در كشور است موضوع مصاحبة شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران با مهندس احمدي، معاونت اجرايي موسسة سازه­هاي پيش­ساختة سبك (SAP) است. در زير نكات مهم آن ملاحظه مي­گردد:

توضیحات بیشتر »

نقش تكنولوژي بر سرمايه گذاري در اكتشاف و توليد نفت خام و گازطبيعي

مقاله حاضر كه توسط مهندس فيروز اردشيريان، مدير عامل شركت مهندسي مشاور ناموران به رشته تحرير در آمده‌است، در يازدهمين همايش نفت، گاز و پتروشيمي، ويژه علوم و فناوري صنايع بالا دستي نفت ارائه شده‌است. علي رغم آنكه اين مقاله، مطلبي فني است، اما چون در آن به تاثير تكنولوژي در بهبود وضعيت سرمايه‌گذاري در صنايع بالادستي نفت و گاز پرداخته است، درج اين مطلب را در ميان مطالب شبكه مناسب ديديم

توضیحات بیشتر »

دعوت از صاحبنظران مسائل آموزش عالي كشور جهت همكاري با طرح مطالعاتي: پنج پيشنهاد عملي در جهت تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه

طرح مطالعاتي زير كه توسط دفتر مطالعات تكنولوژي دانشگاه صنعتي شريف در حال انجام است، تنها به بخشي از مباحثي كه در زمينة ارتباط صنعت و دانشگاه مطرح است مي‌پردازد. بي‌شك تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت، نيازمند همياري بخشهاي مختلف جامعه است و بدون اصلاح ساختارها و سياستهاي كلان كشور نمي‌توان انتظار موفقيت كامل در آن را داشت. اما طرح زير تنها به برخي تغييرات كه مي‌توان در نظام آموزش عالي كشور داد نظر دارد و به ساير عوامل موثر در تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت توجهي نكرده است.

توضیحات بیشتر »

گزارشي از كنفرانس بين­المللي تحقيقات گاز در هلند

روند رو به توسعة فناوري‌هاي جديد در صنعت گاز، پرداختن به زمينه‌هاي تحقيقاتي و مطالعاتي را امري اجتناب ناپذير مي‌نمايد. در اين راستا كنفرانس تحقيقات گاز به طور ساليانه و هر سال در يك كشور به صورت بين­المللي برگزار مي‌گردد. سال جاري از چهارم الي هشتم آبان‌ماه (مطابق با پنجم الي هشتم نوامبر سال ۲۰۰۱) در شهر آمستردام هلند برگزار شد. هدف اصلي اين كنفرانس، معرفي زمينه­ها و فناوري‌هاي جديد دربارة تحقيقات صنعت گاز مي­باشد. برگزاركنندة اين كنفرانس، مؤسسة تحقيقات گاز از كشور آمريكا مي­باشد. دكتر محمد‌رضا جعفري نصر، رييس واحد مدل‌سازي و مديريت انرژي فرايند‌ها از پژوهشكدة گاز پژوهشگاه صنعت نفت، امسال در اين كنفرانس شركت نموده و اطلاعات زير را در اختيار ما قرار دادند:

توضیحات بیشتر »

آشنايي با امور پژوهش و توسعة شركت ملي نفت ايران

از جمله تحولات ساختاري وزارت نفت، تشكيل امور پژوهش و توسعه در وزارت نفت و شركت‌هاي تابعه مي­باشد. اين واحدها شامل شوراي پژوهشي و قسمت‌هاي اداري است كه تصويب و نظارت بر اجراي طرح‌هاي پژوهشي را عهده­دار مي­باشند. شوراي عالي پژوهش در سطح وزارت نفت نيز سياست‌گذاري كلان امور پژوهشي را در اين ساختار عهده­دار است.

توضیحات بیشتر »

مروري بر طرح جامع بيست سالة گاز طبيعي كشور (تدوين شده در سال ۱۳۷۶)

«استراتژي» بر اساس طرح­هاي مطالعاتي گسترده و جامع قابل تدوين است، به‌گونه­اي كه مي­توان اين طرح­‌ها را شرط لازم براي يك استراتژي مناسب دانست. تاكنون دو طرح با هدف اراية استراتژي بلندمدت در زمينة گاز، انجام شده است. طرحي كه اخيراً انجام شده، به سفارش شركت ملي نفت ايران تحت عنوان «طرح مطالعاتي صنعت گاز در ايران» با همكاري ۹ شركت خارجي انجام شد اما هنوز گزارش نهايي آن قابل دسترسي نيست. پيش از اين طرح، «طرح جامع بيست سالة گاز طبيعي كشور» از سوي موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي در سال ۱۳۷۶ انجام شده است. آنچه در پي مي­آيد، بررسي «طرح جامع بيست ساله گاز كشور» است

توضیحات بیشتر »

كاربردهاي بيوتكنولوژي گياهي و اهميت آن براي كشور

كاربرد بيوتكنولوژي در كشاورزي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. در مطلب زير برخي از مهمترين حوزه‌هاي اثر بيوتكنولوژي گياهي معرفي شده است و تحليلي دربارة ضرورت توجه به اين حوزه از تكنولوژي‌هاي نو ارائه مي‌گردد.

توضیحات بیشتر »

نمونه هايي از صرفه جويي هاي كلان در صنعت ساختمان با استفاده از مواد جديد

در پي دعوت به همكاري تحليلگران و محققان با طرح مطالعاتي "بررسي صرفه­جويي­هاي ملي ناشي از تكنولوژي"، دكتر شكريه استاد دانشگاه علم و صنعت و رئيس موسسه كامپوزيت ايران اطلاعات ارزشمندي را در اختيار شبكه قرار دادند كه در زير ملاحظه مي­شود. نمونه­هاي روشن زير، بيانگر تاثير شگرف تكنولوژي­هاي جديد، از جمله مواد جديد، در جهت صرفه­جويي­هاي كلان ملي است:

توضیحات بیشتر »

صدور مجوز كشت غلات تغيير ژنتيكي يافته در آمريكا

كاربرد بيوتكنولوژي در كشاورزي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. در مطلب زير برخي از مهمترين حوزه‌هاي اثر بيوتكنولوژي گياهي معرفي شده است و تحليلي دربارة ضرورت توجه به اين حوزه از تكنولوژي‌هاي نو ارائه مي‌گردد.

توضیحات بیشتر »

تفاوت مديريت تكنولوژي و سرپرستي تكنولوژي

مجله پيام متن، نشريه داخلي شركت متن است كه بصورت فصلنامه منتشر مي­شود. با توجه به فعاليتهاي شركت متن در زمينه "مديريت تكنولوژي"، نشريه داخلي اين شركت نيز به اين مبحث توجه ويژه­اي نشان مي­دهد. مطلب زير از شماره۳۴ پيام متن، بهار۱۳۸۰ نقل شده­است:

توضیحات بیشتر »

رسالت جديد شركت متن: مديريت تكنولوژي در وزارت نيرو

با توجه به گسترش روز افزون توليد و مصرف انرژي الكتريكي در جوامع در حال توسعه و ارتباط تنگاتنگ و متقابل اين گسترش با رشد ديگر فعاليت­هاي صنعتي، كشاورزي و خدماتي، صنعت برق به يكي از اركان توسعه تبديل شده است.

توضیحات بیشتر »