صاحبعلی منافی در گفت‌وگو با خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در سمنان، در زمینه فعالیت خود در حوزه نانو گفت: از سال ۱۳۸۴ با سنتز و ارزیابی نانومواد، نانوکامپوزیت و تولید نانولوله­های کربنی به روش CVD وارد عرصه نانو شدم و در حال حاضر تا حدودی کل فعالیت­های اینجانب در حوزه فناوری نانو است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد شاهرود با اشاره به هدف فناوری نانو تصریح کرد: کنترل مشخصات و دستیابی به مواد در مقیاس خیلی کوچک به اندازه ۱۰۰-۱ نانومتر را فناوری نانو می گویند؛ نانو توانسته است خودش را در تمام شاخه­های علوم وارد کرده و انقلابی را در دنیای تحقیقات ایجاد کند.

وی گفت: محققان کشور ما در زمینه پژوهش و تحقیقات در تمام علوم از جمله نانوتکنولوژی بسیار توانمند هستند، به طوری که ایران در تولید علم و فناوری نانو در جهان رتبه ۱۲ را دارد؛ اما متاسفانه در زمینه صنعتی کردن پژوهش­های صورت گرفته بسیار ضعیف هستیم و هنوز موفق به ساخت تجهیزاتSEM، TEM، AFMو غیره نشده­ایم.

منافی در ادامه افزود: باید محققان در زمینه فیزیک، مواد و شیمی با تلاش و پشتکار گام بلندی را در این راستا بردارند. البته لازم به ذکر است پژوهشگران کشورمان موفق به ساخت میکروسکوپ تونلی روبشی(STM) با کیفیت بسیار عالی شده­اند و حتی تعدادی از آن را به کشور مالزی نیز صادر کرده­اند و در زمینه تولید نانوالیاف و نانولوله­های کربنی نیز در بخش صنعت اقدامات قابل توجهی انجام شده است.

عضو کمپ نانو آسیا بیان کرد: علاقه دانشجویان این واحد به فناوری نانو نسبت به واحدهای دیگر نسبتا زیاد است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این دانشگاه قراردادهایی با شرکت‌های وابسته به فناوری نانو منعقد کرده است که با برگزاری کلاس­های مقدماتی و پیشرفته برای دانشجویان علوم پایه، فنی و مهندسی و پزشکی، این دانش در دانشگاه بیش از پیش ارتقا خواهد یافت.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شاهرود در پایان گفت: با توجه به اهمیتی که نانو در صنعت و تحقیقات دارد امید است بودجه خوبی از طریق ریاست این واحد دانشگاهی جهت خرید تجهیزات آزمایشگاهی در اختیار حوزه پژوهش دانشگاه قرار داده شود، و شرایط طوری فراهم گردد که در شان دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه باشد و امکانات لازم در اختیار آنان قرار گیرد.