صاحبعلي منافي در گفت‌وگو با خبرنگار «خبرگزاري دانشجو» در سمنان، در زمينه فعاليت خود در حوزه نانو گفت: از سال 1384 با سنتز و ارزيابي نانومواد، نانوكامپوزيت و توليد نانولوله­هاي كربني به روش CVD وارد عرصه نانو شدم و در حال حاضر تا حدودي كل فعاليت­هاي اينجانب در حوزه فناوري نانو است.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد شاهرود با اشاره به هدف فناوري نانو تصريح كرد: كنترل مشخصات و دستيابي به مواد در مقياس خيلي كوچك به اندازه 100-1 نانومتر را فناوري نانو مي گويند؛ نانو توانسته است خودش را در تمام شاخه­هاي علوم وارد كرده و انقلابي را در دنياي تحقيقات ايجاد كند.

وي گفت: محققان كشور ما در زمينه پژوهش و تحقيقات در تمام علوم از جمله نانوتكنولوژي بسيار توانمند هستند، به طوري كه ايران در توليد علم و فناوري نانو در جهان رتبه 12 را دارد؛ اما متاسفانه در زمينه صنعتي كردن پژوهش­هاي صورت گرفته بسيار ضعيف هستيم و هنوز موفق به ساخت تجهيزاتSEM، TEM، AFMو غيره نشده­ايم.

منافي در ادامه افزود: بايد محققان در زمينه فيزيك، مواد و شيمي با تلاش و پشتكار گام بلندي را در اين راستا بردارند. البته لازم به ذكر است پژوهشگران كشورمان موفق به ساخت ميكروسكوپ تونلي روبشي(STM) با كيفيت بسيار عالي شده­اند و حتي تعدادي از آن را به كشور مالزي نيز صادر كرده­اند و در زمينه توليد نانوالياف و نانولوله­هاي كربني نيز در بخش صنعت اقدامات قابل توجهي انجام شده است.

عضو كمپ نانو آسيا بيان كرد: علاقه دانشجويان اين واحد به فناوري نانو نسبت به واحدهاي ديگر نسبتا زياد است.

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر اين دانشگاه قراردادهايي با شركت‌هاي وابسته به فناوري نانو منعقد كرده است كه با برگزاري كلاس­هاي مقدماتي و پيشرفته براي دانشجويان علوم پايه، فني و مهندسي و پزشكي، اين دانش در دانشگاه بيش از پيش ارتقا خواهد يافت.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد شاهرود در پايان گفت: با توجه به اهميتي كه نانو در صنعت و تحقيقات دارد اميد است بودجه خوبي از طريق رياست اين واحد دانشگاهي جهت خريد تجهيزات آزمايشگاهي در اختيار حوزه پژوهش دانشگاه قرار داده شود، و شرايط طوري فراهم گردد كه در شان دانشجويان تحصيلات تكميلي اين دانشگاه باشد و امكانات لازم در اختيار آنان قرار گيرد.