معرفی شبکه کانون های تفکر ایران (ایتان)LOGO

شبکه کانون های تفکر ایران (Iran Think Tanks Network) با نام اختصاری ایتان (ITAN) در سال ۱۳۷۹ با اهداف زیر تأسیس شد:
۱- تقویت زیرساخت فکری- فرهنگی توسعه فناوری در کشور از طریق شبکه‌سازی مراکز تحلیل و تفکر
۲- ایجاد بستر مناسب آشنایی و تبادل نظر تحلیل‌گران فناوری کشور
۳- انعکاس نظرات و انتقادات تحلیل‌گران به مسئولان و پیگیری ارتباط مستمر آن‌ها با هدف اصلاح تصمیمات
۴- ایجاد زمینه مشارکت کانون‌های تفکر در تدوین سیاست‌های اقتصادی، صنعتی و فناورانه
۵- تقویت ارتباط تحلیل‌گران فناوری کشور با هنرمندان و رسانه‌ها با هدف انعکاس مناسب مطالب به افکار عمومی

این شبکه از دو بخش: “ستادی” و “کانون‌های تفکر مستقل” تشکیل شده است؛ در واقع منظور از عنوان “شبکه“، ارتباط هم‌افزایانه این کانون‌ها با یکدیگر و با بخش ستادی است و کانون‌های تفکر شخصیت حقوقی مستقل دارند.
بخش ستادی شبکه از مراکز و گروه‌های تحلیل‌گری تخصصی که توسط سایر ارگان‌ها، انجمن‌های علمی، دانشگاه‌ها، نهادهای مدنی تخصصی، کانون‌های تفکر و مراکز مطالعاتی معتبر ایجاد شده‌اند، حمایت‌های عمومی به‌عمل می‌آورد. این حمایت‌ها متناسب با امتیازات ارزیابی که از مراکز تحلیل‌گری و تفکر به‌عمل می‌آید انجام پذیرفته و شامل حمایت‌های آموزشی، تبلیغاتی، رسانه‌ای، هنری، نرم‌افزاری و سایر حمایت‌های مادی و معنوی و ایجاد ارتباطات می‌باشد.
مراکز عضو شبکه ایتان، از رسانه‌های مختلف نظیر اینترنت و قالب‌های مکتوب به صورت‌های بولتن، مجله، گزارشات خاص و غیره به عنوان رسانه‌های ارتباطی و مخزن اطلاعات خود بهره می‌گیرند. این مراکز، در کنار اینترنت و گزارش‌های عادی با برگزاری جلسات و سمینارهای مختلف و همکاری با مطبوعات و صداوسیما در جهت تقویت ارتباط تحلیل‌گران فناوری کشور با یکدیگر، مسئولین و جامعه استفاده می‌کنند.
هدف نهایی این فعالیت‌ها، تأثیر بر “تصمیمات مسئولین” از یک طرف و “افکار عمومی” از سوی دیگر می‌باشد.
شبکه تحلیل‌گران فناوری در حال حاضر دارای گسترده‌ترین، متنوع‌ترین و اثرگذارترین شبکه‌ کانون‌های تفکر در کشور است.

حضور بیش از۱۰۰ کارشناس  و ارتباط هم‌افزایانه با بیش از ۲۰۰۰ نفر از نخبگان، کارشناسان و مدیران کشور، گویای بخشی از توانمندی و ظرفیت‌های این شبکه است که می‌تواند در خدمت توسعه و تعالی کشور قرار گیرد.

با توجه به گسترش فعالیت های این شبکه در حوزه های فناوری، صنعت، اقتصاد، فرهنگ و . . . با تصمیم شورای سیاستگذاری ایتان در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ نام این مجموعه از «شبکه تحلیلگران فناوری ایران» به «شبکه کانون های تفکر ایران» (ایتان) تغییر نمود.

گروه‌ها و مراکز همکار شبکه

درباره کانون‌های تفکر