مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران در این باره به خبرنگار دامپروری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: طبق وعده مسئولان قرار بود ۱۵۰ میلیارد تومان تا پایان مهر ماه پرداخت شود اما گویا خلف وعده شد و از پرداخت خبری نیست.

سلطانی اظهار کرد: با ۱۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده قیمت علوفه حداقل کیلویی ۱۰۰ تومان و هزینه تمام شده شیر و قیمت تحویل آن به کارخانه‌های لبنی نیز ۳۰ تومان کاهش یافته است.

به گفته وی قیمت علوفه در مرداد ماه به کیلویی ۵۰۰ تومان و قیمت ذرت به کیلویی ۵۸۰ تومان رسیده بود که اکنون ذرت با ۱۲۰ تومان کاهش به کیلویی ۴۶۰ تومان رسیده و جو نیز در بازار آزاد ۴۲۵ تومان است که با قیمت کیلویی ۴۰۰ تومان و به صورت دو ماه برای همه دامداران تامین می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران با تاکید بر شکسته شدن قیمت‌ها طی دو ماهه اخیر، گفت: با توجه به سفارش واردات علوفه از ماه آینده شاهد کاهش قیمت علوفه و درپی آن هزینه کاهش تمام شده شیر خواهیم بود.

سلطانی یادآور شد: بیش از ۲۰۰ هزار تن قرارداد تامین علوفه با دامداران منعقد شده که حدود ۷۰ هزار تن آن توزیع گردیده و بقیه‌ی آن در حال واردات است.

وی تصریح کرد: اگر مشکلات محدودکننده واردات برطرف شود و بتوان حجم زیادی وارد کرد، قیمت‌ها به سرعت کاهش می‌یابد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد: علوفه‌ی ارزان قیمت به کلیه دامداران صنعتی، سنتی، بزرگ و کوچک و در تمام اقصی نقاط کشور تعلق می‌گیرد و هر یک از دامداران که متقاضی تامین علوفه یارانه‌ای باشند از طریق شبکه‌ی اتحادیه تعاونی‌های سراسری کشور برای آنها توزیع خواهد شد و الزامی نیست که متقاضیان عضو اتحادیه یا شبکه سراسری باشند.

سلطانی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده هر کیلو شیر با افزایش ناگهانی به ۶۷۰ تومان رسیده بود، اظهار کرد: اکنون هر کیلو شیر با ۱۰ درصد سود کیلویی ۶۴۰ تومان است که با افزایش حجم واردات علوفه، قیمت تمام شده شیر نیز مجددا کاهش خواهد داشت.

به گفته وی هنوز میانگین قیمت خرید شیر از دامدار در سطح کشور به ۵۲۰ تومان نرسیده است هر چند که ممکن است در برخی نقاط شیر ممتاز با بار میکروبی زیر هزار و چربی بالا کیلویی ۶۰۰ تومان هم خریداری شود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران خاطرنشان کرد: ‌در پایان سال گذشته به دلیل عدم تحویل کارخانه‌ها میزان تولید شیر کاهش یافت که اگر قیمت‌های خرید واقعی شود روند تولید بهتر خواهد شد.

سلطانی افزود: با توجه به کاهش زایش دام در نیمه دوم سال، با کاهش تولید شیر مواجه خواهیم بود اما از دی ماه مجددا میزان تولید افزایش خواهد داشت.

وی تصریح کرد:‌ اکنون محصولات لبنی با تنوع زیادی در بازار مصرف وجود دارد اما شیر کیسه‌ای ۹۰۰ گرمی با ۳.۲ درصد چربی که قرار بود ۶۵۰ تومان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد به دلیل مقرون به صرفه نبودن تولید، کاهش یافته و کارخانه‌ها نیز چون یارانه‌ای نمی‌گیرند الزامی برای تولید محصول غیر اقتصادی ندارند.