خانه / ۱۳۸۰ / مهر

بایگانی ماهانه: مهر ۱۳۸۰

دلايل ضرورت توجه به بيوسراميكها از ديدگاه دكتر صولتي

دكتر صولتي عضو هيئت علمي پژوهشگاه مواد و انرژي، رفع نيازهاي حياتي مردم، ارزش افزوده بالا و فاصله كم بين كشور ما و جهان پيشرفته را از دلايل ضرورت توجه كشور به بيوسراميك­ها مي‌داند. او معتقد است با هدفمند كردن تحقيقات، ارتباط تنگاتنگ بين پزشكان و متخصصان بيوسراميك و ايجاد مكانيزم‌هايي براي گرفتن استاندارد و تاييد كيفيت، مي‌توان به موفقيت‌ زيادي در حوزه بيوسراميك دست يافت. متن زير خلاصة نظرات وي است كه در گفتگو با شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران (ايتان) بيان شده است:

توضیحات بیشتر »

ضرورت هدفگذاري كلان تكنولوژي در كشور

دكتر حسيني تاكنون مسئوليتهاي مختلفي در دانشگاه اميركبير و مجموعة وزارت نيرو بر عهده داشته است. ايشان در مصاحبه با شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران، به بيان تفاوت­­هاي هدفگذاري(planning) و برنامه‌ريزي(programming) و لزوم ايجاد مركز هدفگذاري كلان تكنولوژي در كشور پرداختند كه متن تنظيم شدة آن را در زير ملاحظه مي­كنيد:

توضیحات بیشتر »

لزوم ايجاد مركز هدفگذاري كلان تكنولوژي در وزارت نيرو

دكتر حسيني تاكنون مسؤوليتهاي مختلفي در وزارت نيرو بر عهده داشته و اكنون رئيس پژوهشكدة توليد نيرو پژوهشگاه نيرو مي­باشد. در بخش اول مصاحبة شبكة تحليلگران تكنولوژي ايران با ايشان، به تفاوت‌هاي هدفگذاري(Planning) و برنامه­ريزي(Programming) و لزوم ايجاد مركز هدفگذاري كلان تكنولوژي در كشور اشاره شد. آنچه در زير ملاحظه مي‌شود, ادامة اين مصاحبة تنظيم شده است كه به موضوع هدفگذاري تكنولوژي در وزارت نيرو مي‌پردازد:

توضیحات بیشتر »

دولت كره: بايد در رديف ۷ كشور برتر جهان از نظر توسعة بيوتكنولوژي قرار گيريم

بيوتكنولوژي يكي از تكنولوژي‌هايي است كه اكثر كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه آن را در ليست تكنولوژيهاي اولويت­دار خود در قرن آتي قرار داده­اند. كره از جمله كشورهايي است كه فعاليت­هاي قابل توجهي را در زمينة رشد و توسعة همه جانبة بيوتكنولوژي آغاز كرده است. در مطلب زير كه از سايت www.korea.com انتخاب و ترجمه شده است, تعدادي از برنامه‌هاي وزارت علوم و تكنولوژي كره براي ارتقاي بيش از پيش بيوتكنولوژي ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »

سال بيوتكنولوژي در كره

بيوتكنولوژي به دلايل متعدد از جمله ارزش افزودة بالا، دانش‌محور بودن و كم بودن شكاف تكنولوژيك بين كشورهاي پيشرفته و كشورهاي در حال توسعه به شدت مورد توجه اقتصادهاي در حال توسعه قرار گرفته است. ترويج بيوتكنولوژي در جامعه و ايجاد بسترهاي فرهنگي لازم براي توسعة آن، يكي از برنامه‌هاي و اقدامات دولتها است كه در اينجا مثالي از آن ارائه شده است. لازم به ذكر است كه كره جنوبي سال ۲۰۰۱ را سال تكنولوژي زيستي ناميده است و برنامه­هاي زير را براي اين سال در نظر گرفته است:

توضیحات بیشتر »

توليد گوجه­فرنگي مقاوم درآب شور با استفاده از بيوتكنولوژي گياهي

توليد محصولات مقاوم در مقابل عوامل محيطي و آفات يكي از دستاوردهاي مهم بيوتكنولوژي گياهي است كه هر روز افقهاي جديدي از آن توسط محققان بيوتكنولوژي گشوده مي‌شود. مطلب زير كه از سايت WashingtonPost.com انتخاب شده‌ است يكي از محصولات جديد در عرصة بيوتكنولوژي گياهي را معرفي مي‌كند:

توضیحات بیشتر »

چگونگي موفقيت يك شركت هندي در بيوفناوري

خبر و تحليل زير كه از بولتن تحولات جهاني در فناوري‌هاي برتر, نقل شده است, گزارش يك شركت بيوفناوري هندي است كه در آغاز شركت كوچكي بوده و امروزه به بزرگترين شركت بيوفناوري هندي تبديل شده است. از آنجا كه اين مطلب حاوي نكات ارزشمندي است, با اندكي تلخيص از منبع مذكور ارائه مي‌شود:

توضیحات بیشتر »