خبرگزاری فارس: نشست تخصصی “دیپلماسی فناوری در شرایط تحریم ” از مجموعه نشست‌های کنفرانس ملی ” نقش مدیریت و توسعه علم و فناوری در استقلال صنعتی کشور ” در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این نشست پس از پخش کلیپی از نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته ایران در سوریه، میرعمادی معاون پژوهشکده مطالعات سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ایران به بررسی نقش دیپلماسی فناوری به عنوان راهبردی برای مقابله با تحریم پرداخت. وی با مطالعه موردی کشورهای چین و هند که در مقاطعی مورد تحریم آمریکا قرار گرفته بودند، راه‌کارهای آنان برای مقابله با تحریم را بیان کرد.

سخنران بعدی نشست امیری‌نیا، رئیس مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری بود که به تبیین موضوع دیپلماسی فناوری و تجربیات ایران در این زمینه پرداخت. تعاملات ایران با کشور برزیل، هدایای فناورانه رییس‌جمهور به همتایان خود در سفرهای خارجی، برگزاری نمایشگاه دست آوردهای فناوری برای مهمانان خارجی از جمله تجارب موفق ایران در این زمینه بوده است. همچنین بررسی زوایای مفهومی دیپلماسی فناوری، تجارب جهان در این زمینه، اهداف، و تشریح دلایل ضرورت پرداختن به این مساله نیز از سوی وی مطرح شد.

در بخش دیگری از این نشست، قربانی معاون وزیر علوم در امور بین‌الملل در سخنان خود به نقش وزارت علوم در دیپلماسی علم پرداخت و به فعالیت‌های صورت گرفته اشاره کرد. وی بر استفاده از ظرفیت سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مانند آیسسکو در این زمینه تاکید داشت.

همچنین بی‌نیاز رییس گروه اقتصاد و انرژی دفتر مطالعات وزارت خارجه نیز با اشاره به تحولات منطقه تصریح کرد که در این تحولات دو دسته کشورها وجود دارند. یک دسته کشورهایی که صادرکننده نفت هستند و دسته دوم کشورهای دیگر می‌باشند. کشورهای صادرکننده نفت یعنی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دارای ذخایر بسیاری از پول هستند که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از آنها استفاده کند. وی راه استفاده را صادرات خدمات فنی و مهندسی دانست. همچنین وی تاکید ویژه‌ای بر استفاده از پشتوانه معنویت در شکست تحریم‌ها داشت.

طباطبائیان رییس انجمن مدیریت فناوری ایران نیز در صحبت‌های کوتاهی به نقش دانشگاهیان و افراد علمی در دیپلماسی فناوری اشاره کرد. وی ظرفیت موجود در حوزه علم‌و‌فناوری را زیاد دانسته و تصریح کرد که با تمرکزگرایی نمی‌توان به اهداف دست یافت.

میرزایی معاون پژوهشی مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری و دبیر نشست نیز برای مواجه شدن با تحریم چهار راه‌کار را بیان کرد. فعال شدن بورس نفت برای شفافیت در حوزه تجارت نفت، راه‌اندازی کریدور شمال جنوب برای ترانزیت بیشتر کالا از طریق ایران، گسترش تعاملات با کشورهای منطقه، حرکت به سمت کاستن وابستگی علمی و فناوری به غرب چهار راه‌کاری بود که وی بیان کرد.

در پایان نیز از طرف حضار سئوالاتی مطرح شد که میهمانان به آنها پاسخ داد.