خانه / ۱۳۸۰ / مرداد

بایگانی ماهانه: مرداد ۱۳۸۰

چرا مسئولان خيال مي كنند

اين روزها، يكي از بحثهاي مهم در عرصة اقتصاد كشور بحث سرمايه‌گذاري خارجي است. خبر رد شدن مصوبة مجلس شوراي اسلامي با عنوان "طرح حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي" از طرف شوراي نگهبان، موضوع محافل اقتصادي كشور بود و ديدگاه‌هاي متفاوتي در اين باب، از طرف صاحب‌نظران اقتصادي كشور مطرح مي‌ شد.

توضیحات بیشتر »

موانع تحقيقات در فناوريهاي نوين (مطالعه موردي: بيوتكنولوژي در ايران)

فناوريهاي جديد، به دلايل مختلفي مي‌توانند وسيله‌اي براي جبران عقب‌ماندگي بيش از اندازة كشورهاي درحال توسعه در زمينة تكنولوژي باشند. برخي از اين دلايل به شرح زير است:

توضیحات بیشتر »

درسهايي از فروش اولين راديوي ترانزيستوري سوني در سال ۱۹۵۵

شركت سوني (Sony) اولين راديوي كوچك ترانزيستوري خود را در سال ۱۹۵۵ به بازار عرضه كرد. آكيوموريتا, رئيس سابق شركت, در طي سفري به آمريكا قصد داشت تا بازاري در خارج از ژاپن براي اين محصول جديد سوني پيدا كند. او يك قرارداد ۱۰۰۰۰۰ دستگاه را به دليل اينكه شركت آمريكايي Bulova خواسته بود نام Bulova بر اين محصول سوني ثبت شود رد كرد. چراكه معتقد بود سوني بايد به تدريج با ارائة محصولات با كيفيت به بازار، به شهرت جهاني دست يابد و هرگز نمي‌خواست شركت سوني سازندة وسايل براي ديگر شركتها باشد.

توضیحات بیشتر »

گزارشي از مؤسسة تحقيقات ترانسفورماتور ايران

مؤسسة تحقيقات ترانسفورماتور ايران، با سرمايه‌گذاري مشترك شركت ايران ترانسفو، دانشگاه صنعتي شريف و دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري تأسيس شده و نمونه‌اي از "مؤسسات R&D مولود سرمايه‌گذاري مشترك صنعت و دانشگاه" مي‌باشد. نحوة سازماندهي و فعاليت اين مؤسسه به گونه‌اي است كه مي‌توان از آن نكات ويژه و درسهايي كلي را انتزاع كرده و در موارد مشابه مورد توجه قرار داد.

توضیحات بیشتر »

اگر سرمايه‌گذاران خارجي در دو صنعت داخلي تايرسازي و سيمان سرمايه‌گذاري كنند, چه خواهد شد؟

مشكلات اقتصادي كشور, حركت بسوي جذب سرمايه‌گذاري خارجي را اجتناب‌ناپذير مي‌نمايد. در اين راستا نگاه برخي تحليلگران كشور بسيار احتياط‌آميز بوده و از عوارض منفي و وخيم سرمايه‌گذاري خارجي بر برخي از صنايع كشور خبر مي‌دهند.

توضیحات بیشتر »

برنامة كرة جنوبي براي قرارگرفتن در بين ۱۰ كشور اول دنيا در نانوتكنولوژي

دولت كرة جنوبي، برنامة ۱۰ ساله‌اي را براي ارتقاء نانوتكنولوژي، به عنوان گام اول در دستيابي به نسل آيندة تكنولوژي تدوين نموده است. هدف دولت از اين برنامه، تبديل شدن به يكي از ۱۰ كشور اول دنيا در اين عرصه مي‌باشد.

توضیحات بیشتر »

رئيس‌جمهور در روز صنعت: فاصلة تكنولوژيكي ايران با جهان, منشأ بروز بحراني عظيم در صنعت و كل جامعه شده‌است

حجه‌الاسلام خاتمي رئيس‌جمهور, در جمع مسئولان و دست‌اندركاران صنايع و معادن و به مناسبت روز صنعت, از "فاصلة تكنولوژيكي" ايران با جهان, به عنوان منشأ بروز بحراني عظيم در صنعت و كل جامعه ياد كرد كه بايد با جدّيت و فوريت حل شود.

توضیحات بیشتر »