خبرگزاري فارس: نشست تخصصي “ديپلماسي فناوري در شرايط تحريم ” از مجموعه نشست‌هاي كنفرانس ملي ” نقش مديريت و توسعه علم و فناوري در استقلال صنعتي كشور ” در دانشگاه اميركبير برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، در اين نشست پس از پخش كليپي از نمايشگاه فناوري‌هاي پيشرفته ايران در سوريه، ميرعمادي معاون پژوهشكده مطالعات سازمان پژوهش‌هاي علمي وصنعتي ايران به بررسي نقش ديپلماسي فناوري به عنوان راهبردي براي مقابله با تحريم پرداخت. وي با مطالعه موردي كشورهاي چين و هند كه در مقاطعي مورد تحريم آمريكا قرار گرفته بودند، راه‌كارهاي آنان براي مقابله با تحريم را بيان كرد.

سخنران بعدي نشست اميري‌نيا، رئيس مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري بود كه به تبيين موضوع ديپلماسي فناوري و تجربيات ايران در اين زمينه پرداخت. تعاملات ايران با كشور برزيل، هداياي فناورانه رييس‌جمهور به همتايان خود در سفرهاي خارجي، برگزاري نمايشگاه دست آوردهاي فناوري براي مهمانان خارجي از جمله تجارب موفق ايران در اين زمينه بوده است. همچنين بررسي زواياي مفهومي ديپلماسي فناوري، تجارب جهان در اين زمينه، اهداف، و تشريح دلايل ضرورت پرداختن به اين مساله نيز از سوي وي مطرح شد.

در بخش ديگري از اين نشست، قرباني معاون وزير علوم در امور بين‌الملل در سخنان خود به نقش وزارت علوم در ديپلماسي علم پرداخت و به فعاليت‌هاي صورت گرفته اشاره كرد. وي بر استفاده از ظرفيت سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي مانند آيسسكو در اين زمينه تاكيد داشت.

همچنين بي‌نياز رييس گروه اقتصاد و انرژي دفتر مطالعات وزارت خارجه نيز با اشاره به تحولات منطقه تصريح كرد كه در اين تحولات دو دسته كشورها وجود دارند. يك دسته كشورهايي كه صادركننده نفت هستند و دسته دوم كشورهاي ديگر مي‌باشند. كشورهاي صادركننده نفت يعني كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس داراي ذخاير بسياري از پول هستند كه جمهوري اسلامي ايران مي‌تواند از آنها استفاده كند. وي راه استفاده را صادرات خدمات فني و مهندسي دانست. همچنين وي تاكيد ويژه‌اي بر استفاده از پشتوانه معنويت در شكست تحريم‌ها داشت.

طباطبائيان رييس انجمن مديريت فناوري ايران نيز در صحبت‌هاي كوتاهي به نقش دانشگاهيان و افراد علمي در ديپلماسي فناوري اشاره كرد. وي ظرفيت موجود در حوزه علم‌و‌فناوري را زياد دانسته و تصريح كرد كه با تمركزگرايي نمي‌توان به اهداف دست يافت.

ميرزايي معاون پژوهشي مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري و دبير نشست نيز براي مواجه شدن با تحريم چهار راه‌كار را بيان كرد. فعال شدن بورس نفت براي شفافيت در حوزه تجارت نفت، راه‌اندازي كريدور شمال جنوب براي ترانزيت بيشتر كالا از طريق ايران، گسترش تعاملات با كشورهاي منطقه، حركت به سمت كاستن وابستگي علمي و فناوري به غرب چهار راه‌كاري بود كه وي بيان كرد.

در پايان نيز از طرف حضار سئوالاتي مطرح شد كه ميهمانان به آنها پاسخ داد.