خانه / ۱۳۷۹ / بهمن

بایگانی ماهانه: بهمن ۱۳۷۹

مزيت رقــــابتـي چيست؟

برگرفته از مقالة "رقابت‌پذيري بين‌المللي"، مهندس نصيرزاده، مجلة فراز، شمارة ۶و۷: سابقة تاريخي امر به قرن هيجدهم مي‌رسد. در آن زمان، در اقتصاد كلاسيك، تئوري مزيت نسبي براي تشريح تفاوت بين اقتصادهاي مختلف ارائه شد:

توضیحات بیشتر »

انباشت تكنولوژي شاخصي براي ارزيابي عملكرد اتاق بازرگاني

در مصاحبه‌اي كه اخيرا خبرگزاري ايسنا با دكتر نقي‌زاده انجام داده و در روزنامة جهان اقتصاد به چاپ رسيد، ديدگاههاي مهمي در مورد وضعيت اقتصادي كشور، خصوصا عملكرد اتاق بازرگاني مطرح شده كه در زير بيان شده است:

توضیحات بیشتر »

كدام موفقتر است: محصول جديد يا فرآيند جديد؟

ارائة محصول جديد به بازار, به مخترع خود قدرتي انحصاري مي‌بخشد تا قيمتها را به دلخواه خويش تعيين كند. اين امر باعث مي‌شود كه نرخ بازده سرمايه‌گذاري در تحقيق‌وتوسعه محصول جديد, از تحقيق‌وتوسعه در نوكردن فرآيند توليد, بالاتر گردد. در آمريكا به همين دليل, بنگاهها ۳/۲ پول خود را صرف اختراع محصولات جديد و ۳/۱ ديگر آنرا صرف فرايندهاي جديد مي‌كرده‌اند.

توضیحات بیشتر »

ديدگاههاي دكتر نيلي پيرامون موضوع تكنولوژي و تحولات علم اقتصاد

در جلسه‌اي با حضور جناب آقاي دكتر نيلي، پس از ارائة توضيحاتي راجع به انگيزة بحث تكنولوژي و تحولات علم اقتصاد، سوالاتي از ايشان پرسيده شد و ايشان پاسخ دادند كه در زير مي‌خوانيم:

توضیحات بیشتر »

گزارش همايش علم و فناوري، آينده و راهبردها (قسمت اول)

در روزهاي ۲۰ و ۲۱ دي ماه ۱۳۷۹، مركز تحقيقات استراتژيك (وابسته به مجمع تشخيص مصلحت نظام) اقدام به برپايي همايشي با موضوع "علم و فناوري، آينده و راهبردها" نمود. درصدديم گزارشي از اين همايش و ديدگاههاي ارائه شده در آن ارائه كنيم. در قسمت اول اين گزارشات به خلاصه‌اي از سخنان دو تن از سخنرانان پرداخته‌ايم:

توضیحات بیشتر »

معرفي موضوع فناوري و تحولات علم اقتصاد

"فناوري و تحولات علم اقتصاد" عنوان موضوعي است كه به جهت اهميت زياد آن، در شبكة تحليلگران فناوري ايران، به عنوان يكي از موضوعات محوري انتخاب شده است. اين موضوع تا زماني كه لازم باشد، به عنوان يكي از موضوعات ثابت شبكه، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و نظرات صاحبنظران كشور پيرامون آن انشاءا... جمع‌آوري و ارائه خواهد شد. برخي از مهمترين مباحثي كه مي‌تواند تحت اين عنوان مطرح شده و مورد بحث قرار گيرد از جهت آشنايي تحليلگران در زير ارائه شده است:

توضیحات بیشتر »